کد خبر : ۲۳۶۱۳۳
تجدید ارزیابی دارایی‌ها و قیمت‌هایی که غیرواقعی‌تر می‌شود؛
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
درآمد‌های عملیاتی شرکت در سال گذشته با ۱۸ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ به یک‌هزار و ۱۵۵ میلیارد ریال رسیده است.

خواندن ۳دقیقه

مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان+بورس نیوز

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت تولید گوشت مرغ ماهان در دوره ۱۲‌ماهه منتهی به پایان آذر‌ماه سال جاری و براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده، عملکرد ناامیدکننده‌ای داشته و زیان خالص ۵۸ میلیارد ریالی را محقق کرد و این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ این شرکت سود خالص ۱۷۶ میلیارد ریالی را محقق کرده بود.

این در حالی است که این شرکت پس از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به ارزش بازاری ۲۱‌هزار میلیارد ریالی رسیده و صف خرید دارد.

زیان ده شدن زماهان+بورس نیوز

این موضوع و زیان خالص محقق شده این شرکت در سال گذشته نشان از "رشد غیرمنطقی قیمت" سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک توسط گروهی از سفته‌بازان و ترغیب کردن سهامداران ناآگاه به خرید این سهام در قیمت‌های حداکثری دارد.

این موضوع در حالی جالب می‌شود که سازمان بورس نیز بر اعمال افزایش سرمایه از محل مازاد تجدیدارزیابی و "رشد غیرمنطقی قیمت" سهام شرکت‌ها اصرار می‌ورزد و نسبت به تبعات این نوع قیمت‌سازی‌ سهام شرکت‌ها در بلندمدت و میان‌مدت ناآگاه بوده یا در دیدی دیگر بی‌تفاوت است.

به نظر می‌رسد که دوستان سازمان بورس آینده بلندمدتی برای خود و بازار سرمایه متصور نیستند و صرف مثبت کردن بازار در کوتاه‌مدت و با انواع زیرپاگذاشتن مکانیزم‌های بازار و حتی به قیمت متضرر شدن افراد عادی در این بازار، این تازه‌وارد‌ها را خشنود خواهد کرد.

شرکت مرغ ماهان با توجه به وضعیت نامطلوب صنعت مرغداری و در سالی که اکثر شرکت‌های تولیدکننده با افزایش محسوس سودآوری به دلیل تورم کم‌سابقه سال ۹۹ مواجه بودند، از سود خالص ۱۷۶‌میلیارد ریالی به زیان ۵۸میلیارد ریالی رسیده و این در حالی است که ارزش بازار این شرکت در سال گذشته افزایش محسوس بیش از ۱۵۰ درصدی را تجربه کرده است!

محصولات اصلی این شرکت شامل جوجه یکروزه گوشتی، مرغ گوشتی زنده و تخم مرغ است. درآمد‌های عملیاتی شرکت در سال گذشته با ۱۸ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ به یک‌هزار و ۱۵۵ میلیارد ریال رسیده است.

بیشتر بخوانید:

"زماهان" به مجمع رفت

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"کماسه" روز مجمع را مشخص کرد

مجمع عمومی شرکت تامین ماسه ریخته‌گری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۲ برگزار خوهد شد.

"کگل" از ماه آینده سود می‌دهد

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر زمان پرداخت سود به سهامدارانش را اعلام کرد.

"غپاذر" آماده پرداخت سود شد

شرکت شیرپاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی زمان پرداخت سود به سهامداران را تعیین کرد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "غاذر" در مجمع

مجمع عمومی شرکت کشت و صنعت پیاذر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: