کد خبر : ۲۴۹۱۷۸
کارشناس بازار سرمایه:
۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
بازار سرمایه همواره بازاری تحلیل محور است و با توجه به برخی عوامل سیاسی و کلان اقتصادی و همچنین برخی سیاست گذاری‌های دولت، ریسک سیستماتیک ابهام و عدم اطمینانی که روی بازار سرمایه سایه افکنده، رفتار فعالان بازار سرمایه، چندان هم غیر منطقی نیست.

بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه چند هفته‌ای است که وارد فاز رکودی شده و مرتبا در محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی، در جا می‌زند.
علی سامانی فرد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: ماهیت بازار سرمایه به گونه‌ای است که هرگز یک دلیل عامل تعیین روند بازار نیست و به همین خاطر، کارشناسان و تحلیلگران در مورد دلیل منفی‌ها و درجا زدن‌های بازار سرمایه به اجماع نظر نرسیده‌اند؛ اما به هر حال می‌توان دلایلی برای درجا زدن‌های این روز‌های بازار سرمایه مطرح کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر اهمیت تحلیل در روند بازار سرمایه اظهار کرد: بازار سرمایه همواره بازاری تحلیل محور است و با توجه به برخی عوامل سیاسی و کلان اقتصادی و همچنین برخی سیاست گذاری‌های دولت، ریسک سیستماتیک ابهام و عدم اطمینانی که روی بازار سرمایه سایه افکنده، رفتار فعالان بازار سرمایه، چندان هم غیر منطقی نیست. نکته اینجاست که دولت‌ها فراموش می‌کنند که اعتماد عمومی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه حاکمیت، باید حفظ شود و مادامی که اعتماد در فضای اقتصادی کمرنگ باشد و فعالان اقتصادی از جمله فعالان بازار سرمایه در تحلیل‌های خود دچار عدم اطمینان باشند، بازار‌ها به سمت رکود خواهند رفت!

وی افزود: نخستین دلیلی که در وضعیت این روز‌های بازار سرمایه تاثیر گذار بوده، این است که به نظر می‌رسد دست‌هایی در حال کنترل بازار سرمایه هستند و البته نوک پیکان منتقدان به سمت دولت است، چرا که بزرگترین سرمایه گذار بازار سرمایه دولت است و حدود ۷۵ درصد از شرکت‌های بازار سرمایه متعلق به مجموعه‌های دولتی است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: اگر فرضیه دخالت و دستکاری دولت در بازار سرمایه را بپذیریم، توجه به دو نکته خالی از لطف نیست. اولین نکته اینکه مدیران بازار سرمایه مدعی هستند انتشار اوراق دولتی، نقش مخربی در بازار سرمایه نداشته؛ در حالی که فروش بی‌رویه اوراق بدهی، تنها راه دولت برای پوشش کسری بودجه بوده و به نظر می‌رسد با کنترل بازار سرمایه، تلاش شده که منابع از سهام به سمت بازار بدهی و خرید اوراق هدایت شود. اگر این رویه تداوم یابد، یک فاجعه ایجاد خواهد شد؛ چرا که دولت برای جذب منابع، بازار‌های موازی از جمله بازار پول و بازار سرمایه را کنترل می‌کند. کنترل بازار پول به این معناست که در صورت عدم افزایش نرخ بهره بانکی، در میان مدت سپرده‌ها از بانک‌ها خارج شده و راهی بازار اوراق بدهی خواهد شد. در نتیجه کسری منابع در بانک‌ها ایجاد شده و بانک‌ها برای جبران کسری منابع دو راهکار پیش رو دارند. راهکار اول، استقراض از بانک مرکزی یا از بازار بین بانکی است که موجب افزایش نرخ بهره بین بانکی می‌گردد و احتمالاً بانک‌مرکزی جرایمی هم برای برخی از این بانک‌ها در نظر خواهد گرفت. راهکار دوم، تامین نقدینگی بانک‌ها از محل واگذاری برخی منابع و سرمایه گذاری‌ها است و نقدشونده‌ترین دارایی بانک‌ها، سهامی است که در بازار سرمایه دارند که طبیعتا فشار عرضه سهام را افزایش می‌دهد. فشار عرضه ها، خود منجر به تشدید بی اعتمادی‌ها در بازار سرمایه و خروج نقدینگی از بازار سرمایه می‌گردد. کما اینکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ هم منابع از بازار سرمایه خارج شده و راهی بازار رمز ارز‌ها شد.

وی اضافه کرد: دومین نکته شائبه کنترل بازار سرمایه توسط دولت، بحث معاملات الگوریتمی است. با استفاده از الگوریتم در معاملات می‌توان بی آنکه قیمت سهام تغییر محسوسی داشته باشد، منابع نقدینگی را در گروه‌های مختلف بازار سرمایه به حرکت در آورد. این روز‌ها این شائبه ایجاد شده که شاید دولت در نظر داشته باشد با استفاده از الگوریتم در معاملات، بازار سرمایه را در محدوده کنونی کنترل می‌کند تا بازار اوراق بدهی را تقویت کند. به هر حال از ابتدای سال جاری تا انتهای شهریور ماه حجم قابل توجهی اوراق بدهی در بازار سرمایه ما منتشر شده که حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان آن، فقط در شهریور ماه عرضه شده است! این حجم انتشار اوراق موجب تقویت شائبه دستکاری دولت در بازار سرمایه با استفاده از ابزار‌هایی همچون الگوریتم به منظور هدایت منابع به سمت بازار بدهی شده است. فراموش نکنید که برخی از مسئولان ادعا کرده‌اند بودجه ۱۴۰۱ را با حداقل کسری بودجه خواهند بست و این ادعا می‌تواند قطعه‌ای از پازل احتمال دستکاری دولت در بازار سرمایه باشد. برای درک بهتر این پازل باید بدانیم دولت تا کجا نیاز به هدایت منابع به سمت بازار بدهی دارد. شخصاً معتقدم از اواسط آبان ماه، آرام‌آرام فشار از روی بازار سرمایه ما برداشته شده و تا اوایل اسفند ماه بازار نسبتا خوبی شاهد خواهیم بود و از اوایل اسفند ماه، دوباره کنترل‌ها آغاز خواهد شد.

سامانی فرد در ادامه با اشاره به تکلیف قانونی برای تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰، تامین مالی دولت از بازار سرمایه لحاظ شده و دولت امکان تامین مالی ۹۵ هزار میلیارد تومانی از طریق واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای در بازار سرمایه و فروش ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق را دارد. علاوه بر این، بر اساس قانون رفع موانع تولید، دولت مکلف شده بود ظرف ۵ سال دارایی‌های مازاد خود را از طریق واگذار کند، اما با گذشت بیش از ۵ سال از ابلاغ این قانون، هنوز بخشی از دارایی‌هایی که دولت مکلف به واگذاری آن‌ها بود، بلاتکلیف مانده است! با توجه به حساسیت‌هایی که تامین مالی دولت از طریق انتشار و عرضه اوراق در بازار سرمایه در روز‌های گذشته ایجاد کرده، به نظر می‌رسد خیلی هم دور از ذهن نیست که برای جبران کسری بودجه، نگاه دولت معطوف به واگذاری دارایی‌ها در بازار سرمایه شود و در آن صورت، رشد سهام بعید نیست.

وی تاکید کرد:، اما امیدواریم در صورت ایجاد رونق دوباره در بازار سرمایه، این بار شاهد ورود بدون تحلیل و هیجانی مردم در بازار سرمایه و در نهایت، ضرر و زیان آن‌ها نباشیم!

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های رسانه ملی برای فرهنگ سازی و ارتقای دانش سرمایه‌گذاری در کشور عنوان کرد: بایستی شرایطی فراهم شود که سازمان صدا و سیما مکلف شود اقدام به تولید محتوای آموزشی و برنامه سازی برای ارتقای دانش مالی جامعه کند. انتظار می‌رود سازمان صدا و سیما در سریع‌ترین زمان ممکن، این برنامه ریزی‌ها را استارت بزند.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
دوقانون منطقی در ایران 1-مردم دولت را صادق و پاکدست نمی دانند .2-دولت هیچ پیمان اخوتی با مردم نبسته (وظیفه دولت حفظ خودش است نه مردم )
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
با این اوصاف باز هم بعید هست بازدهی سهم های گروه پالایشی پتروشیمی و فلزی و معدنی در بازه یکساله باز دهی کمتر از دلار یا سود بانکی داشته باشند.مگر اینکه قیمت کامودیتی ها سقوط کند که فعلا بعید هست.بنابراین سهامداران این گروه‌ها ترجیحا تا پایان سال حوصله به خرج بدهند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
ببندید در این چاه ویل باندی و مافیایی را که هرروز سرمایه و هستی مردم را درش نابود میکنید ! بورس میخواهیم چه کنیم تعطیل کنید مدتی که حداقل با روح و روان مردم بازی نشه ! مگه خودتان نگفتید دربورس سرمایه گذاری کنید آقایان مسوول !؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
منتظر اون روزی هستم که دولت سود و اصل پول مردم را برگردونه بعد یه تورم تپل خواهیم داشت
حیبمو تو بورس زدن
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
یکی از یکی بدتر. بیچاره مردم که فقط جیبشونو دولتها میزنن
پیگیر خواسته های سهامداران باشید
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
باسلام خدمت سردبیر محترم
متاسفانه رسانه شما در پوشش اعتراض های سهامداران به وضعیت بورس در یکسال گذشته خوب عمل نکرده و بسیاری از خواسته های بحق سهامداران در بیشتر رسانه ها پیگیری نمیشود و عملا مسئولان مربوطه پاسخی به مردم زیان دیده در بورس نمی دهند.
البته عملکرد رسانه شما نسبت به بسیاری از رسانه ها بهتر بوده اما مطلوب نبوده.
چند نمونه از مسائلی که هنوز در بورس حل نشده اینجا اعلام میکنم.
1- عدم پرداخت سود مجامع سالیانه شرکتها در بورس از طریق سجام بعد از یکسال از الزام شرکتها به پرداخت سود از این سامانه.متاسفانه برخی شرکتها مبلغ سودشان اینقدر ناچیز است که ارزش یک کرایه اتوبوس هم ندارد.حداقل قانونی بگذارند که سودهای ناچیز را به سهام تبدیل کنند تا هم بنفع سهامدار باشد هم جلوی مراجعات بانکی گرفته شود.
2- برخی کارگزاری ها بخصوص کارگزاری هایی که از سامانه اکسیر و رایان همراه استفاده میکنند بعضا وجه مشتریان را بجای 48 ساعت در طول 5 تا 7 روز کاری پرداخت میکنند و سازمان بورس نظارتی بر این کارگزاری ها ندارد و سامانه نظارت و پیگیری سازمان بورس هم فعال نیست و پیگیر شکایتها نمیشود.
3-هر زمان بورس مثبت میشود سامانه های بورسی اختلال دارند و بعضا اختلال ها عمدی است چون در حال حاضر افراد فعال در بورس نصف تعداد افراد در تابستان پارسال است و نباید اختلال شبکه پیش بیاید اما مافیای بورس این اختلال را درست میکند و سازمان بورس هم پاسخگو نیست.
4- قرار بود نیم درصد مالیات در فروش سهام از افرادی که در ضرر هستند گرفته نشود اما این طرح بایگانی شد.در حالی که قانونا باید از افرادی که سود میکنند مالیات بگیرند نه سهامدار زیان دیده.
5-ضرر سهامداران صندوق پالایش و سهامدارانی که عرضه اولیه خریده بودند و عرضه اولیه به زیر قیمت عرضه آمده را دولت پرداخت کند.نه مبلغ آن را پرداخت کردن و نه سهامی بابت این ضرری که دولت به مردم وارد کرده به سهامداران خرد داده شد.یکسال هم از این ضررها میگذرد.
6-چرا عرضه اولیه هایی که دولت در بورس عرضه میکند قیمت کارشناسی نمیشود و دولت گرانتر از قیمت ذاتی به مردم عرضه میکند و بعد از چند ماه قیمت سهم به زیر قیمت عرضه می آید.چرا مبارزه با گران فروشی از سهام های دولت شروع نمیشود؟
7-چرا دولت دست از قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد سیمان خودرو و ...... بر نمی دارد.اگر اینها خصوصی و سهامی عام است چرا دولت باعث ضرر به سهامداران حقیقی این شرکتها میشود.
8-چرا بساط رانت ارز 4200 تومانی جمع نمیشود تا جلوی واردات و ضرر به شرکتهای بورسی داخلی گرفته شود.
9-چرا سهامداران بورس به دو دسته حرفه ای و آماتور تقسیم نمیشوند تا سهامداران تازه وارد بعد از 6 ماه تا یکسال اجازه معاملات با مبلغ بالاتر را داشته باشند تا جلوی زیان سهامداران کم اطلاع گرفته شود.
10-چرا تمام کسری بودجه دولت در سال جاری حدود 260 هزار تا 400 هزار میلیارد از فروش اوراق و سهام و از جیب سهامداران تامین مالی شود؟چرا با مالیات بر جاهایی که از مالیات فرار میکنند و یا دلال بازی میکنند مثل بازار دلالی مسکن و خودرو کسری بودجه دولت را تامین مالی نمیکنند.از سهامداران خرد بالاتر پیدا نکردید.چرا فقط یک گروه در جامعه باید تاوان کسری بودجه را بدهند.بقیه گروهها چه میشود؟
11-رسانه ملی در اخبار سراسری روزانه اخبار بورس را پوشش نمیدهد.در شبکه خبر هم اخبار بورس یا اخبار اقتصادی مجزا در طول شبانه روز فعال نیست.چرا رسانه ملی کشور در حوزه اخبار بورس و اقتصاد ضعیف و غیر فعال عمل میکند.چرا چند بخش خبری مستقل برای پوشش اخبار بورس و مشکلات سهامداران فعال نمیکند.بخصوص در شبکه یک سراسری و شبکه خبر.
لطفا مشکلات سهامداران را چالشی تر و جسورانه تر از مسئولان مربوطه در وزارت اقتصاد و سازمان بورس و کمیسیون اقتصاد و سه قوه و سران آنها پیگیری کنید.
لطفا همه این موارد را پیگیری کنید.باتشکر
فرشاد
Norway
۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
بهترین کار نه بخرید و نه بفروشید بازار بورس را عملا مردم تعطیل کنند آن وقت دولت دستش را از جیب مردم در می آورد
مینا
Japan
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
عالی بود
جیباتون را که خالی کردند،از بازار به نفع خودشان حمایت میکنند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
اصولگرا و معنای اصولگرا
زدن ..
برای سرپا ماندن
...ع
صادق
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
متاسفم از صداو سیما که خواب موندن یک جراح در آمریکا رو در بوق و کرنا میکنه ولی یک زیرنویس از وضعیت بورس و فلاکت مردم ایران را پخش نمیکنه هر گروهی اومدن گفتیم صدرحمت به قبلی !اینبار هم میگوییم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
صدا و سیما سال ۹۹ هر شب از بورس گزارش میداد کجا رفته است
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"بموتو" سوددهی را از تابستان سال آینده آغاز می کند

شرکت موتوژن از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
افزایش نقدینگی ۸۴ در مجمع

افزایش نقدینگی ۸۴ در مجمع "شپنا"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پالایش نفت اصفهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ برگزار شد.

"ولساپا" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت لیزینگ رایان سایپا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "سهگمت" گرد هم می آیند

مجمع فوق العاده شرکت سیمان هگمتان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۴ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.