تعداد بازدید : ۱۴۶۸
کد خبر : ۲۲۷۳۲۳
کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
کارشناس اقتصادی گفت: ورود بانک‌ها به بورس موجب تورم نمی‌شود، اما شاید موجب تغییرات در سطح قیمت سهام شود.

ورود بانک‌ها به بورس موجب تورم نمی‌شود

سید بهالدین هاشمی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درباره اینکه آیا ورود بانک‌ها به بازار سرمایه موجب افزایش تورم می‌شود، اظهار کرد: ورود بانک‌ها به بورس موجب تورم نمی‌شود، اما شاید موجب تغییرات در سطح قیمت سهام شود.

کارشناس اقتصادی افزود: البته ورود بانک‌ها موجب می‌شود تخصیص اعتبار برای پروژه‌های اقتصادی چه برای تاسیس و چه برای سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی کسری ایجاد خواهد شد و واحد‌ها دچار کمبود نقدینگی خواهند شد.

وی گفت: مشکلی که وجود دارد این است که بانک مرکزی تصمیم گرفته دارایی‌های ارزی خود را به نرخ جدید تسعیر کند و این مبلغ را به عنوان درآمد دریافت کند و وارد بازار کند که به شدت تورم زا است و پایه پولی را افزایش می‌دهد.

هاشمی با بیان اینکه ورود بانک‌ها به بورس مشکلاتی را به همراه دارد، بیان کرد: سرمایه گذاری در بورس به شدت ریسک پذیر است و به دنبال آن نیستند که سپرده‌های مردم را در سرمایه‌های پر ریسک وارد کنند.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: آینده سرمایه گذاری در بورس مشخص نیست، اگر تصمیم بر ورود مستقیم بانک‌ها باشد سود به دست آمده ناشی از چیست، اگر ناشی از صرف ریسک است از نظر شرعی مشکل دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بانک‌ها بخواهند از طریق افزایش سرمایه از طریق بورس اقدام کنند امر شایسته‌ای است این یک مشارکت حقوقی است و بانک‌ها می‌توانند در سرمایه گذاری موجود ۳۰ درصد سهام خود را بخرند، اما اگر بخواهند از خود شرکت نخرند و از جابجایی سهم باشد مشکل شرعی وجود دارد و به دلیل اینکه معامله پر ریسک است بانک‌ها تمایلی در این گونه سرمایه گذاری ندارند.

هاشمی با بیان اینکه ورود بانک‌ها به بورس را مثبت ارزیابی نمی‌کنم، تصریح کرد: مسئولیت بانک‌ها تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی است تا بازده اقتصادی ایجاد کنند، اما با ورود به بورس شرکت‌ها تامین مالی نمی‌شوند.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: خرید و فروش سهام بین بانک و سهامدار است و در توسعه شرکت نقش ندارد، بورس یک معاملات دلالی و واسطه گری است و در بانکداری اسلامی این موضوع تجویز نمی‌شود.

وی گفت: بانک‌ها در سرمایه گذاری‌های پر ریسک مشارکت نمی‌کنند و برای ورود به بورس به شرکت‌های که فعال هستند مانند شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق‌های سرمایه گذاری، کارگزاری ها، تسهیلات پرداخت کنند که کار مثبتی است.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۳
بعضی از حقوقی ها و مجلس نشین ها میخوان هر طور شده بورس را زمین بزنند چی تو فکرشان میگذره خدا میدونه
ناشناس
-
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
دیروز قالیباف مجلس گفت در بورس تحول ایجاد میکنیم. الان با این صفهای فروش سنگین در وساپا ورنا خپارس دی غپینو و بقیه نمادها بجای تحول تهوع ایجاد شده.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: