کد خبر : ۲۵۵۰۶۱
در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح شد:
۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
در صورتی که دولت از طریق اوراق بدهی نتواند تأمین مالی کند، نهایتا دست در جیب سهامدار کرده که در هر صورت ریسک بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود.

دست دولت در جیب سهامدار؛ آخرین راهکار تأمین کسری بودجه

رسول رحیم نیا کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز، در خصوص رفع تحریم‌ها بیان کرد: از آنجایی که عمده صنایع بورسی صادرات محور بوده و ارزش فروش شرکت‌ها بر اساس دلار تعیین می‌شود، می‌توان گفت با کاهش ارزش دلار، فروش شرکت‌ها از لحاظ مبلغ ریالی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. از طرفی با توجه به اینکه به واسطه تحریم‌ها، فروش محصولات شرکت‌ها دچار مشکل شده اما؛ در صورت کاهش قیمت دلار به شرکت‌ها این امکان را دهد که بتوانند محصولات خود را با حجم بیشتر و قیمت‌های نزدیک به قیمت‌های بازار جهانی به فروش برسانند.


بیشتر بخوانید: ترس بزرگ بورس؛ ادامه کسری‌ها در بودجه ۱۴۰۱


وی ادامه داد: البته بازار سرمایه از لحاظ تاریخی انتطار دارد که صنایع بانکی و خودرویی از حذف تحریم‌ها متأثر شده و به احتمال زیاد در فاز اول این دو صنعت بیشتر مورد توجه بازار قرار بگیرند. در این راستا می‌توان گفت در فاز دوم صنایع معدنی و پتروشیمی نیز با توجه بر P/E و فروش بیشتر محصولاتی که در بازار دارند، با تأخیری چند ماهه از این اتفاق بهره خواهند برد.

دست دولت در جیب سهامدار؛ آخرین راهکار تأمین کسری بودجه

کارشناس بازار اظهار کرد: تأثیر بودجه در بازار نیز تا حدود زیادی به دلار بستگی داشته و با توجه به حجم زیادی که بودجه دارد، باید کسری بودجه احتمالی از دو طریق تأمین شود. در این راستا نفت باید بیش از ۸۰ دلار به فروش برسد و همچنین مقدار فروش آن روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه باشد که البته تا حدود زیادی به برجام و نتایج آن بستگی دارد.

رحیم نیا در پایان خاطرنشان کرد: اگر مشکل کسری بودجه برطرف شود، فشاری بر فروش و صادرات شرکت‌ها نخواهد بود اما؛ اگر این کسری شدید باشد، طبق اتفاقات اخیر شاهد ورود مالیات‌ها در صادرات خواهیم بود، چراکه دولت مجبور به تأمین مالی کسری بودجه است. در صورتی که دولت از طریق اوراق بدهی نتواند تأمین مالی کند، نهایتا دست در جیب سهامدار کرده که در هر صورت ریسک بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود؛ بنابراین اگر کشور سال بعد با کسری بودجه مواجه شود، نمی‌توان گفت بورس روند مثبتی را طی خواهد کرد.

محسن
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
این مباحث که تاریخ انقضاش تموم شده.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "زمگسا" از تابستان تا زمستان

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال از برنامه زمانبندی سود به سهامداران خبر داد.

"تنوین" آماده پرداخت سود شد

شرکت تامین سرمایه نوین از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "دلر" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت داروسازی اکسیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.

"دتولید" در تدارک برگزاری مجمع شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی تولید دارو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: