تعداد بازدید : ۹۲۴۸
کد خبر : ۲۳۳۲۷۱
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
صنایع وابسته به کامودیتی ها از جمله سهم های گروه فلزات و پتروشیمی ها گزینه های مناسب تری برای یک سرمایه گذاری تقریباً یک ساله هستند.

منفی های کوتاه مدت دلیل عدم ارزندگی بنیادی ها نیست

به گزارش بورس نیوز این روزها سهم های بنیادی بازار هم به علت عرضه حقوقی ها رشد مناسبی ندارند و انتقادات زیادی به این عرضه ها وارد است.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وقتی صحبت از ارزندگی و جذابیت یک سهم برای خرید می شود، باید قبل از هر چیز افق سرمایه گذاری سرمایه گذاران مشخص شود. وقتی فعالان بورسی از وضعیت بنیادی یک سهم بعنوان یک سهم خوب و ارزنده صحبت می کنند، افق زمانی یک ساله و بالاتر نسبت به سهم دارند. بنابراین معاملات روزانه آن سهم شاید چندان اهمیتی نداشته باشد چرا که ممکن است آن سهم پتانسیل‌های داشته باشد که در یک دوره زمانی یک ساله شکوفا می‌شود. از جمله بهره برداری از یک طرح توسعه یا اتفاقاتی که شرایط تولید و فروش آن شرکت را تحت تاثیر قرار دهد و... بنابراین منفی های کوتاه مدت در یک سهم ملاک قضاوت درباره بنیادی بودن و ارزنده بودن یک سهم نیست.

وی اضافه کرد؛ نکته دوم آنکه این روزها مرتباً در مورد عرضه حقوقی‌ها انتقاداتی مطرح می‌شود. عرضه حقوقی ها در سهم ها اتفاق جدیدی نیست‌ و در طی سال‌های گذشته همواره سهم هایی بوده اند که به دلیل عرضه حقوقی ها در قیمت‌های پایین، برای مدتی رشد نکرده اند، اما نکته اینجاست که هر سهم به هر حال روند خود را طی خواهد کرد. برای مثال سهم گروه مپنا در سال های قبل برای مدتی در قیمت ۱۲۰ تومان توسط حقوق کنترل میشد، اما مپنا از آن زمان تا الان رشد ده برابری داشته. عرضه های حقوقی در فولاد مبارکه در سال های قبل هم از خاطرمان نرفته، اما اگر به ارزندگی سهم مان اعتقاد داریم، بهتر از نگرش بلندمدت نسبت به سهم داشته باشیم و هر نوسان کوتاه مدتی را دلیلی برای قرار گرفتن در صف های فروش ارزیابی نکنیم.‌ ضمن اینکه در این موارد باید به دلایل عرضه حقوقی ها هم توجه داشت. بسیاری از حقوقی هایی که در این روزها فروشنده هستند، نیاز به تامین مالی دارند. فراموش نکنید که بخش عمده حقوقی های بازار، وابسته به صندوق های بازنشستگی و نهادهای شبه دولتی هستند که باید حقوق و مزایای پایان سال عده زیادی را تامین کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته نمی توان منکر تخلفات و دستکاری هایی که توسط برخی از حقوقی ها ممکن است در بازار صورت بگیرد اما این که معاملات روزانه مبنای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران و ارزندگی سهم قرار گیرد و هر عرضه حقوقی با انتقاد همراه شود هم منطقی نیست. به هر حال نهادهای نظارتی سازمان بورس بر قوانین و معاملات بازار سرمایه نظارت‌ دارند و اگر تخلفی صورت گیرد، تنها وظیفه این نهاد هاست که به این تخلفات رسیدگی کنند. اما حجم تخلفات نسبت به آنچه که در کلان بازار سرمایه مشاهده می شود چندان زیاد نیست‌ و نباید تمام حقوقی ها را با یک چوب زد و کل عرضه ها را زیر سوال برد.

گرجی آرا در خاتمه در معرفی صنایع مناسب برای سرمایه گذاری گفت؛ برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، صنایع وابسته به کامودیتی ها از جمله سهم های گروه فلزات و پتروشیمی ها گزینه های مناسب تری برای یک سرمایه گذاری تقریباً یک ساله هستند.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
برای اینکه خود حقوقی ها اصلا اعتقادی به بنیادی و غیره بنیادی ندارن فقط نوسان می خوان چه از بنیادی بگیرن چه غیر بنیادی تازه مخالف این بحث هستن چون می دونن از سهام بنیادی و دراز مدت نمی توانن نوسان بگیرن و بحث اصلاح و استراحت هم که تر و خشک را میسوزاند خودش افتضاح دیگری برای بنیادی ها است خلاصه اشکال زیاد است تمام این بحث ها با حذف حجم مبنا و دامنه نوسان درست می شود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
منفی های کوتاه مدت پنج ماهه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
را حل اسون داره حذف حجم مبنا و دامنه نوسان هزار بار
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
مردم دیگه به حرف این و اون گوش نمیکنن..فقط سهم هایی میخرن که دست حکومت ازش کوتاه باشه
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
متاسفم که واقعیت را نمی خواهید بگویید طوری می گوید تعداد اندکی ناراضی به بازار گردان اعتراض داشتند که گویا تشریف بردند داخل میوه فروشی مرد حسابی مردم یعنی حقیقی ها اکثرا ۴۰ تا ۸۰ درصد در ضررند و چون شما رانت اطلاعاتی داشتی و در ۳۰۰ درصد سود غوطه ور هستی حق داری خونسرد باشی و اراجیف بلغور کنی مردم یکسال سهامداری کنند نهایت به اندازه سود بانکی گیرشان نیاید شما هر روز نوسان بگیرید تا اخر سال ۵۰۰ درصد جیب گشادتان را پر کنید؟!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
سلام.بورس.بازار.سرمایه.محل.سرمایه.گذاری.و.دادوستد.بیش.از‌۴۵ملیون.کد.بورسی.توسط.سهامداران.سرمایه.گذاری.و...معاملات.خرید.و.فروش.انجام.میشود.تا.ضمن.تعلق.سود.و...رشد.سهم.بنیادی..جهش.تولید.و.چرخ.اقتصاد.بچرخد.و.رونق.پیدا.کند.حال.اگر.عده.ایی.سفته.باز.حالا.گیرم.حقوقی.مطلع.بخواهند.در.چرخه.دادستد.با.ترفند.والگوریتمی.ویا.رباطی....و.تکنیک.روش.درست.معاملات.را.مختل.کند.ویا.مثبت.نمادرا.منفی.کند.و.یا.منفی.را.مثبت.کند.حالا.با.پیش.عرضه.ویا.عرضه.ابشاری.در.دل.سهامدار.ترس.ایجاد.کند.تا.به.مقاصد.و.سود.خود.برسند.و.یا.هر.تخلف.دیگر.و.ضعیت.بورس.و............در.معاملات.دخل.تصرف.کنند.وظیفه.بورس.هست.که.متخلفان.را.سرکوب.کنند.تنبیه.کنند.و.شایسته.نیست.در.بورس........تعداد.انگشت.شمار.از.رشد.سهام.ارزنده.بنیادی.جلوگیری.کند..تظر.سود.جویی.فقط.در.چارچوب.قانون.میسر.باشد.ولاغیر.و..تخلف.ویا.لجبازی.در.بورس.ممنوع.این.سرمایه.ها.ضمن.تعلق.سود.ورشد.سهم.برای.سهامداران.باید.در.جهت..تولید.و.اقتصاد.هدایت.شود.تا.گرانی.و.فقر.از.بین.برود.وسلام.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
تاامروز تمام کارشناسها میگفتند نوسان ذات بازاراست سوال من تازوارد این است ایا منطق نباید داشته باشد پالایش با۳۰درصد تخفیف امروز ۱۵درصد ضررده شده چیزی که امروز توبازار مشاهده میشه دستوری بودن بازار است وادرس غلط دادن به مردم ۰۰۰دولت شتران را در۵۲۰۰فروخت به تازه واردها وامروز۱۱۰۰خریدار نداردوامروز میگوید مستقیم خرید نکنید این نه ذات بازار،ونه انسانیت است این مدیران مملکت همانطور که بازارکارومنابع مملکت رانابود کردند بازار سرمایه راهم نابود میکنند دزدی ودروغ به اسم اسلام مملکت رانابود کرد۰۰۰لعنت لعنت لعنت به کاخ سفید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
دقیقا دلیلش همینه
خب تو کوتاه مدت و میان مدت باید یه تکونی بخوره که یکساله جواب داده باشه
همش درجا و افت
عه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
چاره کار حذف دامنه نوسان است و بس
مانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
مگه میزارین حقیقی بدبخت نفس بکشه
همش سفته بازی و دلال بازی
دستگاه نظارت هم که سهمش رو میگیره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
بورس نیوز خواهشن بعنوان خبر گذاری از نقش تخریبی دامنه نوسان و حجم مبنا از کارشناسان خبره و مخالف نظر خواهی کنید کلیدی ترین مشکل بورس و دستکاری قیمتها و صف ها در این دو قانون نهفته است ممنون از پیگیری شما بکرس نیوز
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
تا کی صورت مسله پاک میخواید کنید اخرش هم گندش در می اید و حجم مبنا و دامنه نوسان را حذف می کنن ولی چرا لاکپشتی عمل می کنن و باعث این همه عقب مونده گی بورس می شوند تا کی همیشه کار بران باید جلو تر از مسولین باشند و اشکالات بورس و با سوادانانه به بیسوادان گوش زد کنن و در خواست کنن
رضامشیری
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
بزرگترین دهن کجی به دولت فروش سهامهای دولتی و خرید سهامهای خصوصی
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
برای مثال من اندازه چشمام به نماد فملی اطمینان داشته و دارم.من این سهمو 7 ما پیش 3700 خریدم 7 ماه سهامداری کردم الان رسیده به 1500 تومان اما فکر میکنید تا پایان یکسال قیمت این سهم چقد خواهد شد.با اینهنه صورتحسابهای مالیه خوب. با این رکورد در سود آوری و فروش.پس بدانید کار بورس مشکل داره و هرگز حتی بعد از دوسال هم شاید وضعیت بدتر بشه که اعتمادی به بهتر شدنش نیست.شرکت خودشو کشته تا اینهمه سود سازی کرده.سهامدار حقیقی خودشو کشده اینهمه صبوری و نگهداری کرده. اما سودهای کلان به جیب دولت.حقوقیا،و جدیدا بازارگردانها میره. و ما همچنان در ضرر یا نهایتا اگهذخدا لطف کنه شاید بعد از چند سال اندک سودی ببریم. اینکه دیگه شاخ نمادها و شرکتها از هر نظره بقیه که دیگه جای خود دارن.البته بازم میگم تقصیر از نمادها و شرکتها نیست مشکل چیزای دیگست.فاتخه بورسو حداقل برای چند سال خوندید با این کارهاتون.خدا کنه ضربه به نظام و چرخهدتولید نزنید با این هرس و ولع خالی کردن جیب مردم به بهانه های جور وجور.البته دیگه دستتون برا ملت رو شده.
امید
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
بورسی که مرتب دستکاری میشود خود حقوقیها هم بجایی میرسند که دیگر کاری از دستشان بر نمیاید و مسئولین بورس باید این را بدانند که دستوری شدن بورس شاید مقطعی به نفع یکسری شود ولی در دراز مدت باعث بی اعتمادی سهامداران به بورس خواهد شد که این موضوع باعث به هم ریختگی بازار سرمایه و خروج پول از این بازار خواهد شد . به عنوان مثال نماد شستا که مدیر عامل آن در زمان باز شدن آن بعد از ریزش بورس کفت ما از نماد شستا و زیر مجموع آن حمایت خواهیم کرد و حالا میبینیم که هیچ حمایتی از این نماد نشد و اینجا هست که سهامداران دیگر به حرف مسئولین دیگر اعتماد پیدا نخواهند کرد و این امر باعث ضرر خودشان در دراز مدت خواهد شد .
مظلوم
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
ماشا اله این همه کارشناس و ما هنوز در خم دست در جیب مردمیم بابا راستش رو بگوئید و خلاص علی برکت اله با شیب ملایم !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
یک سهمی را دو روز میبندن با20 درصد منفی باز میکنند سهمی مثل در اوج ریزش بازار ب4 ماه بسته بود با20درصد منفی باز میکنند درگروه خودش فاراک 150 درصد افت داشت ایا این درست است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
چه کسی به داد دل این مردم شریف و ساده دل و شهیدپرور خواهد رسید هست و نیست این مردم خوردن نداره حیف این مردم که دست این دولت دزد گیر کردن
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
فقط می گویم مرگ بر امریکای داخل درود بر ایران خارجی درود بر اسلام سپاه و لعنت بر دولت اصلاح نما
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

سهامداران "کویر" دور هم جمع می شوند

شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ مجمع عمومی فوق العاده برگزار می کند.

مجمع "کایتا" برگزار شد

شرکت ایتالران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ مجمع عمومی را برگزار کرد.

ترکیب هیات مدیره "غگلستا" تغییر کرد

جمع عمومی فوق العاده شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۴ برگزار شد.

انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع "زکشت"

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: