تعداد بازدید : ۸۲۱
کد خبر : ۲۱۴۱۷۷
بازارهای مالی در هفته ای که گذشت؛
۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
باید حتی انتظار نرخ دلار نیمایی بیش از ۱۵ هزار تومان را داشت که این موضوع در کنار حجم بالای نقدینگی  و نرخ رشد بالای آن و نیز نرخ تورم، می‌تواند همچنان در نقش موتور محرک بازار سرمایه ظاهر شود

 

واکنش قوی تر بازارهای جهانی به کرونا

به گزارش بورس نیوز، در بازار‌های جهانی با کند شدن اقتصاد به سبب شیوع کرونا، رهبران کنگره و نمایندگان مجلس آمریکا اعلام کرده اند در مورد لایحه مشوق‌های اقتصادی توافق کرده اند و در پی این موضوع، شاخص داوجونز جهش دو روزه خود را به بیش از ۱۳ درصد رساند و S&P۵۰۰ هم رشد ۱.۱ درصدی داشت. این اولین بار از ماه فوریه تا کنون است که داوجونز و اس اند پی، در دو جلسه متوالی رشد می‌کنند. با این حال بر خلاف وعده وزیر انرژی آمریکا که گفته بود دولت ۳ میلیارد دلار بودجه برای خرید ۷۷ میلیون بشکه نفت از تولیدکنندگان در نظر گرفته بسته مصوب ۲ تریلیون دلاری محرک اقتصاد آمریکا فاقد هرگونه تعهد برای خرید نفت است.
از طرفی با اینکه رهبران گروه ۲۰، روز پنجشنبه تعهد دادند که بیش از ۵ تریلیون دلار (۴.۱ تریلیون پوند) به اقتصاد جهانی تزریق کنند. اما از آنجایی که هیچ صحبتی بین دو غول تولیدکننده نفت، یعنی روسیه و عربستان، در مدیریت عرضه جهانی نفت و کنترل بحران صورت نگرفت و فعلا استراتژی حداکثر تولید بر دنیا حاکم است. در نتیجه قیمت نفت از توانایی افزایش برخوردار نبوده و با وجود رشدی که طی دو روز اخیر داشته در مجموع شاهد کاهش ۶ درصدی قیمت نفت برنت نسبت به هفته قبل هستیم. این در حالی است که دیگر کامودیتی ها، از وضعیت بهتری برخوردار هستند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن کاهش در سمت عرضه آن‌ها در کنار کاهش تقاضای تقاضای جهانی هستند. بطوری که گزارش‌های زیادی از سراسر جهان از سوی معدن کارانی منتشر می‌شود که به منظور مدیریت زیان‌های ناشی از شیوع کرونا، تولیدشان را متوقف کرده یا کاهش داده اند. بطور مثال فعالیت در معادن مس شیلی و پرو کاهش یافته است. در بازار سنگ آهن هم هر دو کشور استرالیا و برزیل، بعنوان بزرگترین تولیدکنندگان این محصول، به خاطر اجرای طرح قرنطینه، در عرضه با محدودیت‌هایی مواجه هستند. بر همین اساس به غیر از آلومینیوم که با افت قیمت بیش از ۴ درصدی نسبت به هفته قبل مواجه بود، قیمت سایر فلزات با رشد نسبت به هفته قبل همراه بوده اند. بطوری که قیمت سرب با رشد نزدیک به ۴ درصدی و روی هم با رشد بیش از ۲ درصدی مواجه بوده اند. قیمت مس هم رشد هر چند اندک نسبت به هفته قبل داشت.


بازار‌های داخلی
 
واکنش قوی تر بازارهای جهانی به کرونا
در بازار‌های داخلی، اما هفته‌ای با دو روز کاری را پشت سر گذاشتیم که همچون هفته‌های پایانی سال گذشته بازار سرمایه بسیار خوش درخشید و سال جدید را برخلاف دیگر بازار‌های رقیب و حتی بازار‌های سرمایه دیگر کشور‌های جهان، با شاد باش آغاز کرد و نکته مهم اینکه باز هم این مشتریان حقیقی بودند که بر مسند قدرت نشستند. به طوریکه در نزدیک به ۷۰ درصد از نماد‌هایی که در طی این هفته مورد معامله قرار گرفتند، اکثریت غالب خریداران با حقیقی‌ها بود و ارزش معاملات خرد در این هفته به رقمی بیش از ۴۴۰۰ میلیارد تومان رسید که تنها ۵۰۰ میلیارد تومان کمتر از هفته پایانی سال گذشته می‌باشد؛ و تنها ۹ هفته از سال قبل، عددی بیش از حجم معاملات خرد این هفته، با دو روز کاری را دارا بوده اند که بیانگر توجه ویژه سرمایه گذاران حقیقی، به بازار سرمایه است و به منظور پیش بینی این موضوع که این روند تا کجا می‌تواند ادامه دار باشد قاعدتا باید توجه‌ها را به موارد تاثیر گذاری همچون نرخ ارز بازار آزاد و در پی آن نرخ ارز نیمایی، حجم نقدینگی و نرخ رشد آن، نرخ تورم، قیمت‌های جهانی نفت و کمودیتی ها، رفتار بازار‌های رقیب،   سیایست‌های دولت و تصمیمات اقتصادی مجلس و میزان همکاری یا تنش در روابط دیپلماتیک کشورمان با دیگر کشورها، مخصوصا کشور‌های همسایه و نیز کیفیت رفتار و درایت متولیان بازار سرمایه جلب کرد.
واکنش قوی تر بازارهای جهانی به کرونا
آنچه روشن است نحوه رویارویی و میزان موفقیت جامعه جهانی در فایق آمدن بر بحران حاصل از اشاعه "ویروس کرونا" را می‌توان تعیین کننده‌ترین عاملی دانست که تا حدودی میزان اثرگذاری دیگر عوامل نیز، حداقل در کوتاه مدت، به این عامل وابسته است به طوریکه با توجه به آمار‌ها و شرایط امروز، شاید بتوان گفت حداقل طی چند ماه آینده قیمت نفت، به عنوان عاملی تعیین کننده در نرخ ارز، با رشد چشم گیری نمی‌تواند همراه گردد. کما اینکه بر اساس برخی پیش بینی‌ها در سال ۲۰۲۰ عرضه جهانی نفت می‌تواند به طور متوسط با مازاد بیش از ۴ میلیون بشکه در روز مواجه باشد که در این صورت باید حتی انتظار نرخ دلار نیمایی بیش از ۱۵ هزار تومان را داشت که این موضوع در کنار حجم بالای نقدینگی  و نرخ رشد بالای آن و نیز نرخ تورم، می‌تواند همچنان در نقش موتور محرک بازار سرمایه ظاهر شود، هرچند نباید از تاثیر کاهنده نرخ و حجم کالا‌های صادراتی غافل گردید.
 
قوی ترین و ضعیف ترین عملکرد هفته 
واکنش قوی تر بازارهای جهانی به کرونا
 
واکنش قوی تر بازارهای جهانی به کرونا
کاری از محمد رضا ترابی _ کارشناس بازار سرمایه 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: