بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
تسهیل فرایندهای مالیات با قانون پایانه های فروشگاهی
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی گفت: طبق انتظار موجود، این قانون موجب تسهیل بسیاری از فرآیند‌ها در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و تا حدودی مالیات‌های مستقیم خواهد شد.
کد خبر : ۲۷۳۹۲۳

به گزارش بورس نیوز، محمدهادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تا پایان امسال قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان به‌طور کامل اجرایی می‌شود، اظهار کرد: طبق انتظار موجود، این قانون موجب تسهیل بسیاری از فرآیند‌ها در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و تا حدودی مالیات‌های مستقیم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در این قانون فروشندگان را ملزم به صدور صورتحساب‌های الکترونیکی از طریق سامانه مؤدیان کردیم، گفت: به کمک صورتحساب‌های الکترونیکی می‌خواهیم فرایند پرداخت مالیات را برای اشخاص خواهان تبعیت از تعهدات مالیاتی خود آسان‌تر کرده و البته کار اشخاص فاقد تمکین را دشوارتر سازیم.

سبحانیان با بیان اینکه پس از ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی، فروشنده و خریدار هیچ‌گونه تعهد دیگری در این زمینه نخواهند داشت، اضافه کرد: در فرآیند صدور صورتحساب الکترونیکی، مؤدیان مالیاتی هیچ‌گونه مداخله‌ای از جانب سازمان امور مالیاتی احساس نمی‌کنند مگر در گزارش‌هایی که هیئت‌های حل اختلاف وقوع نوعی نقض قوانین و مقررات را در فرآیند صدور صورتحساب الکترونیکی ارائه کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از پیش‌بینی روش دوسویه صدور صورتحساب‌های الکترونیکی خبر داد و تصریح کرد: در واقع سازوکار پایانه‌های فروشگاهی برای ساده‌تر شدن تکمین مالیاتی تأمین شده است و چنانچه مؤدی به‌طور کامل از قوانین و مقررات تبعیت کند نیازی به نگهداری دفاتر حساب برای مالیات بر ارزش افزوده نخواهد داشت.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.