کد خبر : ۲۴۰۷۳۲
مهر تائید حسابرس بر تحقق سود ناامیدکننده "مداران"؛
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
یکی از جذاب‌ترین نکات گزارش حسابرسی شده این شرکت ماجرای جالب ملک خریداری‌شده توسط شرکت در کشور گرجستان هست.

داده پردازی ایران+بورس نیوز

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در شرایطی که در روز‌های اخیر شاهد عدم معامله و کشف قیمت در نماد مداران منتسب به شرکت داده‌پردازی ایران هستیم، صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت در سال مالی ۱۳۹۹، حاکی از تحقق سود نه‌چندان جذاب ۹۰۱ ریالی به ازای هر سهم هست که تا حدود زیادی خیال سهامدارانش را از ادامه صف فروش این شرکت در روز‌های آتی راحت می‌کند.

اما شاید یکی از جذاب‌ترین نکات گزارش حسابرسی شده این شرکت ماجرای جالب ملک خریداری‌شده توسط شرکت در کشور گرجستان هست.

عملکرد سالانه مداران+بورس نیوز

بر اساس بند ۵ گزارش حسابرسی شده، این شرکت به جهت رفع تنگنا‌های ناشی از تحریم‌های اعمال‌شده، شرکت در سال ۱۳۹۷ اقدام به خرید ملک در کشور گرجستان جمعاً به مبلغ ۲۳.۳ میلیارد ریال کرده که به دلیل عدم امکان انتقال ملک به نام شرکت، ملک مزبور در قبال اخذ تضمین (شامل وکالت بلاعزل، اقرارنامه محضری، چک تضمین به مبلغ ۲۳.۵ میلیارد ریال و ترهین ملک) به نام یکی از کارکنان انتقال‌یافته است.

دراین‌ارتباط هیئت‌مدیره تصمیم به فروش ملک در سال ۱۳۹۹ داشته است که تاکنون به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، اقدامات انجام‌شده به نتیجه قطعی منجر نشده است.

اما اینکه شرکت چگونه از طریق خرید ملک در گرجستان و با چه ترفندی می‌خواسته از طریق خرید ملک در این کشور تحریم‌ها را دور بزند و اینکه چگونه نتوانسته و یک سال بعد هیئت‌مدیره رأی به فروش آن داده‌اند رخدادی است که تنها مدیران نابغه این شرکت می‌توانند پاسخگوی آن باشند.

همان‌گونه که از شرکت داده‌پردازی انتظار می‌رفت، حتی ثبات روند سودآوری سال‌های گذشته این شرکت نتوانست شرایط ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاران به وجود بیاورد و در سالی که بسیاری از شرکت‌های بورسی با استفاده از تورم به وجود آمده، سود‌های مناسبی را روانه بازار کردند، این شرکت با تحقق تنها ۹۰۱ ریال به ازای هر سهم تا حدودی سهامدارانش را به اتخاذ تصمیمی جدی در سال جاری مجبور کرد.

فعالیت‌ها و درآمد‌های اصلی شرکت مربوط به عواید حاصل از فروش کالا (عمدتاً فروش تجهیزات ماشین‌های بزرگ، ملزومات اطلاع‌رسانی و نرم‌افزارها) و درآمد‌های حاصل از ارائه خدمات داده‌پردازی به بانک‌های مختلف و شرکت‌های درخواست‌کننده خدمات کامپیوتری (نظیر اجاره ماشین‌های بزرگ، سرویس و تعمیرات ماشین‌های بزرگ و پشتیبانی نرم‌افزار‌های کاربردی و بنیادی) هست.

بی‌شک بخش عمده‌ای از حاشیه سود ناخالص این شرکت مربوط به خدمات داده‌پردازی در سال ۱۳۹۹ هست که بیش از ۶۲ درصد از کل سود ناخالص ۱.۳۵۴ میلیارد ریالی این شرکت را تشکیل داده است.

شرکت داده‌پردازی ایران در سال ۱۳۹۹ با تحقق درآمدی ۳.۱۹۱ میلیارد ریالی موفق به شناسایی سود خالصی ۵۸۵ میلیارد ریالی گردید که در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۸، رشدی تنها ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.


بورس‌نیوز، رسانه تخصصی بازارسرمایه در راستای شفافیت هرچه بیشتر و روشن‌شدن مسیر سرمایه‌گذاری سهامداران "مداران"، آمادگی درج پاسخ شرکت داده پردازی ایران را دارد.


  • بیشتر بخوانید:

پرداخت سود "مداران" از ابتدای شهریورماه

ناشناس
Netherlands
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
شنیدم گرجستان محل توریستی وجالبی برای گردش وتفریح نیز میباشد
ناشناس
Netherlands
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
عجبا حیرتا حقیقتا !!!!!!!!!!!!!!!!!مدیران زیاد کار میکنند به ماساژ احتیاج دارند تاخستگی دربیاد اگر خارج باشه
ناشناس
Netherlands
۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
افشا الف برای بورس نیوز
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "کازرو" دور هم جمع می‌شوند

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی کازرون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ برگزار می‌شود.

"ثاژن" حسابرس را در مجمع انتخاب کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سخت آژند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ برگزار شد.

"ممسنی" از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی ممسنی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ برگزار می شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "کساپا" در هفتم تیر

مجمع عمومی شرکت سایپا شیشه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۷ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: