کد خبر : ۲۵۹۸۹۴
اسدالله غلامپور مدير عامل مگاه پتروشيمي كيان:
۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳

بورس نیوز:

زیان آوری شرکت‌های تولیدی متانول در سال جاری، در حالی است که بر اساس آمار‌های جهانی انتظار می‌رود بازار متانول در طول دوره پیش بینی از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ با نرخ رشد مرکب سالیانه (CAGR) ۳.۴ درصد از نظر ارزش رشد کند. بر اساس پیش بینی فوق، بازار متانول تا سال ۲۰۲۶ به ۳۶.۳ میلیارد دلار می رسد. (منبع ‏Reports/methanol-market)

سرگذشت متانول سازان ایران  و روند رشد جهانی آن در بازار

از جمله عوامل محرک بازار متانول تقاضای فزآینده آن از سوی صنعت خودرو است. متانول در تولید مواد پتروشیمی در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود. رشد تقاضای پتروشیمی در APAC بازار متانول را هدایت می‌کند. استفاده از مواد پتروشیمی در صنایع با کاربرد نهایی مانند خودروسازی و ساختمان، نیروی محرکه اصلی بازار متانول است. مهمترین مواد شیمیایی آلی با بیشترین حجم تولید در صنعت پتروشیمی عبارتست از متانول، اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلن. تولید الفین از متانول به عنوان محرک اصلی برای رشد متانول در صنعت پتروشیمی است. فرآیند تولید پروپیلن و دیگر الفین‌ها از متانول (MTO/MTP) بخش بزرگی از مشتقات وسیع و سریع‌الرشد در بازار متانول است. این در حالی استکه کاربرد‌های متانول به الفین و متانول به پروپیلن (MTO/MTP) در حال افزایش است. در ایران، افزایش نرخ خوراک گاز در پی آزاد سازی قیمت خوراک در زمستان ۱۴۰۰ که تقریبا با بیش از ۵ برابر ماقبل آن (قیمت خوراک در سال ۱۳۹۹  که حدود ۱۲۰۰ تومان بود)، همراه با افزایش ۲۵۳ درصدی نرخ یوتیلیتی توسط شورای رقابت، و همچنین افزایش هزینه‌های کارگری، مالیات بر صادرات مهمترین دلیل خارج شدن متانول سازان ایران از رقابت در بازار‌های جهانی، و روند پیش بینی جهانی است. چه کسی تاوان خسارت سنگین متانول سازان دولتی و خصوصی و خارج شدن این محصول استراتژیک از چرخه باز‌های جهانی را می دهد؟ متخصصین صنعت، سخت در تلاش هستند تا تصمیم گیران (بالادستان) را از تصمیم غیر منطقی خود دور سازند.

 

پایان مطلب

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: