کد خبر : ۲۶۳۱۳۵
میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۲۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰
۶ نوع صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعالیت دارند، برای جذابیت بیش از پیش بازار سهام نیز ابزار‌های مختلفی ارائه شده و به تازگی شاهد ایجاد صندوق املاک و مستغلات بودیم.

از ایجاد صندوقی جدید تا بورسی شدن شرکتی دانش بنیان / نقدینگی به بازار می‌آید؟/منتشر نشود

بورس نیوز: ۶ نوع صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعالیت دارند، برای جذابیت بیش از پیش بازار سهام نیز ابزار‌های مختلفی ارائه شده و به تازگی شاهد ایجاد صندوق املاک و مستغلات بودیم. سوال اینجاست که آیا تمام این فعالیت‌ها منجر به جذابیت بازار سهام می‌شوند و جریان نقدینگی را به سمت این بازار روانه می‌سازند یا خیر؟

یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر بورسی شدن

میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد: موافقت اصولی برای انتشار اوراق بدهی برای یک شرکت دانش‌بنیان صادر شده است و به زودی اطلاعات کامل این شرکت منتشر می‌شود. همچنین شرکت تپسی به عنوان اولین شرکت دانش‎ بنیان در دو مرحله عرضه شد، مرحله دوم آن هم در این هفته با فرآیند افزایش سرمایه صورت گرفت. باید گفت مدل عرضه اولیه تپسی از نظر ساختار شباهت زیادی با IPO‌ های جهانی داشت.

وی ادامه داد: فرآیند عرضه سهام تپسی به نحوی بود که هیچ پولی به سهامداران عمده و فعلی شرکت پرداخت نشده و تمام منابع حاصل از عرضه اولیه به خود شرکت تزریق شده است و این منابع برای طرح‌های توسعه‌ای این شرکت استفاده می‌شود. این نوع عرضه به عنوان اولین تجربه صحیح IPO در بازار سهام تلقی می‌شود.

صندوق املاک و مستغلات مانع خروج نقدینگی می‌شود؟

فدایی با اشاره به صندوق املاک و مستغلات بیان کرد: در مقاطع زمانی ممکن است، بازار‌های موازی سوددهی متفاوتی داشته باشند، باید گفت برای بالا بردن جذابیت و عایدی بیشتر در بازار سرمایه ابزار‌های مختلفی ارائه شده است . ابزار مرتبط با کلاس دارایی املاک که از نظر سرمایه‌گذاران محبوب هم است، در بین ابزار‌های بازار سهام وجود نداشت.

وی افزود: با راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان صعود بازار مسکن در چنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند. مهمترین مزیت این چنین صندوق‌هایی جلوگیری از خروج نقدینگی از چرخه بازار سرمایه است . باید گفت برای صندوق‌ها با توجه به اساسنامه و امیدنامه آن‌ها میزان سرمایه‌گذاری جهت تملیک واحد‌های ساخته شده، متفاوت است.

فدایی در پایان صحبت هایش به بورس نیوز گفت: صندوق کالایی طلا در بازار سهام وجود دارد و صندوق مبتنی بر بازار مسکن هم که به تازگی وارد چرخه فعالیت شده است، اما در حال حاضر خبری مبنی بر ایجاد صندوق ارزی نیست

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: