تعداد بازدید : ۴۱۸
کد خبر : ۲۳۹۳۵۱
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بازار سرمایه یکی از روش‌هایی است که از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان منبعی قابل اتکا برای تامین مالی طرح‌های مسکن و رشد تولید مورد توجه قرار گرفته است.

خواندن ۲ دقیقه

مسکن در بورس کالا+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه وزارت راه برای توسعه معاملات مسکن اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس کالا اظهار کرد: برنامه مهم وزارت راه در حوزه بورس کالا در وهله نخست، معاملات املاک اشخاص حقوقی و وابسته به نهاد‌های دولتی بوده که در دست اجراست.

وی افزود: ساختاری در بورس کالا فراهم شده که املاک نهاد‌های مختلف به جای فروش از طریق مزایده در بورس کالا عرضه شود تا از این طریق قدرت رقابت بالاتری ایجاد و شفافیت در معاملات آن‌ها فراهم شود.

وی به ورود اشخاص حقیقی در بورس کالا اشاره کرد و افزود: منعی برای ورود معاملات املاک از سوی اشخاص حقیقی هم در بورس کالا وجود ندارد که در این حوزه نیز باید مقیاسی برای معاملات پرحجم مسکن اشخاص حقیقی در بورس در نظر گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اشخاص حقیقی می‌توانند املاک خود را از طریق بورس کالا به فروش برسانند، خاطرنشان کرد: در مجموعه می‌توان اقداماتی را برای توسعه معاملات املاک اشخاص حقیقی در کنار حقوقی‌ها در بورس کالا انجام شود که این اتفاق نیز به نظام‌مند شدن بازار مسکن کمک کند.

محمودزاده در ادامه به انتشار اوراق سلف موازی مسکن که به فروش متری مسکن شهرت یافته اشاره کرد و گفت: در اوراق سلف یا فروش متری مسکن، افرادی که قادر به خرید مسکن در یک مرحله نیستند طی چند مرحله این کار را انجام دهند و سرمایه‌های خود را به ارزش روز نگه دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ممکن است فردی برای خرید مسکن، سرمایه محدودی را در اختیار داشته باشد که تامین‌کننده خرید یک واحد مسکونی نباشد و فقط به اندازه خرید بخشی از یک واحد مسکونی باشد؛ از این رو افراد می‌توانند از طریق اوارق سلف و با خرید متراژی از یک واحد مسکونی، سرمایه خود را به ارزش روز حفظ کند و از این طریق در صورت ایجاد تورم یا افزایش قیمت، دیگر قدرت خرید خود را از دست نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از اتفاقاتی که در حوزه اقتصاد ایجاد می‌شود ناشی از اطلاعات غیررسمی و رقابت‌های غیرشفاف است که برخی به آن دست پیدا می‌کنند.

محمودزاده تصریح کرد: با رونق معاملات املاک در بورس کالا، همه املاکی که قرار است به مزایده گذاشته شود از طریق یک مکان و مجرای مشخصی برای معامله گذاشته می‌شود که به طور حتم در ایجاد یک رقابت سالم تاثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بازار سرمایه یکی از روش‌هایی است که از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان منبعی قابل اتکا برای تامین مالی طرح‌های مسکن و رشد تولید مورد توجه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: باید سبد‌های متنوعی برای جذب سرمایه‌ها به بخش تولید مسکن در بازار سرمایه و به ویژه بورس کالا وجود داشته باشد چراکه افراد متقاضی مسکن در کشور متنوع هستند و در این حوزه می‌توان موضوع سرمایه گذاری میان مدت و چند دوره‌ای بر روی مسکن را در پیش گرفت تا روند خانه دار شدن مردم و همچنین حضور انبوه سازان در بازار سرمایه برای تامین مالی تسهیل شود.


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تملت" دست به جیب می شود

شرکت تامین سرمایه بانک ملت از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زمان برگزاری مجمع

زمان برگزاری مجمع "دکیمی" تعیین شد

مجمع عمومی عادی شرکت صنعتی کیمیدارو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۳ برگزار خواهد شد.

"غپینو" آماده مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت صنعتی پارس مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ برگزار می‌شود.
تطابق اساسنامه

تطابق اساسنامه "سرچشمه" در مجمع

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: