تعداد بازدید : ۹۴۱
کد خبر : ۲۲۱۶۱۱
افت سنگین ۸۰ درصدی سودآوری بانک ملت در سال ۱۳۹۸؛
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
با توجه به مازاد ارزی این بانک، بسیاری بر این باور بودند که سود محقق شده هر سهم این بانک در سال ۹۸ به بیش از ۲.۵۰۰ ریال به ازای هر سهم خواهد رسید.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، بانک ملت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به پایان اسفند ماه ۱۳۹۸، با کاهش محسوس و تقریبا غیر قابل انتظار سودآوری همراه بوده و سود خالص محقق شده این بانک با ۸۰ درصد افت نسبت به سال ۹۷ به کمتر از ۲۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
این در حالی است که با توجه به مازاد ارزی این بانک، بسیاری بر این باور بودند که سود محقق شده هر سهم این بانک در سال ۹۸ به بیش از ۲.۵۰۰ ریال به ازای هر سهم خواهد رسید.

جمع درآمد‌های مشاع این بانک که شامل سود و وجه التزام تسهیلات و همچنین سود سرمایه گذاری‌ها و سپرده گذاری‌های بانک بودده، به ۲۱۸ هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال رسیده که ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین سود سپرده گذاران رشد اندکی داشته که تنها ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

هزینه سود سپرده‌های بانک در سال ۹۸ به ۱۵۲ هزار و ۵۳۳ میلیارد ریال رسیده بود و خالص درآمد بانک از محل فعالیت‌های مشاع با رشد خوب ۱۲۳ درصدی به بیش از ۶۶ هزار میلیارد ریال رسیده است.

در بخش غیرمشاع و مهم‌ترین قسمت آن که نتیجه مبادلات ارزی بوده، شاهد افت سنگین درآمد بانک هستیم. با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی که نرخ تسعیر دلار را در پایان سال گذشته هزار ریال و نرخ یورو را ۱۰۲ هزار ریال تعیین کرده بود، خالص درآمد بانک از تسعیر ارز به ۱۳۷ هزار و ۲۷۱ میلیارد ریال رسیده که بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

با این حال و در بخش سایر درآمد‌های بخش غیرمشاع شاهد شناسایی مبلغ ۳۲.۷۴۳ میلیارد ریال درآمد هستیم. این درآمد شامل سود ۱۹.۵۷۰ میلیارد ریالی از محل فروش سهام شرکت ملی مس ایران، ۷.۷۶۵ میلیارد ریال خسارت دریافتی از خزانه داری انگلستان و ۲.۰۰۰ میلیارد ریال نیز سود فروش دارایی‌های ثابت است. توجه به این نکته ضروری است که این قبیل درآمد‌ها امکان تکرار در سنوات آتی را ندارند و در صورت عدم تحقق این بخش از درآمد‌ها در سال گذشته امکان داشت که بانک ملت با زیان نیز روبرو باشد.

در بخش هزینه‌ها شاهد افزایش غیرمعقول و غیرمنطقی هزینه‌های پرسنلی و هزینه‌های اجرایی بانک هستیم که در نوع خود محل سوال جدی از مدیران این بانک است. هزینه‌های پرسنلی این بانک در زمانی که بحث کنترل هزینه‌ها و کاهش شعب بانک‌ها بسیار مطرح بوده که با رشد عجیب ۳۸ درصدی همراه بوده شد و تنها هزینه پرسنلی این بانک کشور در یک سال گذشته به بیش از ۵۲ هزار میلیارد ریال رسیده است. در این خصوص افشا حقوق و پاداش و مزایای مدیران ارشد این بانک می‌تواند مورد سوال و بازرسی نهاد‌های ناظر همچون بانک مرکزی، سازمان بازرسی و فعالین حوزه قانون قرار گیرد.

در بخش هزینه‌های اجرایی رشد ۶۴ درصدی هزینه‌ها را شاهد هستیم و با ۶۴ درصد افزایش هزینه‌های بخش اجرایی، مبلغ عجیب و بسیار ناباورانه‌ی ۳۸.۴۵۰ میلیارد ریالی را شاهد هستیم که مشخص نیست مدیران بانک جهت مدیریت بانک و اجرای فعالیت‌های روزمره آن به چه دلیلی می‌بایست چنین هزینه‌هایی را متحمل شوند؟
هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول نیز رشد ۳۶ درصدی را نسبت به سال ۹۷ داشته و به بیش از ۹۷ هزار میلیارد ریال رسیده است.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
فقط در یک قلم با توجه به اطلاعات ارسالی به صورت متوسط هر کارمند در بانک ملت ماهیانه بیشتر از 20 میلیون تومان حقوق و مزایا می گیرد که با واقعیت ها همخوانی ندارد. البته بهتر است کارکنان بانک اظهار نظر کنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
تا دیر نشده وپرونده طبری ها بیرون نزده بهتراست نهاد های بازرسی ورودکنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بسیاری از کانال های بورسی نیز بر موارد مورد نظر شما تاکید داشتند یاللعجب یاللعجب
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بوی گندم مال من هر چی که دارم مال تو یه وجب خاک مال من هرچی میکارم مال تو
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
تشکربیکران از روشنگری شما اگر این شفاف سازی ها از طرف افراد و مطبوعات مانند شما انجام بگیر د خیلی ها در کارکرد خود دقت بیشتر میکنند ایا سازمان بورس ویا هر ارگان ذیربط نباید درخواست شفافیت ودرخواست دریافت توضیحات دقیق وریز بنمایند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: