تعداد بازدید : ۲۶۶۲
کد خبر : ۲۱۴۰۰۲
نگاهی به پتروشیمی لردگان؛
۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
هزینه اجرای این طرح بر اساس آخرین برآورد شرکت شامل ۷۵۴ میلیون یورو هزینه ارزی و همچنین ۱۱ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال هزینه‌های ریالی پیش بینی شده است.

پیشرفت ۹۸ درصدی طرح تولید اوره و آمونیاک

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز، پتروشیمی لردگان که بر اساس آخرین اعلام مدیران شرکت، پیشرفت بیش از ۹۸ درصدی را دارد، با هدف اجرای ۶۷۵ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره در شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری در حال ساخت است. انتظار می‌رود که این طرح تا اردیبهشت ماه سال ۹۹ به بهره برداری برسد.

هزینه اجرای این طرح بر اساس آخرین برآورد شرکت شامل ۷۵۴ میلیون یورو هزینه ارزی و همچنین ۱۱ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال هزینه‌های ریالی پیش بینی شده است.

بر اساس صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت، تسهیلات دریافتی شرکت شامل تسهیلات بلندمدت و کوتاه‌مدت مبلغ ۶۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

همچنین در بخش حساب‌های پرداختنی به اشخاص وابسته، مبلغ ۴۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال ثبت شده است. به این ترتیب مشاهده می‌گردد که ارزش و هزینه‌های اجرای این طرح تاکنون به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد رسیده و پیش بینی می‌شود که کل هزینه‌های طرح تا زمان بهره‌برداری به بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال برسد.

لازم به ذکر است، تنها در ۶ ماهه نخست سال جاری و با توجه به رشد نرخ ارز سامانه نیما، مبلغ ۱۸ هزار و ۲۶۷ میلیارد بابت تسعیر ارز به حساب دارایی‌های در جریان تکمیل شرکت افزوده شده است.

ترکیب تسهیلات دریافتی شرکت شامل ۳ میلیارد و ۴۶۵ میلیون یوآن چین به ارزش ۵۳ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال است. نرخ تسعیر یوآن بر اساس صورت‌های مالی ۶ ماهه حسابرسی شده معادل ۱۵ هزار و ۵۳۴ ریال محاسبه شده است. بازپرداخت این وام ۴ ساله و از ۶ ماهه سال ۱۳۹۸ و با ارائه تضمین‌های مالی شرکت‌های سهامدار عمده اصلی و نهایی (گروه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان و هلدینگ خلیج فارس) آغاز شده است.

با توجه به عدم ارائه ریز صورت‌های مالی ۹ ماهه، مشخص نیست که نرخ تسعیر ارز ۹ ماهه چه مبلغی بوده است. همچنین، مبلغ ۲.۰۰۰ میلیارد ریال نیز به صورت اوراق مشارکت با سررسید سال ۱۴۰۲ به عنوان بخش دیگری از تسهیلات دریافتی شرکت در این بخش ثبت شده است.

در بخش حساب‌های پرداختنی نیز، بخش عمده‌ای از بدهی‌های شرکت به صورت ارزی است. این بدهی‌ها شامل بدهی ارزی ۲۴۰ میلیون دلار، ۲۱.۸ میلیون درهم و یک میلیون یورو به هلدینگ خلیج فارس و همچنین ۱۵۰.۶ میلیون درهم و ۹.۲۳ میلیون یورو به شرکت سرمایه‌گذاری گروه پتروشیمی ایرانیان است.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که بخش عمده‌ای از بدهی‌های شرکت به صورت ارزی بوده و این موضوع با ادامه روند افزایشی نرخ ارز در ماه‌ها و سال‌های پیش رو می‌تواند اثرات با اهمیتی بر سود و زیان شرکت و هزینه‌های استهلاک شرکت داشته باشد. همچنین بخش مهمی از نقدینگی شرکت پس از آغاز بهره برداری از شرکت به منظور بازپرداخت بدهی‌های ارزی و ریالی صرف خواهد شد و به طور قطع درصد تقسیم سود پایینی در انتظار این شرکت خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: