تعداد بازدید : ۳۶۷
کد خبر : ۲۲۴۷۸۶
سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت:
۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: هنوز پرتفوی سهام متقاضیان روش غیرمستقیم در شرکت‌های استانی سهام عدالت قرار نگرفته، برخی افراد می‌خواهند با درج آگهی ثبت نام از اشخاص برای کاندیداتوری در سامانه‌های بورس به نام «ستان» از افراد متقاضی ثبت نام کنند.

وصعیت نامشخص شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت اظهار کرد: قرار بود از ۲۹ خردادماه که مهلت انتخاب روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت تمام شده، پرتفوی سهام عدالت متقاضیان روش غیرمستقیم به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بلافاصله انتقال یابد و این شرکت‌ها با برگزاری مجمع افزایش سرمایه دهند و مراحل پذیرش در بورس به سرعت انجام شود، اما هنوز این شرکت‌ها بلاتکلیف مانده‌اند.

وی افزود: همان‌گونه که برخی افراد از سازمان خصوصی‌سازی و شرکت‌های دیگر به راحتی شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت را کنار گذاشتند، اکنون هم می‌خواهند با تفسیر ابلاغیه آیین‌نامه آزاد سازی سهام عدالت، شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را کنار بزنند.

به گفته حیدری آیین نامه آزادسازی سهام عدالت که ابلاغ شده، اشاره دارد که باید هر چه سریع‌تر پرتفوی سهامداران روش غیرمستقیم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی منتقل شود. این شرکت‌ها افزایش سرمایه دهند و مجمع برگزار کنند و در بورس پذیرش شوند.

سخنگوی کانون سرمایه‌گذاری شرکت‌های استانی، گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و دست اندرکاران آزادسازی سهام عدالت برخلاف آیین نامه قبل از افزایش سرمایه شرکت‌های استانی نسبت به ثبت نام افرادی خارج از شرکت‌های استانی برای کاندیدا‌های حضور در مجامع این شرکت‌ها اقدام می‌کنند و انگار که هیأت مدیره شرکت‌های موجود سهام عدالت را به راحتی کنار می‌زنند.

وی افزود: هنوز پرتفوی سهام متقاضیان روش غیرمستقیم در شرکت‌های استانی سهام عدالت قرار نگرفته، برخی افراد می‌خواهند با درج آگهی ثبت نام از اشخاص برای کاندیداتوری در سامانه‌های بورس به نام «ستان» از افراد متقاضی ثبت نام کنند.

حیدری خاطرنشان کرد: این مسأله یعنی ثبت نام از افراد خارج از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای کاندیداتوری در هیأت مدیره این شرکت‌ها خلاف آیین نامه و خلاف قانون است، چون هنوز سهام به شرکت‌های استانی منتقل نشده و باید اعضای هیأت مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت که به نوبه خود منتخب شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت هستند، در مجمع شرکت کنند و اگر مجمع تصمیم گرفت، آن موقع می‌تواند افراد دیگر جایگزین افراد موجود شوند.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت ادامه داد: برخی افراد در سازمان بورس انتقادی که قبلا در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌دادند و می‌گفتند هیأت مدیره این شرکت‌ها غیرقانونی است، الان دقیقا خودشان همان کار را انجام می‌دهند و از کاندیدا‌هایی ثبت نام می‌کنند که به هیچ وجه در شرکت‌های استانی سهام عدالت نبوده‌اند و هنوز پرتفوی سهامداران روش غیرمستقیم به این شرکت‌ها منتقل نشده است.

به گفته سخنگوی کانون سرمایه‌گذاری شرکت‌های استان در حال حاضر مثلاً فردی که در استان البرز ساکن است از سوی شرکت سرمایه گذاری استان قزوین پیامک دریافت کرده که اول برود در سجام ثبت نام کند و جزو سهامداران عدالت استان قزوین به شمار می‌رود و این بی‌نظمی قابل پذیرش نیست.

حیدری گفت: باید قانون و آیین نامه‌های قانونی ملاک عمل باشد و مسؤولان به قانون تمکین کنند، زیرا نمی‌توانند برخلاف قانون تجارت عمل کنند. هنوز به افراد سهامدار در روش غیرمستقیم هیچ اطلاع‌رسانی نشده که دارنده چه نوع دارایی است، اما متأسفانه از افراد کاندیدا برای حضور در هیأت مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت ثبت نام می‌کنند و مهلت ثبت نام تا ۱۵ مرداد ماه اعلام شده است.

وی ادامه داد: باید مراحل قانونی انتقال پرتفوی سهامداران عدالت به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و افزایش سرمایه این شرکت‌ها انجام شود، مرحله دوم برگزاری مجمع و افزایش سرمایه و انتخاب هیأت مدیره شرکت‌های استانی و مرحله سوم حضور در بورس و درج در تابلوی بورس باید انجام شود، اما برخی می‌خواهند با ثبت نام از افراد بیرونی هیأت مدیره شرکت‌های استانی را خارج از ضابطه انتخاب کنند.

حیدری همچنین به مسأله فروش تجمیعی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: با توجه به این که شرکت سرمایه گذاری هر استان به خاطر توانایی‌های مختلف دارایی‌های متفاوت دارند و این دارایی‌ها در هر استان درواقع متعلق به سهامداران عدالت همان استان است، عده‌ای می‌خواهند با فروش تجمیعی سهام شرکت‌های استانی در قالب یک هلدینگ ملی درواقع اموال مردم استان‌ها را با هم مخلوط کنند که باعث نارضایتی می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: وقتی تجمیع سهام صورت گرفت، یعنی هر ایرانی نمی‌تواند سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را خریداری کند، بلکه به صورت تجمیعی توسط شرکت‌های حقوقی باید خریداری شود و این که از ابتدا قرار بود شرکت‌های استانی بعد از حضور در بورس سهامشان توسط همه مردم قابل خریدن باشد، اکنون فقط توسط شرکت‌های حقوقی و آن هم به صورت تجمیعی قابل خریداری است.

حیدری گفت: همان گونه که در فرایند آزادسازی سهام عدالت شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت را کنار زدند، اکنون هم می‌خواهند شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از سهام عدالت را کنار بگذارند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: