بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
فرصت های بورس کالایی باید توسعه یابد
رئیس سازمان بورس گفت: فرصت‌های بورس کالایی باید توسعه یابد، اکنون جای توسعه بیشتر بازار مشتقه احساس می‌شود و همچنین در صندوق‌های کالایی باید کالا‌های صنعتی مورد تقویت قرار بگیرند.
کد خبر : ۲۷۰۱۲۷

فرصت های بورس کالایی باید توسعه یابد

به گزارش بورس نیوز، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص برترین‌های بورس کالا اظهار کرد: یقین داریم بورس کالا به عنوان بازاری که تعیین‌کننده منصفانه‌ترین قیمت‌ها برای محصولات است، کمک کننده به بخش اقتصاد کشور خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: آمار موجود از حجم و ارزش معاملات بورس کالا نشان دهنده آن است که این شرکت نقش مهمی را در کشف قیمت و برنامه‌ریزی شرکت‌ها در راستای برنامه‌های توسعه‌ای ایفا کرده است.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه توسعه ابزار‌های بورس کالا کمک کننده به پیش‌بینی‌پذیری قیمت‌ها در آینده خواهد بود، گفت: در یک سال گذشته نقد‌هایی به بدنه بازار سرمایه وارد شد، اما همه فعالان از جمله عرضه‌کنندگان و نهاد‌های تنظیم‌گر به درستی با این موضوع مقابله و نقش بازار سرمایه و بورس کالا را تبیین کردند.

وی با تاکید بر اینکه در چند وقت گذشته شاهد روند بسیار خوبی در بورس کالا بودیم، اعلام کرد: باید بدانیم که بورس کالا به عنوان یک دماسنج عمل می‌کند و روند کاهش یا افزایش قیمت ارتباطی به بستر معامله ندارد.

عشقی با تاکید بر اینکه وقتی در کالایی رقابت بیش از حد صورت بگیرد، احتمالا یا قیمت پایه درست نیست یا عرضه متناسب با تقاضا نبوده و غیرواقعی بوده یا عرضه کافی نیست، گفت: با توجه به چنین مساله‌ای باید علت دمای بالا را پیدا کرد؛ نه اینکه دماسنج را شکست، این کاری است که برخی نهاد‌ها کردند.

رییس سازمان بورس خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک عرضه‌کنندگان و تنظیم‌گران، عرضه، تقاضا و قیمت‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که بازار به صورت شفاف به کار خود ادامه دهد.

وی ضمن تاکید دوباره در این خصوص که بورس کالا بازاری منصفانه است، گفت: بورس کالا کمک بزرگی برای کل بازار سرمایه است، اگر از سال ۸۲ شاهد فعالیت بورس‌های کالایی نبودیم قطعا زمینه توسعه صنایع مختلف ایجاد نشده بود. عشقی اعلام کرد که امیدواریم بورس کالا بتواند در آینده با همین قدرت به فعالیت خود ادامه دهد.

عشقی با بیان اینکه بورس کالا مسیر توسعه شرکت‌ها را هموار می‌کند، گفت: فرصت‌های بورس کالایی باید توسعه یابد، اکنون جای توسعه بیشتر بازار مشتقه احساس می‌شود و همچنین در صندوق‌های کالایی باید کالا‌های صنعتی مورد تقویت قرار بگیرند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر