تعداد بازدید : ۲۸۰۷
کد خبر : ۲۱۴۱۹۵
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
شرکت‌هایی که دارایی‌های بیشتری در تملک داشته باشند، برای سرمایه گذاری مناسب هستند. همچنین نزدیکی به فصل مجامع می‌تواند خرید سهم‌هایی را که در مجمع، سود مناسبی تقسیم می‌کنند، جذاب کند.

علل رشد

به گزارش بورس نیوز، پرونده بازار سرمایه در سال ۹۸ با رشد بیش ۱۸۰ درصدی شاخص کل و در کانال ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحدی بسته شد. بازدهی این بازار نه فقط در بین بازار‌های مالی ایران، که در بین بازار‌های مالی کل دنیا بی نظیر بود.

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه و پیش بینی روند این بازار در سال ۹۹ بیان کرد: بازار سرمایه سال ۹۸ را به خوبی پشت سر گذاشت و نسبت به بازارهای موازی، بازدهی بالاتری برای سرمایه گذاران به ارمغان داشت. البته در هفته های پایانی سال، برخی نگرانی ها در مورد جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه و پذیرش شرکت ها جهت عرضه های اولیه و... باعث وضع قوانین جدیدی در بازار سرمایه شد که از سرعت ورود نقدینگی به بازار سرمایه کاست و بازار سرمایه کمی وارد فاز اصلاحی شد.

علل رشد بازار سرمایه در سال ۹۸، پابرجاست!

وی افزود: اما نکته حائز اهمیت این است که روند هر بازار بر مبنای عرضه و تقاضا شکل می گیرد. شاید در کوتاه مدت با برخی دستکاری ها بتوان مانع از رشد بازار شد؛ ولی در نهایت نقدینگی مسیر خود را خواهد رفت.

ساسانی اضافه کرد: معتقدم مادامی که در کشور ما نرخ تورم شیب افزایشی داشته و حجم نقدینگی سیر صعودی دارد، بازار سرمایه نیز روند صعودی خواهد داشت. بعضی از عواملی که سبب جذابیت بازار سرمایه در سال ۹۸ شده بود، همچنان پا بر جا هستند و می توانند منجر به تداوم روند صعودی بازار سرمایه در سال ۹۹ هم شوند. بانک مرکزی از ورود نقدینگی به بازار سرمایه حمایت می کند و دولت نیز، به علت تمایل به عرضه شرکت های زیرمجموعه خود، از جذابیت و رشد بازار سرمایه منتفع می شود. چشم انداز بازار ارز در سال ۹۹ نیز صعودی است،ولی با شیب ملایم و افزایش احتمالی نرخ ارز، نه تنها موجب خروج نقدینگی از بازار سرمایه نخواهد شد، بلکه حتی اثر مثبتی هم بر سودآوری برخی شرکت ها و صنایع بورسی دارد. بنابراین بازار سرمایه امسال هم پتانسیل رشد خواهد داشت، ولی نباید انتظار رشدهای شتابزده و مستمر داشت و حتما روندهای صعودی بازار، دوره های اصلاحی هم به دنبال خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: اگرچه برخی سهم های بازار سرمایه، بیش از ارزش ذاتی رشد کرده و قیمت فعلی آنها با روند سودآوری آتی سهم همخوانی ندارد؛ اما هنوز سهم های ارزنده بسیاری در بازار وجود دارد که با وجود تمامی محدودیت ها، کماکان سودآور هستند و در صورت بهبود اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور، با رشد سودآوری همراه خواهند بود. با توجه به جذابیت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت هایی که دارایی های بیشتری در تملک داشته باشند، برای سرمایه گذاری مناسب هستند. همچنین نزدیکی به فصل مجامع می تواند خرید سهم هایی را که در مجمع، سود مناسبی تقسیم می کنند، جذاب کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: