کد خبر : ۲۵۱۷۵۵
۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
قیمت طلا در معاملات امروز در بازار جهانی به دلیل نگرانی‌ها نسبت به شیوع سریع واریانت اُمیکرون که تقاضا برای خرید دارایی امن را تقویت کرد، افزایش یافت.

تاثیر اُمیکرون بر تقویت قیمت طلا

به گزارش بورس نیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۰۱ دلار و ۲۱ سنت رسید.در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۸۰۲ دلار رسید. طلا روز جمعه به بالاترین قیمت از ۲۶ نوامبر صعود کرده و بیش از یک درصد رشد هفتگی به ثبت رسانده بود.

به گفته استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI، دلایل زیادی برای نگهداری طلا وجود دارد، زیرا نرخ‌های بهره واقعی حتی اگر بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را افزایش دهد، همچنان در سطح تاریخی پایینی خواهند بود. بازار اوراق قرضه هم از نظر نرخ‌های واقعی، بی تحرک مانده است. شیوع اُمیکرون ممکن است باعث شود بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲ موضع سیاست پولی تسهیلی را حفظ کنند.

وی افزود: مسائل در واشنگتن در خصوص لایحه سرمایه گذاری داخلی و ریسک اوکراین هم تقاضا برای خرید طلا به عنوان دارایی امن را تقویت کرده است.

بازار‌های سهام آسیایی در معاملات روز دوشنبه عقب نشینی کردند، زیرا افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون باعث تشدید محدودیت‌های کرونایی در اروپا شده و ممکن است اقتصاد جهانی را در ابتدای سال نوی میلادی از مسیر رشد منحرف کند.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد با نزدیک شدن اقتصاد به اشتغال کامل و تلاش برای مقابله با افزایش تورم، زمینه سه دور افزایش نرخ‌های بهره به میزان یک چهارم درصد را تا پایان سال ۲۰۲۲ فراهم می‌کند. تعدیل تدابیر محرک مالی و افزایش نرخ‌های بهره، بازده اوراق قرضه دولتی را بالا برده و هزینه نگهداری طلا را افزایش می‌دهد و در نتیجه جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را کمتر می‌کند.

در این بین، شاخص دلار آمریکا نزدیک به بالاترین رکورد سه هفته اخیر که در معاملات جمعه به آن صعود کرده بود، ماند و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر ساخت. دلار از احتمال وضع محدودیت‌هایی کرونایی بیشتر در آستانه ایام تعطیلات سال نوی میلادی و کریسمس در کشور‌های اروپایی متعدد، سود برده و ارزش این ارز تقویت شده است.

بر اساس گزارش رویترز، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا کاهش یافت و هزینه نگهداری طلا را کمتر کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۳۳ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۹۲۵ دلار و هفت سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۴.۹ درصد کاهش، به ۱۶۹۵ دلار و ۱۲ سنت رسید.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: