کد خبر : ۲۵۵۷۰۴
در گفت‌وگو با کارشناس بازارسرمایه مطرح شد:
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
انتظار می‌رود با اصلاحیه ها، افزایش دسترسی و کاهش محدودیت‌ها بازار ثبات پیدا کند و با شیب ملایم تری به روند خود ادامه دهد.

ثبات بازار سرمایه در آینده نزدیک

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز، بیان کرد: در حال حاضر افزایش تبادلات کشور با شرکای خارجی و فروش نفت در بازار بین‌المللی، دسترسی دولت و بنگاه‌ها را به منابع ارزی تسهیل شده اما؛ در واقع بخشی از تقاضای ارزی کشور همیشه در این مدت سرکوب شده و با اعمال محدودیت‌هایی، صرفا به مصارف ضروری‌تر اختصاص پیدا کرده است.


بیشتر بخوانید: امیدی به قطع دخالت دولت در بورس نیست


رضاپور ادامه داد: در این زمینه اولویت‌بندی‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال شده که البته به نظر می‌رسد این مشکلات به تدریج حل خواهند شد. همچنین بخشی از افزایش عرضه و دسترسی‌ها به منابع ارزی متوازن‌تر و متعادل‌تر شده و در این صورت نمی‌توان به ریزش پر شتاب عرضه ارز و دلار خوشبین بود. چرا که ورود تقاضا‌های خاموش به بازار سرمایه می‌تواند بخش مهمی از عرضه‌ها را جذب خود کند.

وی اظهار کرد: از طرفی شرایط نقدینگی، تورم، کسری بودجه، هزینه‌های انرژی، نوع تخصیص منابع و ... مواردی هستند که می‌توانند باعث شوند از نظر فاکتور‌های اختصاصی به بازار سرمایه خوشبین بود. هر چند که وعده‌هایی برای اصلاح ساختار‌های اقتصادی و مالی داده شده؛ اما انتظار نمی‌رود این کار‌ها در کوتاه مدت دستاورد‌های بزرگی برای کشور داشته باشد.

ثبات بازار سرمایه در آینده نزدیک

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به ثبات بورس گفت: در نتیجه نمی‌توان به کاهش ارزش دلار یا تقویت ارزش پول ملی امید زیادی داشت. البته انتظار می‌رود با اصلاحیه ها، افزایش دسترسی و کاهش محدودیت‌ها بازار ثبات پیدا کند و با شیب ملایم تری به روند خود ادامه دهد. در این صورت می‌تواند بنگاه‌های تولیدی و صادراتی کشور را تحت تاثیر قرار داده و تأثیرات مثبتی در آن‌ها داشته باشد.

رضاپور در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی روند متعادل بازار در کوتاه مدت می‌تواند شرکت‌های بورسی را تحت تاثیر منفی قرار دهد که البته نمی‌توان ریزش پرشتابی را برای آن‌ها متصور بود. در نتیجه می‌توان گفت بازار ارزنده بوده؛ اما همچنان ریسک‌هایی دارد که هنوز وضعیت آن‌ها مشخص نشده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "زگلدشت" آماده باشند

شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
اقدام به افزایش سرمایه

اقدام به افزایش سرمایه "ثمسکن" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "فباهنر" با هم دیدار می کنند

مجمع عمومی عادی شرکت صنایع مس شهید باهنر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۰ برگزار می‌شود.

"سفانو" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت

شرکت سیمان فارس نو از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: