تعداد بازدید : ۳۷۶۵
کد خبر : ۲۱۳۹۹۴
بورس نیوز بررسی کرد:
۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
سقوط قیمت جهانی نفت تا زیر ۳۰ دلار و سایر کامودیتی ها، روند رشد شاخص را با تهدیدی جدی مواجه کرده است.
 
دلار ۲۰ هزارتومانی دور از ذهن نیست
 
 
به گزارش بورس نیوز، کاهش رشد اقتصادی چین و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از یک سو و جنگ‌های تجاری و ارزی از سویی دیگر همگی انتظار وقوع بحران را به وجود آورده است.

دلار ۲۰ هزار تومانی در راه است
کارشناسان معتقدند با توجه به دو متغیر اصلی موثر بر بورس از جمله نرخ ارز و تورم، با در نظر گرفتن کسری ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار میلیاردی دولت در سال جدید، می‌توان برای دلار روندی صعودی در بازار آزاد و نیمایی پیش بینی کرد. در این میان رسیدن به مرز ۲۰ الی ۲۳ هزار تومانی برای دلار دور از ذهن نیست. 

پیش بینی نرخ تورم ۳۵ درصدی
از سویی دیگر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی و دارو و همچنین حذف یارانه انرژی نیز می‌تواند از عوامل موثر بر تورم کشور باشد به طوریکه می‌توان نرخ تورم ۳۵ درصدی را متصور بود.

شیوع بیماری کرونا نیز از عوامل تاثیر گذار بر بازار‌های جهانی بوده که ریسک بزرگی برای آن محسوب می‌شود. محدودیت در تولید، ارائه خدمات، بسته شدن کارخانه‌ها و کاهش صنعت گردشگری جهانی از عوامل مهمی هستند که امکان دارد رشد اقتصادی جهانی با نیم درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۲.۴ درصد رسانده و در صورت ادامه روند شیوع بیماری مرز ۱.۵ درصدی نیز پیش بینی می‌شود.

نگرانی برای ریزش شاخص وجود ندارد
از طرفی دیگر، سقوط قیمت نفت و سایر محصولات، چون فلز، مس و روی تهدیدی برای شرکت‌های پتروشیمی و کامودیتی محور محسوب می‌شود و کاهش درآمد ارزی را شاهد خواهیم بود، اما با در نظر گرفتن افزایش نرخ ارز نگرانی برای ریزش شاخص وجود نداشته و متغیرهایی، چون عرضه سهام شرکت‌های دولتی و حمایت دولت از بازار سرمایه می‌تواند امری موثر بر عملکرد شرکت‌ها و بورس باشد.

قیمت دستوری غیرواقعی دردسر ساز است
اصغر سمیعی زفرقندی عضو هیات موسس کانون صرافان در بررسی نرخ ارز کشور به درآمد‌های ارزی اشاره داشت و به بورس نیوز گفت:با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد از در آمد‌های ارزی کشور، متعلق به دولت بوده و عرضه آن توسط بانک مرکزی انجام می‌شود، نوعی از قیمت گذاری با عنوان قیمت گذاری دستوری وجود دارد. 

وی ادامه داد:قیمت دستوری به خودی خود چیز بدی نیست و اتفاقا می‌تواند با بسیاری از قیمت گذاری‌های نادرست و غیرواقعی، مقابله کند؛ اما چنانچه سیاست گذاران برای تعیین قیمت، تحت تاثیر فضای مصنوعی بازار قیمت‌های دستوری را غیر واقعی اعلام کرده و به آن اصرار بورزند، دردسرساز خواهد شد.

سمیعی ضمن انتقاد از چند نرخی بودن ارز، خاطر نشان کرد: چند نرخی بودن ارز، مشکلات زیادی به همراه داشته که در مورد آن بار‌ها صحبت شده است. اما یکی از معایب چند نرخی بودن ارز، به اشتباه افتادن مصرف کنندگان در مورد ارزش واقعی برخی کالا‌ها و اسراف گرایی است. 

تصور اشتباه بانک مرکزی در کنترل ارز
میثم رادپور، تحلیل گر مسائل اقتصادی در خصوص رشد نرخ ارز و اقدامات بانک‌مرکزی به بورس‌نیوز گفت: پیشتر صحبتی از بانک‌مرکزی مبنی بر بلوک‌کردن نقل شده بود، باید گفت این قوانین در جهت عکس اهداف ممکن است نیرو‌هایی را فعال کند. 

وی ادامه داد: بانک مرکزی به دنبال ثبات بازار ارز بوده و تصور می‌کند با اعمال برخی قوانین بازار ارز تحت کنترل درآمده، اما تصور می‌کنم عواملی در جهت عکس و تحریک این بازار فعال شده است.‌ای کارشناس بازار ارز به افزایش ریسک بازار اشاره داشت و گفت: عوامل ذکر شده نگرانی‌هایی در بین صاحبان کسب و کار و فعالان بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد.

رادپور خاطرنشان کرد: نگرانی‌ها در بازار ارز خود را به شکل افزایش قیمت نشان می‌دهد، اما رئیس کل بانک مرکزی به این مسائل توجهی ندارد واین تصور که می‌توان بازار ارز را با شدت و حدت کنترل کرد تصور اشتباهی است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: