کد خبر : ۲۶۲۷۹۶
همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد:
۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
منفی های تمام نشدنی بازار سهام بیشتر ریشه در محقق نشدن وعده‌ها و نگرانی‌ها دارد.سه‌گانه مشکلات بازار

بورس نیوز :

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، تصریح کرد: منفی خوردن بازار سهام بیشتر ریشه در محقق نشدن وعده‌ها و نگرانی‌ها دارد. همچنین بورس در سه‌گانه اختلاف نرخ نیما و دلار آزاد، قیمت‌گذاری دستوری و نرخ بهره درگیر است. از طرفی برخی عوامل رونق بازار سرمایه مانند عرضه بلوکی خودرویی‌ها، پالایشگاه‌ها و اصلاح شرایط صندوق‌های دارا و پالایش محقق نشد، همه موارد منجر به ایجاد ناامیدی و نگرانی در بورس شده است. از سوی دیگر گزارش‌های ۶ ماهه در شرف انتشار بوده و همین‌طور تأثیرات مخرب قیمت‌گذاری دستوری در برخی صنایع مشهود است دراین‌بین صنایع شوینده، پتروشیمی و خودرویی‌ها تحت‌فشار هستند.

نرخ بهره فراتر از تصور

وی افزود: از سوی دیگر نرخ بهره به‌صورت آشکارا ۲۳ تا ۲۴ درصد بوده و بیش از نرخ بهره تعادلی برآورد شده است. اگر قرار است برای تولید و خدمات، اتفاقی رخ دهد باید نرخ بهره بین ۱۲ تا ۱۴ درصد باشد. از طرفی نرخ دلار در بازار آزاد به‌صورت عادی ۲۵ درصد ضرر را به تولیدکننده وارد می‌کند. باید گفت مسائل این‌چنینی بازار سهام را با چالش مواجه کرده و تا زمانی که اتفاقی درباره سه معضل عنوان‌شده رخ ندهد وضعیت چنین باقی می‌ماند.

این فعال بازار سرمایه تبیین کرد: بورس در کف دلاری نیست، بلکه در اوج نگرانی قرار دارد، چراکه دلار مرجع در بازار سهام دلار نیماست و دلار بازار آزاد با نرخ دیگری معامله می‌شود. اختلاف این دو، صادرکنندگان را با زیان روبه‌رو می‌کند. صادرکننده اگر صادراتی را انجام می‌دهد با انتظار تغییر نرخ دلار در آینده ورود ارز را با تأخیر مواجه می‌کند. به همین دلیل است که گزارش شرکت‌های صادراتی چندان چنگی به دل نمی‌زند. رشد دلار نیما در مقابل دلار بازار آزاد ناچیز بوده و عامل مشکلات در بحث صادرات دلار نیماست.

دارابی در پایان به بورس نیوز، گفت: چند صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد و باید گفت در شرایط فعلی عملکرد برخی صندوق‌ها نسبت به بازار سرمایه بهترِ بوده است. بهترین ابزار بادید بلندمدت برای سرمایه‌گذاران همین صندوق‌ها هستند، ولی در تمام ابزار‌های مالی ریسک وجود دارد همچنین صندوق‌های سهامی کمی مشکل‌دارند که طبیعی است چراکه همان‌طوری که بازده بالایی می‌دهند، ریسک بالایی نیز دارند.

 

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
سلام معلوم شد ان متخصصها وسواددارهاچکاره هستند هیجی نیستنذ جز مزدور اوضاع امروز نتیجه کودتای اشیخ حسن هست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: