کد خبر : ۲۶۸۱۱۷
مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا خبر داد:
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۹
مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: عوامل مختلفی در این روز‌ها در آرامش بازار نقش داشت. یکی از مهمترین مسائل، نقش مرکز مبادله ارز و طلا بود.

تاثیر مثبت مرکز مبادله در آرامش بازار ارز/ ۳۰ هزار سکه عرضه می‌شود

به گزارش بورس نیوز، مسعود توکلی، مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران درخصوص کاهش قیمت دلار اظهار کرد: عوامل مختلفی در این روز‌ها در آرامش بازار نقش داشت. یکی از مهمترین مسائل، نقش مرکز مبادله ارز و طلا بود. این موضوع اذعان تمام همکاران در حوزه‌های مختلف است. اطمینان از سمت مردم حاصل شد که بانک مرکزی عزم تامین نیاز‌های حداکثری ارزی مردم را دارد. این عزم در دو حوزه تجاری و خدماتی بود. این اطمینان بخشی به بازار تاثیر قابل توجهی داشت. کسی که نیاز واقعی دارد وقتی وارد بازار می‌شود به هر قیمتی که باشد حاضر است خرید کند. این فضا توسط مرکز مبادله از بین رفت و اطمینان به مردم بازگشت.

وی درخصوص فرایند کشف نرخ افزود: از ابتدا در کشف نرخ در مرکز مبادله گفتیم که اساس و پایه تعیین نرخ بازار، حواله است. از روی آن ما نرخ اسکناس را تعیین می‌کنیم. ما گفتیم که در تالار حواله نرخ، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یک آزادی عمل برای صادرکننده و واردکننده ایجاد کردیم. نهاد ناظر نیز دارد نظارت می‌کند. باید توجه کرد که بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر باید هوای صادرکننده و واردکننده را داشته باشد و این دو را در یک مرز کارا حفظ و قیمت را تنظیم کند.

توکلی در این باره ادامه داد: تقاضای قیمت برای خرید و فروش، سیاست‌های کلان بانک مرکزی و مدیریت بازار و... به این نتیجه رسید که به همراه بازار نوسانات را در تالار حواله دیدیم. وقتی آزادی عمل را به صادرکننده می‌دهیم باعث ایجاد انگیزه برای صادرکننده شد.

مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران بیان کرد: در ارز خدماتی تا به امروز حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو ارز تخصیص دادیم، ۴ میلیون یور مسافرتی و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو مربوط به خدمات بوده. در حوزه دانشجویی ۱۶۰ هزار یورو اختصاص دادیم.

توکلی گفت: چند رویکرد در مرکز مبادله دنبال می‌شد. یکی بحث ابزار‌های پوشش ریسک و ابزار‌های سرمایه گذاری و...بود. ما از بستر موجود در بانک مرکزی یعنی بازار متشکل ارزی استفاده کردیم. مساله اینجاست که کار‌های فنی و مباحث حقوقی و... انجام شد و در حال حاضر به بحث حقوقی ثبت شرکتی برخورد کردیم. همه کار‌هایی که از سمت بانک مرکزی باید انجام می‌شد، صورت گرفت. فکر می‌کنم در مرحله اول ۳۰ هزار سکه را عرضه کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: