کد خبر : ۲۶۸۲۵۹
مهدی محمودی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
بسته به شم اقتصادی سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروشیمی و فلزی گزارش‌های خوبی ارائه می‌دهند. حتی ۳ ماهه مطلوبی هم خواهند کرد. هر فردی به دنبال شرکتی با تقسیم سود بالاست، می‌تواند از این گروه‌ها گزینه‌های خوبی بیابد.

شرایط برای صعود این صنایع مهیاست

ورس نیوز: 

مهدی محمودی، کارشناس بازار سهام تشریح کرد: کاهش نرخ دلار تأثیر چندانی در ریزش شدن بازار نداشت، با طرح‌های که دولت برای جمع‌آوری پول (مانند عرضه خودرو داخلی در بورس) مقداری معاملات نه‌تن‌ها در بورس بلکه دیگر بازار‌ها هم ضعیف شده است. معتقدم این دست اقدامات تأثیر بیشتر بر بازار داشت و اینکه انتهای سال حجم فروش از طرف حقوقی‌ها و همچنین عده از حقیقی‌های که احتیاج به نقدینگی دارند،  بالا می‌رود؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد که دلار چندان در ریزشی شدن بازار تأثیرگذار باشد چراکه شرکت‌ها با دلاری متفاوت از ارز آزاد محصولات را به فروش می‌رسانند و اختلاف چشم‌گیری را در این نرخ شاهد هستیم. این ریزش‌ها به نظر ادامه‌دار نخواهد بود و یک اصلاح مقطعی است که هم‌زمان با افزایش نرخ بهره در بازار بین‌بانکی و آزاد و جمع‌آوری نقدینگی توسط دولت سمت عرضه کمی تقویت شد و طرف تقاضا قدرت کمتری را به خود دید. در این بین، اما احتمال می‌رود که برای هفته بعد معاملات مقداری روان‌تر، بهتر و حتی رو به بالا  شود.

وی ادامه داد: تداوم ریزش به سیاست‌های دولت بستگی دارد، چراکه الان مقداری درباره نرخ گاز و برق ابهام وجود دارد. باید دید که بانک مرکزی افزایش نرخ بهره را ادامه می‌دهد یا کنترل می‌کند، ادامه‌دار شدن این موضوع تأثیر منفی بر بازار خواهد داشت حتی احتمال توقف بورس هم وجود دارد. البته انتظار ندارم که افت محسوس یا ریزش داشته باشیم، احتمالاً ریزش روز قبل اصلاح بود و تا رسیدن به‌روز‌های پایانی سال احتمالاً تقاضا بیشتر می‌شود.

دوره قطعی سپری شده است

این فعال بورسی اظهار داشت: با توجه به اینکه عموم شرکت‌ها در ۲-۳ ماه گذشته حجم تولید را بعد از قطعی گاز و برق (آذر، دی و ابتدای بهمن) و جهش قیمت دلار از ۲۶-۲۷ هزار تومان به ۳۶-۳۷ هزار تومان را شاهد بودند، از همین رو گزارش‌های فصل زمستان مورد قبولی را ارائه خواهند داد؛ بنابراین گزارشات بهار سال آتی متأثر از گزارش‌های زمستان نسبت به سال قبل خوب خواهد بود. نزدیکی به مجامع  و P/E پایین شرکت‌ها کمک می‌کند که بورس شرایط مطلوبی را داشته باشد اگر اتفاق عجیبی در حوزه انرژی رخ ندهد احتمالاً فصل بهار خوبی را سپری می‌کنیم. معتقدم که اغلب صنایع بورسی مستعد بازدهی در فصل بهار هستند، ولی بسته به شم اقتصادی سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروشیمی و فلزی گزارش‌های خوبی ارائه می‌دهند حتی ۳ ماهه مطلوبی هم خواهند کرد. هر فردی به دنبال شرکتی با تقسیم سود بالاست، می‌تواند از این گروه‌ها گزینه‌های خوبی بیابد.

با توجه به تجربیات قبلی دلارمحورها همراه مستعد رشد هستند

او در بخش دیگر سخنان خود گفت: در سالیان قبل به هنگام حرکت صعودی نرخ ارز ابتدای امر شرکت‌های که مستقیماً فروششان با دلار (پتروشیمی و فلزی‌ها) مربوط بود رشد می‌کردند و در گام بعد، افزایش نرخ ارز اثرات تورمی خود را در کلیات اقتصاد نمایان می‌کرد و باعث رشد دیگر شرکت‌ها هم می‌شد. با احتساب تجربیات قبلی افراد می‌توانند به سمت شرکت‌های (پتروشیمی و فلزی‌ها) بروند که فروششان مستقیماً با نرخ ارز در ارتباط است و به‌سرعت واکنش می‌دهند، خریداری کنند و در مقاطعی به دیگر گروه‌های منتقل شوند. به نظر می‌رسد که وزن بیشتر دادن به دلار محور‌ها استراتژی خیلی خوبی است و برای پرتفوی بزرگ نقشه راه خوبی خواهد بود. اما دیگر صنایع هم رشد می‌کند، چراکه اثرات تورمی بر کلیت اقتصاد نمایانگر می‌شود و دیگر صنایع هم منتفع می‌شوند.

صبوری کنید تا بهترین بازدهی را کسب کنید

محمودی در پایان به بورس نیوز گفت: به‌طورمعمول فصل بهار بازه‌ی زمانی خوبی برای بازار سرمایه بوده است. البته اگر سرمایه‌گذاران بتوانند صبوری کنند و در این ایام که بازار منفی بود یا ریزش را تجربه می‌کند سعی بر اصلاح پرتفوی داشته باشند تا بتوانند از اثر نرخ ارز که در صورت شرکت‌ها منعکس می‌شود بهره‌مند شوند؛ فصل بهار برای جبران عقب‌ماندگی و زیان‌های احتمالی گذشته مناسب است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: