کد خبر : ۲۶۷۴۰۸
احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه:
۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
بازار سرمایه به تورم و افزایش قیمت ارز واکنش مثبتی نشان نداده است، یعنی این نرخ ارز و تورم رشد را تجربه کرده‌اند، اما بورس صعودی نداشت. به نظر می‌رسد بازار سرمایه ریسک تورم را از این روز‌ها تا مدت یک سال پوشش می‌دهد همچنین اگر اتفاق بدی رخ ندهد، بورس باقیمت‌های فعلی در اردیبهشت و خرداد سال آینده رشد خوبی را به خود می‌بیند.

اردیبهشت و خرداد بهار بورس/ ۳ گروهی که مستعد رشد هستند

بورس نیوز:

بودجه و تامین کسری آن از جانب دولت همیشه از ابهامات بازار سرمایه بوده ولی این بار عوامل بسیاری دست به دست هم داده است، تا ریسک بودجه را برای فعالین بورسی دو چندان کند. علاوه بر بودجه قیمت‌گذاری دستوری و الزام عرضه ارز در سامانه نیما هم از دیگر ابهامات و ریسک های بوده که همواره بورس کشور را دچار چالش کرده است. 

منتظر رشد بازار سرمایه در بازه نزدیک باشید


احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: همچنان ابهاماتی پیرامون قیمت‌گذاری در بورسی کالا و سیاست‌های دولت برای قیمت‌گذاری، تکالیف دولت در بحث عرضه ارز باقیمت ۲۸۵۰۰ تومان برای بعضی شرکت‌ها همچنین برخی ابهامات در لایحه بودجه دولت موجود بود که هنوز نتیجه نداده از چالش‌ها و ابهاماتی است که بر بازار سرمایه سایه افکنده است. معتقدم که تمام موضوعات تا حد بسیار زیادی تعدیل می‌شود و دولت بی‌شک الزام عرضه ارز ۲۸۵۰۰ تومان برای شرکت‌ها را اجرا نمی‌کند و رده کالا‌های که در دسته ۲۸۵۰۰ تومان قرار خواهند گرفت به‌سرعت تقلیل و به‌شدت محدود می‌شود. شرکت‌ها نیز این امکان را خواهند داشت که دلار بالایی ۳۵ هزار تومان را در صورت‌های مالی خود بگنجانند؛ بنابراین با رفع ابهامات، شفافیت در موضوع و قرار گرفتن دلار بالایی ۳۵ هزار تومان در گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها به نظر می‌رسد بازار حرکت روبه رشدی را در ماه‌های آینده خواهد دید.


طلای آب‌شده گزینه مناسب در بازار طلا


وی درباره دیگر بازار‌های مالی چنین گفت: در بازار‌های موازی هم بسته به ریسک‌پذیری افراد سرمایه‌گذاری تغییر پیدا می‌کند، اگر با نیت پوشش ریسک سرمایه‌گذاری شود، شاید بازار طلا و املاک گزینه‌های خوبی باشند؛ اگرچه که املاک عمر مفید و استهلاک را شامل می‌شود، همواره ایجاد اندوخته در طلا به‌عنوان سرمایه‌گذاری کم ریسک معرفی می‌شد. البته با توجه به قیمت سکه و حبابی که نسبت به دلار دارد خرید آن توجیهی ندارد، ولی طلای آب‌شده باقیمت‌های فعلی گزینه کم ریسکی برای سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسد. عموماً سرمایه‌های کوچک به سمت خرید سکه می‌رود و سرمایه‌های بزرگ برای خرید شمش و طلا صرف می‌شود به همین خاطر به نظر می‌رسد خرید سکه از طریق عموم مردم برای پوشش افزایش نرخ ارز انجام می‌شود. به دلیل اینکه در بازار سکه حجم تقاضا بالاست و عرضه محدود این کالا دچار حباب می‌شود از همین رو می‌توان احتمال خالی شدن حباب را برای سکه متصور بود.


عسکری در ادامه تبیین کرد: علت اصلی افزایش حباب و مناسب نبودن ربع‌سکه برای سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی را می‌توان این‌طور بیان کرد که سرمایه خرد مردم که عمدتاً از دهک‌های پایین جامعه هستند، برای پوشش افزایش قیمت ارز سکه خرید می‌کنند همین موضوع باعث ایجاد حباب شده است. البته در بازار طلا و سکه طلای آب‌شده یا شمش طلا برای سرمایه‌گذاری گزینه‌های مناسب‌تری شناخته می‌شوند.


اردیبهشت و خرداد بهار بورس


این فعال بازار سرمایه با اشاره به تورم افسارگسیخته کشور عنوان کرد: نمی‌توان سکه را باقیمت فعلی به‌عنوان دارایی که بتواند کل ریسک تورم را پوشش بدهد معرفی کرد، بنابراین در ابتدا هر سرمایه‌گذار باید در نظر داشته باشد که با خرید در این قیمت امکان فروش دارایی در چه قیمتی ایجاد می‌شود. یعنی اگر قرار است ریسک یا افزایش تورم از این به بعد پوشش داده شود، سرمایه‌گذار باید تورم را از این لحظه به بعد با خرید دارایی خود پوشش دهد. معتقدم که در شرایط فعلی بازار سرمایه این قابلیت را برای پوشش ریسک ارز تا حدودی، اما تورم را تا یک سال آینده به‌طور کامل دارد. چراکه بازار سرمایه به تورم و افزایش قیمت ارز واکنش مثبتی نشان نداده است، یعنی این نرخ ارز و تورم رشد را تجربه کرده‌اند، اما بورس صعودی نداشت. به نظر می‌رسد بازار سرمایه ریسک تورم را از این روز‌ها تا مدت یک سال پوشش می‌دهد همچنین اگر اتفاق بدی رخ ندهد، بورس باقیمت‌های فعلی در اردیبهشت و خرداد سال آینده رشد خوبی را به خود می‌بیند.


۳ گروهی که مستعد رشد هستند


عسکری در پایان به بورس نیوز گفت: به نظر می‌رسد باعرضه شرکت‌های فلزاتی و سنگ‌آهنی در بورس کالا بازار توان مشاهده دلار بالایی ۳۵ هزار تومان را در صورت‌های مالی این دست از شرکت‌ها دارد. از طرفی صنایع سیمان، قطعات خودرو و گروه خودرو باعرضه‌های که در بورس کالا داشته‌اند عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته‌اند، بنابراین به نظر می‌رسد بورس کالا می‌تواند بازار سرمایه را نجات دهد. البته غیر از شرکت‌های پتروشیمی که ریسک خوراک و سوخت را متحمل هستند معتقدم که بورس امکان رشد شاخص را باقیمت‌های حتی بالاتر از قیمت‌های قبلی داشته باشد.

مهدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
فعلا کسری بودجه مثل زمان کلید ساز قسمتیش تامین شده لاکن این زات بورس است مواظب باشید زیاد سرمایه به بورس وارد نکنید که بعدا گرفتار شوید فعلا بورس با حالت دستوری دارد رشد میکند ولی ریسک بشدت بالاست...........................................
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: