تعداد بازدید : ۲۸۴
کد خبر : ۲۱۷۷۰۰
کارشناس بازار خودرو در گفت وگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
آنچه که مسلم است اگر خودروسازان بتوانند با افزایش تولید، تحویل‌های معوق خود را به سرانجام برسانند ممکن است قیمت‌ها در بازار به حالت عادی درآید، ولی از سوی دیگر وقتی هزینه تولید بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته و قیمت خودرو متناسب با آن بالا نرفته، سود‌های که نصیب دلالان این بازارمی شود.

الزام به بررسی عادلانه قیمت گذاری

یه گزارش بورس نیوز، محمود مرتضوی کارشناس بازار خودرو به بورس نیوز گفت: در بررسی خودروسازان بخش دولتی به دو مولفه قیمت در "بازار آزاد" و "کارخانه" و تفاوت های آن برخورد می کنیم.

وی ادامه داد: قیمت موجود در کارخانه که مربوط یه دو سال پیش بوده و عنوان شد اگر قیمت خودرو افزایش نیابد، شاهد ضرر ۴۰ هزار میلیاردتومانی شرکت‌ها هستیم چرا که با این قیمت‌ها عملا فروشی اتفاق نمی‌افتد و در مواقع خاص پیش فروش با موعد تحویل بلند مدت صورت می‌گیرد.

این کارشناس بازار خودرو به قیمت بازار اشاره و اظهار داشت: مولفه‌های قیمت بازار متفاوت است. عوامل روانی از جمله بحث سیاسی، اقتصادی، عرضه و تقاضا وقیمت گذاری غیر اصولی و تاخیر در تحویل یک خودرو باعث ایجاد قیمت‌های کاذب در بازار می‌شود.

مرتضوی خاطر نشان کرد: براساس آمار‌های موجود وقتی نرخ تورم ۴۲ درصد است و هزینه‌های تولید بی نهایت افزایش یافته و خودرو سازان و قطعه سازان با کمبوذ نقدینگی مواجه هستند، شایعه افزایش قیمت ۳۰ درصدی کفاف خروج از زیان خودرو سازان را نمی‌دهد.

وی یاد آورشد: آنچه که مسلم است اگر خودروسازان بتوانند تحویل‌های معوق خود را به سرانجام برسانند ممکن است قیمت‌ها در بازار به حالت عادی درآید، ولی از سوی دیگر وقتی خودروسازان اعلام افزایش قیمت داشته باشند، بازار تاثیرگرفته و دچار التهاب می‌شود و همزمان قیمت‌ها نیز روندی صعودی به خود خواهد گرفت.

این کارشناس بازار خودرو در ادامه اظهار کرد:بحثی وجود دارد در این خصوص که هدف فقط راضی کردن جامعه و مصرف کننده یا بیان واقعیت‌هاست.

مرتضوی افزود: با نگاهی به جامعه و کلیه محصولات شاهد رشد درصدی تورم هستیم، این تورم تنها مختص به بخشی از کالا‌ها نبوده و صنعت خودرو را نیز شامل می‌شود چرا که این صنعت مجموعه‌ای از کالا‌های مختلف بوده که باید خریداری شود و تورم بر آن نیز تاثیرگذار است.

این کارشناس بازار خودرو در پایان عنوان کرد: اگر صنعت خودرو بخواهد حرکت داشته و محتمل ضرر نیز چه برای دولت و چه برای خودروساز نباشد، لازم است قیمت ها‌ی خودرو درحاشیه بازار تعیین شود

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.