تعداد بازدید : ۲۴۷
کد خبر : ۲۱۴۶۹۵
مشاور تجارت و مشاور سرمایه گذاری نخست وزیر پاکستان خبر داد:
۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
پاکستان در نظر دارد تا تعرفه بسیاری از مواد اولیه مورد استفاده صادرکنندگان را حذف کند. هدف از این کار تقویت کسب و کار‌ها در چارچوب رقابتی و حمایت از رشد اقتصاد است.
 عبدالرزاق داوود، مشاور تجارت و مشاور سرمایه گذاری نخست وزیر پاکستان، در مصاحبه‌ای در کراچی گفت: تعرفه‌های مربوط به مواد اولیه وارداتی سال گذشته بر روی بیش از ۱۶۰۰ محصول حذف شد. این روند در بودجه امسال نیز ادامه می‌یابد. داوود همچنین گفت که وی بسیار امیدوار است که دولت بتواند همچنان تامین انرژی ارزان برای کارخانه‌های صادرات محور را ادامه دهد.

رشد اقتصادی پاکستان در سال گذشته ۲.۴ درصد کاهش یافته است که در یک دهه گذشته بیشترین کاهش را نشان می‌دهد. داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که رشد مصرف و سرمایه گذاری در سال مالی گذشته کاهش یافته است چراکه مقامات پاکستان به دنبال تثبیت اقتصاد پس از کسری بودجه بودند و کاهش ذخایر منجر به بحران تراز پرداخت‌ها گردید.

اقدامات اصلاحی شامل بیشترین افزایش نرخ بهره آسیا بود که بانک مرکزی نرخ بهره را از ژانویه سال ۲۰۱۸ به ۱۳.۲۵ درصد رساند. این میزان به معنی افزایش بیش از ۲ برابری نرخ بهره بود. برای مهار مشکلات ناشی از کسری بودجه فزاینده، پاکستان طی دو سال گذشته ارزش پول خود را به نصف کاهش داده است و وام ۶ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول دریافت کرده است.

 مبادلات بازرگانی این کشور آسیای جنوبی در طی یک دهه گذشته تقریباً ثابت و بین ۲۰ الی ۲۵ میلیارد دلار در سال، بوده است. در حالی که سایر اقتصاد‌های در حال توسعه مانند ویتنام و بنگلادش بخش‌های صادراتی خود را رونق داده اند. کاهش ارزش پولی و کاهش تعرفه واردات موجب بهبود وضعیت رقابتی پاکستان شده است و انتظار می‌رود صادرات در سال جاری  ۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافته و در حدود ۲۶ میلیارد دلار باشد.

به گفته داوود، بیش از نیمی از صادرات پاکستان منسوجات است و در حال حاضر این بخش نزدیک به حداکثر ظرفیت فعالیت می‌کند.

منبع:بلومبرگ
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: