کد خبر : ۲۶۲۳۲۶
حمیدرضا طریقی، مدیرعامل کارگزاری توانا در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد
۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۳
تمام افراد باید درگیر عرضه‌های اولیه شوند چراکه سود ده بوده و از عرضه اولیه کمتر کسی متضرر شده است. باید گفت وظیفه قیمت‌گذار، قیمت‌گذاری مناسب بوده و اگر قیمت واقعی را درج کند کسی فروشنده نمی‌شود؛ بنابراین عرضه اولیه باید شامل تمام افراد شود.

تفکیک میان سهامداران مانند خاک خوری در بورس است

بورس نیوز:

حمیدرضا طریقی، مدیرعامل کارگزاری توانا در گفت‌گو با بورس نیوز، در خصوص موضوع "سهامدار حرفه ای" اظهار کرد: جداسازی فعالان قدیمی و تازه وارد در بورس اقدام خوبی است و این کار در تمام دنیا مرسوم است. شخصی که تازه کد بورسی دریافت کرده، خرید سهام انجام نمی‌دهد و از واسطه‌هایی مانند صندوق‌ها خرید می‌کند تا با فضای بازار سهام بیشتر آشنا شود. در واقع سهامدار حرفه‌ای طرح خوبی است به شرطی که کاملا حرفه‌ای اجرا شود و در حین اجرای آن، باید چند شرط بدون ابهام برای احراز سهامدار حرفه‌ای اعلام شود که سهامداران به راحتی شناسایی شوند.

وی با اعلام موافقت خود با طرح سهامدار حرفه‌ای افزود: حتما میان سهامداری که سال‌ها است در این زمینه فعالیت دارد و شخصی که در شغل دیگری فعال بوده و به تازگی وارد بورس شده، تفاوت وجود دارد. برای ماهر شدن در هر شغلی نیاز به یادگیری مقدمات است بنابراین تفاوت میان فعالان در هر حوزه‌ای پسندیده است. مشکل از جایی نشات می‌گیرد که طرح‌های بورسی به دلیل تغییرات مدیریتی به سرانجام نمی‌رسد چراکه هر یک از مدیران تفکر خود را دارند.

طریقی درباره عرضه‌های اولیه چنین گفت: تمام افراد باید درگیر عرضه‌های اولیه شوند چراکه سود ده بوده و از عرضه اولیه کمتر کسی متضرر شده است. باید گفت وظیفه قیمت‌گذار، قیمت‌گذاری مناسب بوده و اگر قیمت واقعی را درج کند کسی فروشنده نمی‌شود؛ بنابراین عرضه اولیه باید شامل تمام افراد شود.

وی با ابراز مخالفت نسبت به اختصاص عرضه اولیه به صندوق‌ها ادامه داد: این موضوع تنها در شرایطی مورد قبول است که صندوقی راه‌اندازی شود که مختص به خرید عرضه اولیه‌ها باشد و افراد از یونیت‌های این صندوق‌ها استفاده کنند. در شرایط فعلی صندوق‌ها عرضه اولیه را خرید می‌کنند و منتفع می‌شوند. اما؛ مردم عادی از سوددهی جا می‌مانند. همانطور که پذیره‌نویسی حق تمام افراد است عرضه اولیه نیز باید به تمام مردم تعلق گیرد چراکه تفاوتی میان آن‌ها نیست.

طریقی سخنان خود را چنین پایان داد: بازار سرمایه زمانی راه خود را پیدا می‌کند که خیال سرمایه‌گذران از دخالت‌های خارجی در آن راحت باشد. یعنی بورس نیز همانند دیگر بازار‌ها تغییر پی در پی قواعد و قوانین را به خود نبیند.

 

پایان مطلب

امیر
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۲
با با جناب کارشناس جناب خبره بازار سهام خبر نداری با بورس هر روز به کسانی که بازار بورس سرمایه و جوانیشان را به یغما برد ه است اضافه می شود امثال شما چراغ سبز نشان دادید به یکسری بی خبر از دام بورس که فردای قیامت به تک تک اینها باید جواب دهید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: