تعداد بازدید : ۳۷۳
کد خبر : ۲۲۵۵۸۷
کاشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
کارشناس بازار سرمایه گفت: علاوه بر کمک به تصمیم سازان، شفافیت مالی را به همراه خواهد داشت و از طرف دیگر مردم نیز می‌توانند از آخرین قیمت‌های موثق مسکن مطلع شوند.

معامله مسکن در بورس کالا شفافیت مالی به همراه دارد

به گزارش بورس نیوز، یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه روز چهارشنبه نخستین ملک در بورس کالای ایران گفت: شفافیت، کمک به متولیان حوزه مسکن برای تصمیم گیری بهتر و کاهش هزینه مبادلات و برگزاری مزایده‌ها در فروش املاک نهاد‌های دولتی و غیر دولتی از جمله اصلی‌ترین مزایای عرضه املاک و مستغلات در بورس کالاست.

وی افزود: براساس مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند بخشی از اموال خود اعم از منقول، غیرمنقول و سرقفلی را که به تملک آن‌ها و شرکت‌های تابعه آن‌ها درآمده است و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد است، واگذار کنند. همچنین در این قانون بر استفاده از سازوکار بورس کالای ایران در این حوزه نیز تاکید شده است. در همین راستا شرکت عمران شهر جدید پردیس پس از پذیرش یک باب واحد تجاری در محله ۱ فاز ۲ پردیس به مساحت ۱۷.۱۶ مترمربع در بورس کالای ایران، این واحد را در تاریخ ۲۹ مرداد ماه جاری به ارزش پایه بیش از ۱۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون ریال در بازار فرعی عرضه می‌کند.

گفتنی است، در حالی که ۴ روز مانده تا عرضه اولین واحد تجاری در بورس کالای ایران، کارشناسان این رویداد را نویدبخش شفافیت در بازار مسکن دانسته و آن را در صورت تداوم و افزایش عرضه، عامل کاهش سطح عمومی قیمت‌ها در جامعه می‌دانند.


علی اصغر بهرامی کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه عرضه هر کالایی از جمله مسکن در بورس کالا، شفافیت اطلاعاتی را برای اقتصاد به ارمغان می‌آورد اظهار کرد: شفافیت اصلی‌ترین نیاز اقتصاد کشور بوده که عرضه مسکن در بورس کالا در وهله نخست برای تصمیم سازان و تصمیم گیران کلان کشور امکان رصد، پیگیری و رهگیری معاملات را فراهم می‌آورد.

بهرامی افزود: رونق معامله مسکن در بورس کالا که با ورود املاک نهاد‌های دولتی و بانک‌ها محقق می‌شود، علاوه بر کمک به تصمیم سازان، شفافیت مالی را به همراه خواهد داشت و از طرف دیگر مردم نیز می‌توانند از آخرین قیمت‌های موثق مسکن مطلع شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تا پیش از این، تنها فرآیند عرضه املاک مازاد و غیر مازاد نهاد‌های دولتی یا شبه دولتی از طریق برگزاری مزایده بود که حتی در این مزایده‌ها نیز عدم شفافیت‌هایی ایجاد می‌شد، اما با این اتفاق و عرضه مسکن در بورس کالا، امکان حضور و ورود و ثبت سفارش هر شخص حقیقی یا حقوقی در فرایندی شفاف فراهم می‌شود.


وی ادامه داد: از سوی دیگر هزینه برگزاری مزایده‌ها به تبع عرضه در بورس کالا به میزان قابل توجهی به نسبت مبادلات سنتی کاهش می‌یابد، لذا در یک جمع بندی کلی، تحکیم پیوند بورس و مسکن در زمین بورس کالا به شفافیت، کمک به تصمیم سازی و کاهش هزینه‌های برگزاری مزایده‌ها در فروش املاک نهاد‌های دولتی و غیر دولتی را به همراه خواهد داشت.

به گفته بهرامی، اگر عرضه مسکن در بورس کالا به شکل مستمر انجام شود و طرف عرضه نسبت به طرف تقاضا سنگینی کند، قطعا برای عموم جامعه مطلوب بوده و تاثیر خود را در بازار معاملاتی مسکن در خارج از بورس نیز خواهد گذاشت. با افزایش عرضه‌ها می‌توان این نوید را داد که با مازاد عرضه نسبت به تقاضا، سطح عمومی قیمت مسکن در جامعه متعادل شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: رونق عرضه مسکن در بورس به تصمیم متولیان این امر یعنی بورس به عنوان تسهیل گر در فرآیند پذیرش و عرضه کنندگان املاک و مستغلات که نهاد‌های دولتی، شبه دولتی و بعضا خصوصی برای عرضه بیشتر، باز می‌گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.