تعداد بازدید : ۱۸۴
کد خبر : ۲۳۶۳۷۵
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران:
۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت:زمانی که کالا به صورت دستوری قیمت‌گذاری می‌شود و قیمت‌ها فاصله قابل توجهی را با قیمت بازار پیدا می‌کنند، زمینه ایجاد رانت در بازار فراهم می‌شود.

خواندن ۳دقیقه

بورس کالا+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به رویکرد قیمت‌گذاری دستوری و تبعات اجرای آن اشاره و اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری همیشه در بازار‌ها باعث ایجاد رانت شده است.

وی افزود: زمانی که کالا به صورت دستوری قیمت‌گذاری می‌شود و قیمت‌ها فاصله قابل توجهی را با قیمت بازار پیدا می‌کنند، زمینه ایجاد رانت در بازار فراهم می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران ادامه داد: با اجرای قیمت‌گذاری دستوری افرادی که شایستگی خرید کالا را ندارند اقدام به خرید کالای مدنظر می‌کنند و در نهایت کالای مدنظر را در بازار آزاد با قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

صالح آبادی قیمت‌گذاری دستوری را به عنوان آفتی بزرگ در اقتصاد کشور عنوان کرد و بیان کرد: در مجموع قیمت‌گذاری دستوری هیچ نفع و اثر مثبتی برای مردم ندارد و همه تجربیات گذشته تایید می‌کنند که اجرای این اقدام، فقط به نفع دلالان و سوداگران خواهد بود که زمینه بهم‌ریختگی نظم بازار را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه سیاستگذار باید میان دخالت و نظارت تفاوت قایل شود، خاطرنشان کرد: در بازار به شدت مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستم، اما از طرفی معتقدم که باید نظارت در معاملات کالا‌ها صورت گیرد و نهاد‌های متولی باید به طور حتم نظارت بر بازار‌ها داشته باشند؛ همین نظارت‌ها زمینه تنظیم بهینه بازار را فراهم می‌کند.

عرضه در بورس کالا بهترین راهکار

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران توضیح داد: حدود یک ماه گذشته نیز مطرح شدن قیمت گذاری دستوری برای فولاد باعث بهم ریختگی بازار و تاثیر منفی آن بر معاملات بورس شد.

صالح‌آبادی گفت: ما معتقد به عرضه کالا‌ها در بورس کالا هستیم و بهتر است اقدامی صورت گیرد تا حد امکان کالا‌ها در بورس کالا عرضه شوند تا هم امکان نظارت بر بازار فراهم شود و هم قیمت گذاری دستوری کنار رود.

بیشتر بخوانید:

سهامداران دست به معاملات انتقامی نزنند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "سدور" شنیده می‌شود

مجمع عمومی شرکت سیمان دورود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ برگزار خواهد شد.

"کی بی سی" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کی‌بی‌سی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ برگزار می شود.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "شاملا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت معدنی املاح ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران "کخاک" گرد هم می‌آیند

مجمع عمومی شرکت صنایع خاک چینی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: