کد خبر : ۲۵۰۲۰۶
مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
بسیاری از مدیران حقوقی و زیرمجموعه‌‌های بانک‌ها و شرکت‌های وابسته به دولت و بیمه ها، به راحتی اقدام به فروش سهام می کنند تا اوراق خریداری کنند.

انتشار اوراق، کمر بورس را خم‌ کرد

به گزارش بورس نیوز ، خیلی از فعالان بازارسرمایه معتقدند بازار سرمایه در شرایط فعلی کشش انتشار اوراق یا عرضه اولیه ندارد.

این در حالی است که طبق خبرها، تا پایان سال ۴۶ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار سرمایه عرضه خواهد شد! تلخ‌تر از این وضعیت، کنایه‌هایی است که گاهی برخی اقتصاد خوانده‌ها به فعالان بازار سرمایه می‌زنند.

برای مثال روز گذشته، یکی از مشاوران نزدیک به وزیر اقتصاد در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود تعداد فعالان بازار سرمایه ۵۶ میلیون نفر نیست؛ این بازار حدود ۵۰۰ هزار فعال دارد و این عده هم در مورد مشکلات بازار سرمایه شلوغ کاری می‌کند.

روزبه شریعتی مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: مهم‌ترین مشکل بازار سرمایه در حال حاضر این است که بسیاری از حقوقی‌های بزرگ بازار در تلاش هستند تا سهام خود را فروخته و اوراق با درآمد ثابت خریداری کنند.

انتشار اوراق، کمر بورس را خم‌ کرد

هیچ سهامداری، سهم را با اوراق تعویض نمی‌کند

وی ادامه داد: خبر انتشار حدود ۴۴ همت اوراق تا پایان سال جاری، سیگنالی منفی برای بازار سرمایه ماست و ذکر این نکته که انتشار اوراق هیچ تأثیری در بازار سهام ندارد و هیچ سهامداری، سهام خود را نمی‌فروشد تا اوراق خریداری کند، نادرست است. بسیاری از مدیران حقوقی و زیرمجموعه‌های بانک‌ها و شرکت‌های وابسته به دولت و بیمه ها، به راحتی اقدام به فروش سهام می‌کنند تا اوراق خریداری کنند، چراکه فروش دارایی‌های دیگری از جمله املاک می‌تواند در سال‌های آینده، عملکرد مدیران را زیر سوال ببرند؛ اما از آنجا که سهام بسیاری از این شرکت‌های دولتی با قیمتی نازل به سهامداران عمده فعلی فروخته شده، حساسیت اجتماعی چندانی هم در مورد فروش سهام وجود ندارد.

این کارشناس بازارسرمایه اضافه کرد: معتقدم مادامی که بازار سهام تحت فشار قرار گرفته تا نقدینگی به سمت بازار بدهی هدایت شود و کسری بودجه دولت جبران گردد، امکان کمر راست کردن بازار سرمایه وجود ندارد. جبران کسری بودجه از محل فروش اوراق در صورتی تاثیری بر بازار سرمایه نداشت که نقدینگی لازم جهت خرید اوراق از بیرون از این بازار جذب شود، اما تا وقتی که حقوقی شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها، بیمه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و... ملزم به خرید اوراق هستند و برای خرید اوراق، اقدام به فروش سهام می‌کنند، نمی‌توان گفت فروش اوراق و وضعیت بازار بدهی تاثیری بر بازار سهام ندارد.

عرضه‌های اولیه، آری یا خیر ...

شریعتی دز مورد تاثیر عرضه‌های اولیه در شرایط فعلی گفت: عرضه‌های اولیه حتی در روز‌های منفی و رکودی بازار سرمایه هم می‌تواند جذاب باشد؛ مشروط بر آنکه سهم‌ها در زمان عرضه اولیه با قیمت بسیار جذاب و نسبت P به E پایین‌تر از شرکت‌های هم گروه، عرضه شود. ضمن اینکه می‌توان در زمان عرضه اولیه، محدودیت‌هایی در نظر گرفت که فقط کد‌هایی امکان خرید عرضه‌های اولیه را داشته باشند که نقدینگی جدید به این بازار وارد کند. علاوه بر این باید تدابیری اتخاذ کرد که سهامداران عمده برای یک مقطع زمانی مثلاً یک ساله امکان خروج منابع جذب شده حاصل از عرضه اولیه را از بازار سرمایه نداشته باشند و ملزم به حمایت از سهام خود شوند. در این صورت IPO کردن شرکت ها، چه با روش عرضه اولیه و چه با روش پذیره نویسی، ریسکی برای بازار سرمایه ما تلقی نخواهد شد.

مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار ضمن انتقاد از روش بازارگردانی سهام در چند ماه گذشته اظهار کرد: بازارگردانی در بازار سرمایه ما مفهومی ندارد و ناشران و سهامداران عمده فقط به منظور رفع تکلیف برای سهام خود بازارگردان تعیین می‌کنند. حتی انتشار اوراق تبعی توسط اکثر شرکت‌ها به منظور حمایت از سهم‌ها در این مدت اثر واقعی نداشته و بیشتر نمایشی بوده است. مدیران برخی شرکت‌ها سال گذشته با وعده خرید سهام و انتشار اوراق تبعی، سهامداران را تشویق به نگهداری سهام کردند، بدون اینکه اقدام حمایتی واقعی صورت بگیرد! عدم برخورده ناظر بازار با این گونه مدیران قابل توجیه نیست.

انتقادی به مشاوران اقتصادی دولت و وزیر اقتصاد

این کارشناس بازار‌سرمایه در ادامه گفت‌وگو ضمن انتقاد از برخی اقتصادیون در مورد مشکلات این بازار اظهار کرد: یکی دیگز از مشکلات اقتصاد ما هم این است که برخی از اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت و وزارت اقتصاد، به جای آنکه به درستی به مشکلات اقتصاد کشور اشاره کرده و راهکار‌هایی برای رفع این مشکلات ارائه کنند، به طرح مباحث غیرکارشناسی می‌پردازند.

وی افزود: انتظار می‌رود اقتصاددانان کشور ما به فرافکنی، در مورد مشکلات بزرگ‌تر بازار سرمایه از جمله تبعات قیمت‌گذاری‌های دستوری، قطعی مکرر گاز و برق صنایع و ... صحبت کنند.

مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار گفت: چرا باید کشوری که ۱۷.۹ درصد از منابع گازی دنیا را در اختیار دارد، در فصل زمستان با مشکل تامین گاز برای صنایع مواجه باشد؟ قیمت‌گذاری دستوری خودرو به نفع چه کسانی است؟ اختلاف قیمت محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور با بازار آزاد ۹۰ هزار میلیارد تومانی ایجاد کرده، این رانت نصیب چه کسانی می‌شود؟ علت مخالفت با آزادسازی قیمت‌ها در صنعت خودرو چیست؟ انتفاع ۱۹ هزار میلیارد تومانی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نصیب چه کسانی می‌شود؟ مخالفان شفاف سازی و اصلاح ساختار مالیاتی کشور چه کسانی هستند و ...

این کارشناس بازارسرمایه اظهارکرد: این‌ها موازدی است که باید اقتصاددانان به آن بپردازند. هر اقتصاددانی که مخالف اقتصاد آزاد و عدم مداخله در مکانیزه بازار‌ها باشد، مبنای اولیه اقتصاد را هم نمی‌داند. فراموش نکنید که قیمت‌گذاری‌های دستوری موجب کاهش سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های برقی و گازی کشور شده است. ضمناً نرخ استهلاک بسیار بالاتر از نرخ رشد سرمایه گذاری شده است.

دماسنجی که در منفی صفر گیر کرده است

شریعتی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه دماسنج اقتصاد هر کشور است. معتقدم بازار سرمایه ما نیاز به حمایت یا تزریق پول یا اقدامات این چنینی ندارند. فقط کافیست اقتصادیون کشور ما به جای تمرکز بر مسائل حاشیه‌ای به مشکلات اصلی اقتصاد کشور بپردازند و بدانند که بازار سرمایه، معلول تمام اتفاقات اقتصادی کشور است؛ نه علت آن! اقتصاددانی که این مشکلات را در اقتصاد کشور نبیند و یا در مورد این مشکلات صحبت نکند اصولا اقتصاددان نیست.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
جانا سخن از زبان ما میگویی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
پشت این حرف هیچ منطقی وجودندارد .این که می شودهمان روش دستوری .بازارها بایدبه موازات هم حرکت ورقابت کنند.ممکن است بازاری از رقابت بازبماند یا از
گردونه خارج شود.بازاربورس ما مانندبالونی است که میلیونهانفرآویزانش هستنداین بالون ظرفیت 10میلیون ندارد بایدیک میلیون باشدتاسبک شودوبتواندحرکت کند باوضعیت فعلی بیشترشبیه یک بادکنک است که زیادی بادشده است هرچه زودتربترکدبهتراست وگرنه
زهرا
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
خب پس چرا جلوی عرضه اولیه هارو گرفتید فقط برای اینکه مافقرا سودنکنیم!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
من فقط از خدا می خواهم که ریشه اینها را بکندکه مسبب ریزش بورس شدندو سرمایه مردم را نابود کرد ند.
ناشناس
Sweden
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
سلام،،اگه کمر بورس را با فروش اوراق خم کردند ،با فروش اوراق ی مدت از
کسری بودجه را سر پوش و آن را رفع رجوع کردن ،بعد از این چی میشه
با فریز کردن نقدینگی ، تولید را باکمبود نقدینگی و هزینه بر بودن تولید با
تسهیلات گران واز طرفی با سر رسید اوراق با ۲۰درصد اضافه وپخش نقدینگی
از طرف دیگر دچار رکود وبا حجم نقدینگی بالا و بهره بالای سیردها ،کمر اقتصاد
را هم خواهند شکست ،!!!!!اون کجا که با آوردن سرمایه به بورس هم نقدینگی
برای تولید بدون هزینه سر بار تامین میشه هم نقدینگی کنترل میشه حال چرا با بورس این شکلی بر خورد میکنند واون اندک اعتماد هم ازبازار می‌رود و نقدینگی
را به سمت ارز ،ارز دیجیتال ،مسکن ،طلا، کالا های اساس ،سفته بازی کارها ی غیر
مولد می‌برند، چرا ،،،،،،،،،
ناشناس
Sweden
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
سلام،،اگه کمر بورس را با فروش اوراق خم کردند ،با فروش اوراق ی مدت از
کسری بودجه را سر پوش و آن را رفع رجوع کردن ،بعد از این چی میشه
با فریز کردن نقدینگی ، تولید را باکمبود نقدینگی و هزینه بر بودن تولید با
تسهیلات گران واز طرفی با سر رسید اوراق با ۲۰درصد اضافه وپخش نقدینگی
از طرف دیگر دچار رکود وبا حجم نقدینگی بالا و بهره بالای سیردها ،کمر اقتصاد
را هم خواهند شکست ،!!!!!اون کجا که با آوردن سرمایه به بورس هم نقدینگی
برای تولید بدون هزینه سر بار تامین میشه هم نقدینگی کنترل میشه حال چرا با بورس این شکلی بر خورد میکنند واون اندک اعتماد هم ازبازار می‌رود و نقدینگی
را به سمت ارز ،ارز دیجیتال ،مسکن ،طلا، کالا های اساس ،سفته بازی کارها ی غیر
مولد می‌برند، چرا ،،،،،،،،،
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"بموتو" سوددهی را از تابستان سال آینده آغاز می کند

شرکت موتوژن از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
افزایش نقدینگی ۸۴ در مجمع

افزایش نقدینگی ۸۴ در مجمع "شپنا"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پالایش نفت اصفهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ برگزار شد.

"ولساپا" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت لیزینگ رایان سایپا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "سهگمت" گرد هم می آیند

مجمع فوق العاده شرکت سیمان هگمتان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۴ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.