تعداد بازدید : ۳۲۱
کد خبر : ۲۱۴۲۰۴
مدیرعامل آهن و فولاد میلاد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
قیمت‌گذاری باید به شیوه‌ای انجام شود که گران‌فروشی را تقویت نکند و این موضوع مستلزم مشورت با بخش‌خصوصی و تولیدکنندگان واقعی، تعیین دامنه‌نوسان و همچنین نظارت دقیق بر سازوکار معاملات و عرضه‌و‌تقاضای محصولات و سامانه بهین‌یاب و ... خواهد بود.

چند قیمتی دلیل ادامه حضور دلال‌ها

محمد حسین دیده‌ور مدیر عامل شرکت آهن و فولاد میلاد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در ارائه راهکارهایی برای عملکرد بهتر و موثرتر بورس‌کالا بیان کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های بورس‌کالا، قیمت‌گذاری محصولات عرضه شده در این بازار است و قیمت‌گذاری باید به شیوه‌ای انجام شود که گران‌فروشی را تقویت نکند و این موضوع مستلزم مشورت با بخش‌خصوصی و تولیدکنندگان واقعی، تعیین دامنه‌نوسان و همچنین نظارت دقیق بر سازوکار معاملات و عرضه و تقاضای محصولات و سامانه بهین یاب و... خواهد بود.

وی افزود: با توجه به اهمیت تامین مواداولیه صنایع پایین‌دستی از طریق بورس‌کالا، باید عرضه و تقاضای این بازار شفاف باشد و اجازه سفته‌بازی و سواستفاده در این بازار داده نشود؛ قیمت محصولات فولادی در چند ماه اخیر، رشد قیمت زیادی داشته و فشار ناشی از این افزایش قیمت، در نهایت به دوش مصرف‌کنندگان نهایی افکنده خواهد شد.

دیده‌ور تصریح کرد: اگر خریداران بورس‌کالا بر اساس میزان تولید واقعی خود، سهمیه خرید از بورس کالا دریافت کنند و بیش از این میزان، اجازه خرید به کسی داده نشود، بسیاری از سواستفاده ها از بورس‌کالا، ریشه کن خواهد شد. محصول عرضه شده در رینگ بورس کالا، مواد اولیه صنایع پایین دستی محسوب می شود و مادامی که شرایط به گونه ای باشد که عرضه و تقاضا متعادل نباشد؛ به سبب چند نرخی بودن قیمت‌ها، خرید از بورس کالا جذاب باشد و همچنین دلالان و سفته‌بازان امکان حضور در این بازار را داشته باشند، قیمت محصولات واقعی نخواهد بود.

وی تاکید کرد: قیمت‌گذاری‌ها مرتبا باید مورد بررسی قرار بگیرد و ضمنا قیمت‌های جهانی مرتبا رصد گردد و اگر احتمال تخلف یا گران‌فروشی داده شد، معاملات ابطال گردد. شفافیت در قیمت‌گذاری و تعیین قیمت منطقی، قطعا تقاضای محصولات را هم منطقی تر کرده و از جذابیت خرید های سفته بازانه خواهد کاست. اینکه چطور پای برخی سوداگران به بورس کالا باز شده و امکان خرید یافته اند، برای بنده مشخص نیست؛ ولی حتما از طریق مشورت با صنایع تولیدی، اصلاح سهمیه‌های بهین‌یاب و نیز نظارت دقیق تر بر این بازار می توان انتظار عملکرد موثرتر و مناسب تر بورس کالا را داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: