بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۳
گزارش‌های هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور را از " بورس‌نیوز" بخواهید؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت
همان‌گونه که بسیاری از شما خوانندگان محترم اطلاع دارید، روند نزولی بازار سرمایه کشور در هفته‌های اخیر و به‌ویژه هفته گذشته، شرایط نامطلوبی را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران رقم زد. رخوت مشهود در حجم و کاهش نگران‌کننده در ارزش معاملات، نه‌تنها بسیاری از سهام‌داران خرد و مستقل را تحت‌الشعاع قرار داده؛ بلکه تأثیرات ناخوشایندی هم بر عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق‌های مختلط داشته است.
کد خبر : ۲۸۰۹۳۶

به گزارش بورس‌نیوز، بی‌تردید صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، یکی از ابزار‌های پرکاربرد در بازار‌های مالی کشور‌های توسعه‌یافته است. ضرورت تسلط و بهره‌مندی از علوم مختلف اقتصادی، صنعتی و مالی از یک سو و پیگیری اخبار و اطلاعات روزانه و ۲۴ ساعته رخداد‌های داخلی و بین المللی اعم از تغییرات قوانین، اجرای مصوبه‌های گوناگون، تغییر قیمت‌های جهانی کالا و مواد اولیه و ...، از سوی دیگر، سبب شد تا صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک با استقبال گسترده‌ای از سوی سرمایه گذاران روبرو گردند.

چندین دهه از حضور فعال و تأثیرگذار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی دنیا می‌گذرد. شرکت‌های تخصصی و نوابغ زیادی در بازار‌های مالی بین‌المللی توانستند با ثبت بازدهی‌های بی‌نظیر در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اعتماد عموم را به این ابزار مفید جلب کنند.

مکانیزم و ماهیت وجودی و دلیل محبوبیت بالای این صندوق‌ها، شفاف و منطقی به نظر می‌رسد. این صندوق‌ها شرایط را برای حضور هر سرمایه‌گذاری با هر میزان سرمایه، درجه ریسک‌پذیری و یا ریسک گریزی و هر سطحی از دانش و تسلط به علوم مالی مهیا می‌سازد.

تعریف و تأسیس انواع صندوق‌های با درآمد ثابت برای اشخاص حقیقی و حقوقی ریسک‌گریز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام برای اشخاص ریسک‌پذیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای اشخاص حقیقی و حقوقی فرصت‌طلب، صندوق‌های مبتنی بر سپرده‌های کالایی، صندوق‌های مبتنی بر آپشن‌ها و... گویای توانایی این ابزار در جذب طیف وسیعی از انواع سرمایه‌گذاران است.

در بازار سرمایه کشورمان نیز به‌ویژه در یک دهه گذشته، شاهد تأسیس و فعالیت انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستیم. علی‌رغم آنکه نمی‌توان از ضعف‌های موجود در نحوه اعطای مجوز، مدیریت و عملکرد برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در ایران چشم‌پوشی کرد، بااین‌حال روند جذب منابع و اعتماد روزافزون سرمایه‌گذاران خرد به این ابزار مالی قدرتمند، غیرقابل‌انکار است.

در این راستا، "رسانه بورس‌نیوز" تصمیم دارد تا بنا بر درخواست‌های بی‌شمار شما عزیزان و ایفای نقش خود در افزایش سطح آگاهی و کمک به اتخاذ فرایند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران، در گزارشاتی هفتگی، به بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و معرفی اجمالی برخی از بهترین صندوق‌ها با بالاترین عملکرد بپردازد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام: (سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

یکی از اصلی‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه کشور، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است. مبنای سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، دریافت و تجمیع سرمایه‌های خرد و کلان از سهام‌داران حقیقی و حقوقی توسط مدیر صندوق (وابسته به نهاد‌های مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور) و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و نهاد‌های فعال در بازار سرمایه است.

برخلاف سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز صندوق‌های با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاران کم‌ریسک صندوق‌های مختلط، دارندگان یونیت‌های صندوق‌های در سهام، ترجیح می‌دهند با پذیرفتن ریسک بیشتر، از بازدهی بیشتری برخوردار باشند.

همان‌گونه که بسیاری از شما خوانندگان محترم اطلاع دارید، روند نزولی بازار سرمایه کشور در هفته‌های اخیر و به‌ویژه هفته گذشته، شرایط نامطلوبی را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران رقم زد. رخوت مشهود در حجم و کاهش نگران‌کننده در ارزش معاملات، نه‌تن‌ها بسیاری از سهام‌داران خرد و مستقل را تحت‌الشعاع قرار داده؛ بلکه تأثیرات ناخوشایندی هم بر عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و صندوق‌های مختلط داشته است.

احتمالاً ثبت میانگین بازدهی ۳.۹۹- درصدی هفتگی و عملکرد منفی تمامی صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، گویای شرایط عمومی بازار سرمایه در هفته گذشته است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

• لازم به ذکر است، صندوق‌هایی که تاریخ‌های بروز رسانی آن‌ها قدیمی است و صندوق‌های تازه‌تأسیسی که فاقد بازده سه‌ماهه و سالانه است از جداول گزارش حذف گردیده‌اند.

همان‌گونه که مشاهده می‌گردد، هر ۱۰ صندوق نخست از حیث بازدهی هفتگی دارای بازده منفی سرمایه گذاری در هفته منتهی به ۲۶/۰۲/۱۴۰۳ می‌باشند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: (سرمایه‌گذار‌های ریسک‌گریز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

از پرطرف‌دارترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری این روز‌های بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. در واقع بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و یا سرمایه‌گذارانی که بنا به تحلیل و تشخیص خود ترجیح می‌دهند، بخشی و یا تمام سرمایه خود را در مقاطع زمانی مختلف (عمدتاً در زمان نزول و یا رکود بازار)، به ابزاری با درآمد ثابت و بی ریسک تبدیل کنند، از مشتریان پروپاقرص این نوع صندوق‌ها هستند.

از محاسن این صندوق‌ها در مقایسه با سپرده‌های بانکی می‌توان به تبدیل سریع این دارایی‌ها به انواع دیگری از اوراق و یا سهام اشاره نمود. (به‌ویژه صندوق‌های ETF و قابل‌معامله)

همچنین محاسبه نرخ بازدهی مفید بیشتر از سپرده‌های بانکی آن‌هم بدون وجود نرخ شکست، از مهم‌ترین مزایای خرید یونیت چنین صندوق‌هایی است.

در هفته گذشته، باتوجه‌به سهم پایین و تنها ۵.۵ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های با درآمد ثابت در اوراق سهام شرکت ها، بهترین و با ثبات‌ترین عملکرد در میان انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان به این صندوق‌ها نسبت داد. اگر چه ثبت میانگین بازدهی هفتگی ۰.۴۴ درصد برای صندوق‌های با درآمد ثابت، تفاوت محسوسی با عملکرد این صندوق‌ها در برخی از هفته‌ها و ماه‌های گذشته دارد، با این وجود آنچه مشهود است، عملکرد مناسب این صندوق‌ها در قبال سرمایه گذاران ریسک گریزشان است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط: (سرمایه گذاران کم ریسک)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

ارزش پائین خالص دارایی‌های صندوق‌های مختلط در ایران نشان می‌دهد که یا ارزیابی‌های صحیحی از میزان ریسک پذیری افراد صورت نگرفته است (مانند ارزیابی میزان ریسک پذیری افراد) و یا بسیاری از سرمایه گذاران در دو طبقه ریسک گریز و ریسک پذیر قرار دارند. 

به هر حال با توجه به سهم بیش از ۵۲ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های مختلط در سهام موجود در بازار سرمایه، ثبت بازده منفی این نوع از صندوق‌ها در هفته گذشته غیر منطقی نمی‌باشد. به این ترتیب صندوق‌های سرمایه مختلط در هفته گذشته، بازدهی ۱.۷۹ – درصدی را به ثبت رساندند که چندان هم غیر منطقی به نظر نمی‌رسید.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی: (سرمایه گذاران مشتاق به سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

متاسفانه با توجه به شرایط اسفناک اقتصاد کشور در سال‌های اخیر و تلاطمات و جهش‌های ناگهانی قیمت ارز، سرمایه گذاری در طلا و دلار همواره یکی از سرمایه گذاری‌های معقول و پر بازده در ایران بوده است. 

مشکلات ناشی از خرید و نگهداری طلا (عمدتا سکه) و دلار، اعم از امنیت و اعتماد خرید این دو کالا، قابلیت نقد شوندگی، موانع قانونی خرید (قوانین مربوط به قاچاق ارز)، اخذ مالیات، ثبت نام خریداران در سامانه‌های دولتی و ...، تنها برخی از دلایلی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه را به سمت خرید یونیت صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپده کالایی (به ویژه مبتنی بر طلا) سوق داده است.

ابزاری که اگر چه شفافیت معاملات را در پی دارد، اما تا حدود زیادی خیال سرمایه گذارانش را از بابت استفاده از نوسانات قیمت طلا و تا حدود زیادی نرخ ارز، راحت کرده است.

در هفته اخیر، علی رغم ثبات و حتی رشد قیمت‌های جهانی طلا به بیش از ۲.۳۶۰ دلار به ازای هر انس، نزول و افت قیمت بیش از ۳.۰۰۰ تومانی دلار، صندوق‌های سپرده کالایی (عمدتا صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا) را متاثر کرد.

مشابه افت بیش از ۲.۷ درصدی قیمت سکه‌های بورسی و یا افت ۲.۱۶ درصدی قیمت سکه‌های امامی در هفته گذشته، صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده کالایی نیز با ثبت بازدهی ۲.۵۹ – درصدی، هفته ناکامی را پشت سر گذاشتند.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی هم که این روز‌ها با چالش‌های عجیبی نظیر حذف الزام شرکت‌ها به داشتن بازارگردان، روبرو هستند، با ثبت بازده ۳.۲ – درصدی، رقابت را به سایر صندوق‌های مبتنی بر سهام شرکت ها، واگذار نکردند؛ بنابراین آنچه می‌توان از عملکرد انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته گذشته، بیان کرد، ثبت بازدهی‌هایی نامطلوب، همسو با شرایط کلی بازار سرمایه و روند قیمت دلار است.

بنابراین آنچه می توان از عملکرد انواع صندوق های سرمایه گذاری در هفته گذشته، بیان کرد، ثبت بازدهی هایی نامطلوب، همسو با شرایط کلی بازار سرمایه و روند قیمت دلار است .

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

همانگونه که در جدول فوق مشاهده می‌گردد، تنها صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی موفق به ثبت بازده سالانه ۳۰ درصدی شده اند؛ بنابراین اگر در سال گذشته عملکردی با بازدهی صفر و یا حتی بازدهی منفی تا ۱۰ درصد را به ثبت رسانده اید خیلی به خودتان سخت نگیرید چرا که برآیند فعالیت سالانه ۱۳۴ صندوق در سهام کشور، بازدهی تنها ۱.۵ درصدی را به همراه داشته است.

معرفی اجمالی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت " گنجینه آینده روشن ": (نماد صایند)

در گزارشات بررسی هفتگی صندوق‌های سرمایه گذاری، قصد داریم تا به بررسی اجمالی صندوق‌های برتر سرمایه گذاری بپردازیم تا علاوه بر تشویق مجموعه‌ها و مدیران این صندوق‌ها به ادامه روند مطلوب، چشم انداز مناسبی برای سرمایه گذاران و فعالین بازار سرمایه کشور فراهم گردد.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت گنجینه آینده روشن، یکی از صندوق‌های موفق در کسب بازدهی سالانه می‌باشد. این صندوق با " ثبت بازده سالانه بیش از ۲۸.۷ درصدی "، " سومین صندوق از حیث بازدهی سالانه " در میان ۱۴۳ صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

مدیر صندوق گنجینه آینده روشن: 

مدیریت صندوق گنجینه آینده روشن، بر عهده شرکت کارگزاری بانک آینده با مدیریت عامل حسین خزلی (با سابقه فعالیت در شرکت بورس، فرابورس، کارگزاری کشاورزی و ...) است. 

همچنین پوریا زیوری کامران، مدیر سرمایه گذاری و صندوق‌های شرکت کارگزاری بانک آینده می‌باشد که با توجه به شرایط مطلوب سایر صندوق‌های تحت نظارت این شرکت، می‌توان نمره قبولی را برای کادر مدیران این مجموعه در نظر گرفت.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

ترکیب دارایی‌های صندوق گنجینه آینده روشن:

سرمایه گذاری در سهام:

در حدود ۱۰۶ میلیارد تومان (در حدود ۴ درصد از کل دارایی‌های صندوق) از دارایی‌های صندوق مربوط به سرمایه گذاری در سهام می‌باشد. عمده سهام خریداری شده در این صندوق (بر اساس گزارش ماهانه منتشر شده در سامانه کدال)، مربوط به پدیده شیمی قرن، نفت لاوان و فولاد سبزوار می‌باشد که با توجه به صنعت و ماهیت سهام خریداری شده، چندان ریسکی متوجه صندوق نیست. 

سرمایه گذاری در اوراق مشارکت:

بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان از دارایی‌های شرکت (بر اساس اطلاعات ماهانه منتشر شده شرکت)، در اوراق مشارکت، مرابحه و اجاره سرمایه گذاری شده است.

از نکات جالب توجه در سرمایه گذاری‌های صندوق، سهم بالای اوراق شرکت‌های تولیدی در مقایسه با اوراق منتشر شده دولتی است. 

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

سپرده‌های بانکی:

سپرده‌های بانکی بلندمدت یکی از اصلی‌ترین منابع سرمایه گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت می‌باشد. صندوق گنجینه آینده روشن با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در سپرده‌های بانکی، ۳۵ درصد از دارایی‌های صندوق را در بانک‌ها سپرده کرده است.

شاید یکی از بزرگترین ریسک‌های متوجه این صندوق سپرده گذاری بیش از ۳۲۰ میلیارد تومانی این صندوق در سپرده‌های بانک گردشگری می‌باشد که البته دریافت نرخ‌های بیش از ۲۷ تا ۲۹ درصد از سپرده‌های این بانک تا حدودی ریسک سپرده گذاری در این بانک را تعدیل می‌کند.

۱۴۰ میلیارد تومان سپرده گذاری در بانک تجارت، ۱۸۰ میلیارد تومان سپرده نزد شعب بانک‌های آینده از دیگر موارد قابل توجه سپرده‌های بانکی این صندوق است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.