تعداد بازدید : ۲۱۴۲
کد خبر : ۲۲۶۱۷۱
پیش گشایش؛
۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
برای بازار انتظار داریم که ادامه روند روز گذشته را شاهد باشیم. کاهش قیمت‌ها در کنار جمع شدن صف‌های فروش بیشتری از نماد‌های اصلی و بزرگ بازار را می‌توان مهم‌ترین تحول بازار برشمرد.

جمع شدن صف‌ فروش نمادهای بزرگ

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد ادامه روند نزولی بازار سرمایه بودیم. علیرغم جمع شدن صف‌های فروش برخی نماد‌های بزرگ همچون "وتجارت"، "وبصادر" و "وپاسار" و همچنین روند مثبت گروه فلزات اساسی، همچنان کلیت بازار در وضعیت ضعیفی به سر می‌برد و در بسیاری از نمادها، حجم معاملات به حداقل خود در سه ماه اخیر رسید.

این در حالی بود که سهامداران حاضر در صف فروش به امید جمع شدن صف‌های فروش توسط سهامداران حقوقی بودند.

سنگین‌ترین صف‌های فروش مربوط به ایران خودرو، سایپا، "شستا" و "شپنا" بود. به نظر می‌رسد که امروز نیز شاهد ادامه حضور سهامداران حقوقی در جهت جمع کردن صف‌های فروش و از سوی دیگر ادامه تمایل برخی سهامداران حقیقی به حضور در صف‌های فروش و خروج از بازار سرمایه باشیم.

در روز گذشته رکورد خروج و فروش توسط سهامداران حقیقی در ماه‌های اخیر شکسته شد و بیش از ۷ هزار میلیارد تومان منابع توسط سهامداران حقیقی از بازار خارج شد.

شاخص کل با ۵۳ هزار و ۶۰۰ واحد افت دیگر به یک میلیون و ۶۰۸ هزار واحد رسید تا در آستانه حضور در کانال یک و نیم میلیون واحدی باشیم. شاخص کل هم وزن نیز ۲ درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد و به ۴۵۶ هزار و ۲۰۱ واحد رسید.

شاخص فرابورس نیز با ۶۰۳ واحد کاهش به ۱۷ هزار و ۲۲۱ واحد رسید که نشان دهنده افت در حدود ۳.۵ درصدی بازار فرابورس بوده است.

سیاست و اقتصاد کلان

سرپرست اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم اظهار داشت: مراحل ثبت صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم به شماره ثبت ۱۱۷۵۴ در سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شد. وی بیان داشت: صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم امروز در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شد و برای مرحله بعد برای پذیره نویسی به شرکت بورس تهران ارسال خواهد شد تا برای انتخاب نماد و فرآیند پذیره نویسی آماده شود. دولت بنا دارد باقیمانده سهام خود در ۴ پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندر عباس را در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و با تخفیف ۳۰ درصدی در قالب صندوق قابل معامله بورسی (ETF) با ۳۰ درصد تخفیف تا سقف ۵۰ میلیون ریال برای هر دارنده کد ملی ایرانی از طریق بورس یا درگاه‌های بانکی ارائه کند.

وزیر اقتصاد، سازمان بورس را موظف کرد تا زمینه صدور مجوز تأسیس کارگزاری‌های جدید را فراهم کند. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوز کسب و کار مصوبه این هیات مبنی بر فراهم شدن شرایط صدور مجوز راه اندازی کارگزاری‌های جدید را به سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، سازمان بورس می‌بایست تا پایان مرداد ماه دستورالعمل جدید راه اندازی کارگزاری‌های بورس را آماده می‌کرده است.

در این دستورالعمل، باید برای همه متقاضیان راه اندازی کارگزاری بورس زمینه تأسیس این کسب و کار را فراهم کند. در صورتی که سازمان بورس دستورالعمل جدید تأسیس کارگزاری بورس را تهیه نکند، دستورالعمل قبلی صدور مجوز تأسیس کارگزاری بورس که سازمان بورس و اوراق بهادار آن را در سال ۸۶ ملاک عمل قرار داده، ملغی اثر خواهد شد. البته لازم به ذکر است، بهتر است وزارت اقتصاد در سایر امور همچون رانت‌های احتمالی ارائه مجوز کارگزاری‌ها نیز نظارت دقیقی بر عملکرد سازمان بورس داشته باشد. همچنین بهتر است که این وزارت خانه در خصوص اجرای صحیح وظایف نظارتی سازمان بورس و تخلفات احتمالی روی داده نیز جدیت بیشتری داشته باشد و در خصوص انتشار صورت‌های مالی این سازمان و نحوه هزینه کرد درآمد‌های محقق شده این سازمان به این نهاد تذکر‌های لازم را بدهد.

در خبری از صنعت پتروشیمی، واحد‌های شیرین‌سازی گاز، استحصال اتان و متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون تن امروز با دستور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح شد. فاز نخست پتروشیمی بوشهر سالانه حدود ۳۷۰ میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همچنین این طرح در دوران بهره‌برداری برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است و به‌عنوان تنها مجتمع دریافت‌کننده گاز غنی ترش از بالادست، دارای ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۳۲۳ هزار تن متان، ۸۵۰ هزار تن اتان، ۱۳۰ هزار تن پروپان، ۳۰ هزار تن بوتان، ۳ هزار تن پنتان پلاس (C ۵+)، ۱۲۵ هزار تن گوگرد، متانول یک میلیون و ۵۶۰ هزار تن است که در مجموع یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون یورو برای ساخت این بخش‌ها هزینه شده است. افزایش سنگین تولید متانول توسط این غول پتروشیمی می‌تواند منجر به افزایش عرضه‌های صادراتی متانول صادراتی کشورمان و احتمال افت قیمت‌ها در این حوزه شود.

بازار امروز
برای بازار انتظار داریم که ادامه روند روز گذشته را شاهد باشیم. کاهش قیمت‌ها در کنار جمع شدن صف‌های فروش بیشتری از نماد‌های اصلی و بزرگ بازار را می‌توان مهم‌ترین تحول بازار برشمرد.

همچنین نگاه سهامداران به سامانه کدال و گزارش عملکرد ماهیانه شرکت‌ها نیز جلب خواهد شد. به نظر می‌رسد که بخشی از روند مثبت گروه فلزات اساسی نیز ناشی از گزارش‌های عملکرد مثبت شرکت‌های حاضر در این گروه بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: