کد خبر : ۲۶۳۴۰۶
احسان مرادی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۶
روند آتی بازار سرمایه متأثر از متغیر‌هایی است که در هاله‌ای از ابهام قرار دارند و مشخص شدن هریک از این متغیر‌ها می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داده و به رشد بازار کمک کند.

عرضه دانش‌بنیان‌ها روند بازار را تغییر می‌دهد؟+بورس نیوز

دولت ابهامات را از بین ببرد

احسان مرادی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تشریح کرد: بازار سهام در ابهام قرار دارد تا جایی که بیشتر فعالین این حوزه نگران تغییرات بودجه هستند؛ که دولت همانند سال قبل قیمت خدمات عمومی ( برق، گاز، بهره برداری از معادن ) را افزایش می‌دهد یا خیر، تا زمانی که این دست نگرانی ها مرتفع نشود حجم معاملات بازار سهام افزایش نمی‌یابد. البته با توجه به عرضه های جدید روند بازار در حال تغییر است، شرکت‌هایی به بازار سهام وارد می شوند که چندان وابستگی به نرخ کامودیتی و دلار ندارد. این دست شرکت‌ها خدمات محور هستند و حجم معاملات نیز بیشتر به این سمت سوق پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود که دولت برنامه تدوین شده خود را برای ابهامات این چنینی مطرح کند ، به عنوان مثال قیمتی واقعی را برای برق مصرفی شرکت‌های بورسی بیان کند. این دست ابهامات برای بازار سرمایه مطلوب نیست و باید هرچه سریعتر مرتفع شود تا بازار به سمت مسیر درست خود حرکت کند.

شرکت‌های خدمات محور می توانند پیشتاز بازار باشند

مرادی بیان کرد: اگر وضعیت به این صورت باقی بماند، ممکن است صنایع خدماتی بخش زیادی از حجم معاملات را به خود اختصاص بدهند، چراکه شرکت‌هایی وارد بازار سرمایه شده‌اند که ارتباطی با بازار کامودیتی و قیمت انرژی ندارند اما این دست شرکت‌ها نیز از جو عمومی بازار سرمایه متاثر می شوند و تحولات بازار سهام بی تاثیر بر روند سهام شرکت‌های خدمات محور و دانش‌بنیان نیست.

وی درباره ناآرامی‌های اخیر چنین گفت: اگر ریسک‌های سیستماتیک در کشور افزایش یابد، متوسط P/E  بازار سهام کاهش پیدا می‌کند. باید گفت این نوع ریسک‌ها می‌تواند از نوع ناآرامی داخلی و شفاف نبودن قوانین و مقررات باشد، که تمام این مسائل بر سرمایه‌گذاری و بازار سهام اثر منفی می‌گذارد.

آینده تامین مالی از بازار سرمایه روشن است

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت‌گوی خود با بورس نیوز عنوان کرد: تامین مالی از بازار سرمایه رونق گرفته و با تقاضا مواجه شده، چراکه تامین مالی از بازار سرمایه بسیار شفاف و با قاعده است. همچنین این که شرکتی امکان تامین مالی از بازار سرمایه را دارد یا خیر از ابتدای فرآیند در این نوع تامین مالی مشخص می‌شود. باید گفت تامین مالی از سیستم بانکی مقداری سلیقه ای خواهد بود؛ اما در بورس این مسائل کمتر دیده می‌شود، همینطور باید اشاره کرد که این روش تامین مالی در حال گسترش است.

 

پایان مطلب

سهامدار خرد ورشکسته
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۳
بورس به ما یاد داد که لُخت شدن مردم جرمه
اما لُخت کردن مردم جرم نیست !
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: