کد خبر : ۲۶۶۹۰۱
معصومه ترکمان احمدی، عضو هئیت مدیره کارگزاری بانک مسکن در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
با ابلاغ بانک مرکزی به شبکه بانکی، نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی به طور همزمان افزایش یافت. ابن نرخ از ۱۸ درصد به ۲۲ ونیم درصد تغییر کرده است.

با نقدینگی و تورم موجود افزایش نرخ هم بی فایده است / منتظر جذاب شدن بورس در یک ماه آتی باشید

بورس نیوز: 

با تصمیم بانک مرکزی از روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ماه نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی افزایش یافت؛ بر همین اساس، نرخ سود تسهیلات بانکی ۲۳ درصد و نرخ سود سپرده‌های بانکی سه‌ساله ۲۲ و نیم درصد شد. پیش از این و طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی ۱۸ درصد بود که البته با توافق ضمنی بانک مرکزی و بانک‌ها در ماه‌های اخیر این نرخ به ۲۰ درصد رسیده بود. رئیس کل بانک مرکزی از همان روز‌های نخست ورود به بانک مرکزی اعلام کرده بود: از ابزار نرخ سود بانکی حتماً استفاده خواهم کرد.

با نقدینگی و تورم موجود افزایش نرخ هم بی فایده است

معصومه ترکمان احمدی، عضو هئیت مدیره شرکت کارگزاری بانک مسکن عنوان کرد: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی به نوعی بر گروه بانکی اثرگذار است کمااینکه جذابیت این اقدام حداقل به صورت روانی در معاملات هفته جاری در گروه بانکی مشخص بود.البته از طرفی در شرایط فعلی اقتصاد و با توجه به تورم افسارگسیخته‌ ای که در کشور وجود دارد، معتقدم جذابیت بانک‌ها در این تورم و با افزایش نرخ سود در مقوله جمع اوری منابع بالا نخواهد رفت.


بیشتر بخوانید: نرخ سود در بازار بین بانکی ۲۱ درصد شدوی افزود: اگر در سال‌های قبل این افزایش نرخ سود بانکی رخ می‌داد شاید منابع بسیاری از بازار‌های دیگر ازجمله بازار سرمایه به سمت بانک‌ها سوق پیدا می‌کرد و باعث موفقیت بازار پول در جذب منابع می‌شد چراکه سود قابل‌توجه بدون ریسک را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کرد.اما در شرایط تورمی فعلی که بیشتر در کالا‌های اساسی دیده می‌شود بی‌شک موضوع برای بانک‌ها در جذب منابع سخت‌تر است. از طرفی عامه مردم به دنبال بازاری هستند که در مقابل تورم ، سرمایه اولیه را حفظ کند و تا جای ممکن از کاهش ارزش دارایی‌های شان جلوگیری کند یا حتی در محدوده‌ و عدد مشخصی آن را نگه دارد.

اجحاف در حق بورس رخ می‌دهد؟


این فعال بازار سرمایه با اشاره به مزیت‌های بورس بیان کرد: معتقدم تنها بازاری که می‌تواند در شرایط فعلی و حتی با افزایش نرخ سود بانکی از ارزش دارایی‌ها صیانت کند بازار سرمایه است. البته که این بازار به شدت مورد بی‌مهری قرار گرفته و با هر افزایش هزاران هزار نقطه مقاومت برای آن ترسیم می‌شود که به معنای واقعی اجحاف در حق بورس تلقی می شود.با تمام موارد یادشده بازار سرمایه می‌تواند جایگاه خود را پیدا و احقاق حق کند و به جایگاهی بازگردد که یکه تاز تمامی بازارها باشد،چراکه تنها بازاری که به‌اصطلاح معمول از تورم و نرخ دلار جامانده همین بورس است.

 

منتظر جذاب شدن بورس در یک ماه آتی باشید


ترکمان احمدی در پایان به بورس نیوز گفت: از سوی دیگر گزارش‌های ۹ ماهه هم نسبت به سال قبل در بازه مشابه مطلوب شده و با بهبود روبه‌رو بوده است؛ بنابراین در شرایط تورمی فعلی افزایش نرخ سود بانکی را درنهایت چندان برای بازار سرمایه نگران‌کننده نمی‌دانم و بورس به‌زودی یا حتی کمتر از یک ماه جذابیت‌های خود را نمایان می‌کند.

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۳
چه فایده نهایت یه شاخص دستوری رو ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ میدن به رباط و اگوریتم باز اخر ماه شیره نقدینگی رو این بار با یک بهانه مهد کودکی مثل نامه شورا اعلم میکنن و همان اشو همان کاسه اصلاح و استراحت و ریزش و دزدی در روز روشن انهم ۳ همت در تمام صنایع مثل کندو عسل که هنوز زنبور نریده میخورش و یک لیوان روش ببهانه اصلاح این مسخره بازی ها در صورتی که بورس هنوز دلار ۳۰ ت را پس نگرفته بعد ادعا می کنن بورس ۳۰ درصد رشد کرده باید اصلاح میشد ولی نمی گویند ۲ سال شاخص ۱۶۰۰ را رد کرده و کدام ۳۰ درصد تلبتع ۳۰ درصد سود خودشان را می گویند و سهام در اسیر شاخص ۱۶۰۰ درجا می زند و ۳۰ درصد سود در جیب حضرات باز اخر ماه میشود و همین اشو همین کاسه ۲ سال است
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
بورس هم تا نکان می خورد مثل دزد های سر گردنه یا استراحت یا اصلاح یا بهانه برای ان اینها ادم نمی شن پول ها دلار باید کرد و به بورس ترکیه رفت بعد میگن چرا در ترکیه ملت سرمیگذاری می کنن مثل مسکن بسه که مدیریت بورس بی لیاقت هستن و قدر سهام داران را نمی دانن و سرمایه فرار است خیلی در بورس چنین تصمیمی گرفتن برای کوچ به بورس ترکیه که بسیار سود اور شده است
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
ای بابا این حرفها رو قبل از دزدی ۳ همت پول چرا نگفتین ؟ هنوز زنبور نریده عسل و با کندوش تو بورس می دزدین حالا که عسلی نیست با تبلیغ به ریدن زنیور می کنن برای دزدی اینده شون و جوابشون هم ایکنه بلند مدت فکر کنید سه سال این بلند مدت و شاخص زیر ۱۶۰۰ دست بردار نیست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
.... تو این مملکت خراب شده
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: