کد خبر : ۲۵۱۰۲۱
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
حذف دامنه نوسان باید بصورت تدریجی و در هر مرحله، افزایش یک درصدی انجام شود و ضمنا دامنه نوسان حتما متقارن باشد.

وعده ناتمام ۴ رئیس سازمان بورس؛ «دامنه نوسان»

به گزارش بورس نیوز، حذف دامنه نوسان معاملات بازار سرمایه از طرح هایی است که این روزها مورد بحث کارشناسان قرار دارد. عده ای معتقدند با حذف دامنه نوسان این بازار متعادل تر شده و نقدشوندگی سهم ها افزایش خواهد یافت. اما در مقابل برخی فعالان بازار سرمایه هم نگران آن هستند که با حذف دامنه نوسان در شرایط فعلی، شاهد افت سنگین قیمت سهم هایی باشیم که در چند ماه گذشته همه افت چشمگیری داشته‌اند. به هرحال رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم چند روز قبل به این موضوع اشاره کرده و به نظر می رسد بازار سرمایه، باید این تغییر را دیر یا زود بپذیرد.

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: دامنه نوسان یکی از فاکتورهایی است که بازارسرمایه را در قید و شرط هیجان نگه داشته اما؛ این بدان معنا نیست که با حذف دامنه نوسان معاملات، تمامی مشکلات این بازار مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: حذف دامنه نوسان معاملات مشروط به تغییر بسیاری از زیرساخت ها و فرهنگ سازی در بازار خواهد بود.

این کارشناس بازاسرمایه افزود: این روزها شاهد جدال ربات و انسان در بازار سرمایه، حجم پایین معاملات، فضای بسته این بازار و تاثیرگذاری برخی حقوقی ها در نوسانات بازار هستیم و حذف دامنه نوسان در کنار این شرایط، شاید به فاجعه منجر شود.

وی اضافه کرد: همانطور که در حال حاضر با دامنه نوسان مثبت و منفی ۵ درصدی، رفتاهای شبهه برانگیزی در این بازار صورت می گیرد که موجب ضرر و زیان سهامداران می‌شود؛ چه بسا با حذف دامنه نوسان در کوتاه مدت این رفتارها تشدید شود چرا‌که قوانین و مقررات بازارسرمایه دارای نقاط ضعف زیادی است و خلا قوانین شفاف در برخی حوزه ها زمینه بروز تخلفاتی در آن حوزه در لوای قانون را فراهم می کند.

ساسانی تاکید کرد: نکته اینجاست که "حذف دامنه نوسان معاملات" در این سال ها شعاری بوده که تمامی روسای سازمان بورس و اوراق بهادار آن را مطرح کرده اند؛ ولی هرگز اجرایی نشده است. امیدواریم این بار این وعده جامه عمل بپوشد و اجرایی گردد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت حذف دامنه بصورت تدریجی اظهار کرد: معتقدم در هر حال باید به سمت حذف دامنه نوسان معاملات حرکت کنیم؛ اما حذف دامنه‌نوسان باید به‌صورت تدریجی و در هر مرحله، افزایش یک درصدی انجام شود یعنی دامنه نوسان معاملات بازارسرمایه ابتدا به مثبت و منفی ۶ برسد و بعد در فواصل زمانی برنامه ریزی شده، این دامنه بازتر شده و مثلا به ۲۰ درصد برسد و بعد کلا حذف شود.

وعده ناتمام ۴ رئیس سازمان بورس؛ «دامنه نوسان»

این کارشناس بازاسرمایه خاطرنشان کرد: البته افزایش دامنه نوسان باید حتما متقارن باشد و هر گونه افزایش نامتقارن دامنه نوسان، تجربه‌ای شکست خورده خواهد بود ضمن اینکه می توان اجرای طرح افزایش یا حذف دامنه نوسان را از شرکت های برتر بازار آغاز کرد و همانطور که قبلا وعده داده شده بود، بازار برتر برای نمادهای بزرگی که امکان دستکاری قیمت در آنها کمتر است، راه‌اندازی کنیم تا کسب تجربه و فرهنگ سازی در این زمینه صورت بگیرد و بعد از آن، این طرح را در مورد سایر نمادهای بازار اجرا کنیم. بازار سرمایه ما می تواند به تدریج در برابر رفتارهای مثبت، واکنش های مثبتی هم داشته باشد و رفتارهای هیجانی کاهش یابد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با دغدغه های سهامداران در مورد تشدید سختگیری های ناظران بازار بعد از افزایش یا حذف دامنه نوسان، گفت: حذف دامنه نوسان نیازمند اصلاح زیرساخت هایی خواهد بود. وقتی صف های خرید و فروشی در بازار شکل نگیرد، طبیعتا هیچ سهامداری هم متهم به ایجاد رعب و وحشت در نمادی نخواهد شد.

وی ادامه داد: در نظر داشته باشید که در بازارهای بدون دامنه نوسان از جمله بازار رمزارزها، یک خبر یا اتفاق ناگهانی می تواند موجب سقوط سنگین قیمت ها شود و قیمت ها به تدریج دوباره رشد کنند؛ ولی فعالان آن بازارها چنین ریسکی را پذیرفته اند و انتقادی به فراز و فرودهای بازارها ندارند.

ساسانی تصریح کرد: در بازار پایه کشورمان هم دامنه نوسان ۱۰ درصدی وجود داشت و فعالان بازار پایه، این نوسان را پذیرفته بودند و مشکلی از این بابت نداشتند. بهتر است با افزایش تدریجی دامنه نوسان در تعدادی از نمادهای بزرگ بازار سرمایه، سرمایه گذاران را برای حذف دامنه نوسان معاملات آماده کنیم.

 

امیر
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
فعلا مشکل بورس کمبود نقدینگیه ...و همین 5 درصد هم کامل + و _ نمیشه.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"شپلی" در مجمع هیات مدیره انتخاب کرد

مجمع فوق العاده شرکت پلی اکریل ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع

افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع "امید"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه امید در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵برگزار شد.
مجمع

مجمع "چکارن" با چاشنی انتخاب هیات مدیره

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارتن ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۰ برگزار خواهد شد.
انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع

انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع "بفجر"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: