کد خبر : ۲۶۳۷۳۷
در ماه اکتبر؛
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
آمار‌های اولیه نشان می‌دهد، نرخ تورم ۱۹ کشوری که از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند موسوم به «منطقه یورو» در ماه اکتبر، رکورد جدیدی ثبت کرده و به رقم ۱۰.۷ درصد رسیده است.

نرخ تورم یورو به ۱۰.۷ رسید

بورس نیوز: آمار‌های اولیه نشان می‌دهد، نرخ تورم ۱۹ کشوری که از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند موسوم به «منطقه یورو» در ماه اکتبر، رکورد جدیدی ثبت کرده و به رقم ۱۰.۷ درصد رسیده است.

براساس این گزارش، اگر این رقم توسط اداره آمار اروپا موسوم به «یوروستات» تایید شود، نخستین بار در تاریخ تشکیل این منطقه خواهد بود که نرخ تورم ماهانه آن از ۱۰ درصد عبور می‌کند و ترس از یک رکود قریب الوقوع را تقویت خواهد کرد.

افزایش نرخ تورم منطقه یورو ناشی از بالا رفته قیمت حامل‌های انرژی است که این اداره برآورده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴۱.۹ درصد افزایش یافته است، قیمت مواد غذایی و تنباکو نسبت به سال گذشته ۱۳.۱ درصد افزایش یافته است.

بنا بر اعلام یوروستات، نیروگاه‌های اقتصادی این منطقه یعنی آلمان، فرانسه و ایتالیا، با بیشترین افزایش قیمت مواجه بوده‌اند.

بر اساس آمار‌های اولیه، در ایتالیا نرخ تورم سالانه در ماه اکتبر به ۱۲.۸ درصد رسیده و با افزایش ۴ درصدی، بیشترین افزایش ماهانه را ثبت کرده است. قیمت‌های مصرف کننده در آلمان ۱۱.۶ درصد رشد کرده و در فرانسه این رقم به ۷.۱ درصد رسیده است.

با رسیدن نرخ تورم کشور‌های حوزه دریای بالتیک به بالای ۲۰ درصد، به نظر می‌رسد، این کشور‌ها بیشترین تاثیر را متحمل شده اند.

قیمت‌های مصرف کننده در سراسر اتحادیه اروپا در حال افزایش است به طوری که نرخ تورم بلژیک، دانمارک، هلند، لهستان و کشور‌های حاشیه دریای بالتیک و سایر کشور‌ها در چند ماه گذشته دو رقمی شده است.

ایگنازیو ویسکو، رئیس بانک مرکزی ایتالیا روز دوشنبه به بلومبرگ گفت: «چشم انداز اقتصادی وخیم که بدتر از انتظار است، گامی بسیار سریع در عادی سازی نرخ‌های بهره نامتناسب خواهد بود و این خود خطری است که نباید دست کم گرفته شود.»

بانک مرکزی اتحادیه اروپا که هفته گذشته با هدف مقابله با نرخ تورم، نرخ بهره این بانک را دو برابر کرد و به رقم ۱.۵ درصد رساند تایید کرد که این نرخ بازهم افزایش خواهد یافت.

مقابله با تورم برای کشور‌های اروپایی هزینه‌های بسیاری داشته، از جمله بانک ملی سوئیس یا همان بانک مرکزی این کشور در ۹ ماه نخست امسال به علت افزایش نرخ بهره و تقویت واحد پولی این کشور که ارزش دارایی‌های خارجی این بانک را کاهش داد، ۱۴۲.۲ میلیارد فرانک سوئیس (۱۴۲.۶۰ میلیارد دلار) خسارت دیده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: