تعداد بازدید : ۱۱۹۷
کد خبر : ۳۷۹۵۱
۲۸ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰

با افزایش محدودیتها علیه ایران در ماههای اخیر، فروش بنزین به هواپیماهای متعلق به جمهوری اسلامی در فرودگاههای اروپا ممنوع شده و تنها در دو شهر آزاد می باشد.

به گزارش خبرنگار "آینده" از اواسط تابستان سال جاری، فرودگاههای اروپا در اقدامی هماهنگ از فروش بنزین به هواپیماهای ایرانی خودداری كرده و موجب شده اند تا هواپیماهای متعلق به جمهوری اسلامی با صرف هزینه سنگین و ساعات طولانی، برای تهیه بنزین به دو فرودگاه وین و هامبورگ پرواز كنند.

این پرواز اضافی علاوه بر ایجاد نارضایتی درز مسافران، موجب تحمیل زیان سنگینی به شركتهای هواپیمایی شده، به نحوی كه تا 40 درصد هزینه های پرواز را افزایش می‌دهد.

اقدام هماهنگ شركتهای فرودگاهی در اروپا براساس تحریم یكجانبه ایالات متحده آمریكا وضع شده است و به تدریج موجب كاهش سفر هواپیماهای ایرانی به اروپا به دلیل عدم تمایل مسافران و زیان شركتها خواهد شد و به نظر می رسد این تحریم فراقانونی با هدف وارد كردن فشار به دولت ایران صورت گرفته باشد.

در این حال، تهدید روز گذشته وزارت خارجه به اقدام متقابل و عدم فروش بنزین به هواپیماهای اروپایی در صورت تحقق می‌تواند موجب بهانه‌گیری مجدد و لغو پروازهای این شركتها به ایران و انتقال خطوط پروازی ایران اروپا از پروازهای مستقیم فعلی به پروازهای غیرمستقیم از طریق دبی یا استانبول منجر گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تأیید خودداری بعضی از شركت‌های نفتی از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در برخی فرودگاه‌های اروپایی اعلام كرده است در صورت ادامه این روند، جمهوری اسلامی نیز «مقابله به مثل» خواهد كرد. وی همچنین تصریح كرد كه ادامه دادن این رویكرد از سوی برخی از شركت‌‌های نفتی «می‌تواند منافع خود آنها را در رابطه با گردشگری و تردد هواپیماها محدود كند و به آن‌ها خسارت مادی وارد كند». وی روز سه‌شنبه در انتقاد از این اقدام شركت‌های نفتی گفت: «این مسئله خارج از چارچوب‌های بین‌المللی و حتی قطعنامه غیرقانونی شورای امنیت است و بر اساس مقررات بین‌المللی این كار صحیح نیست.»

هرچند وی به درستی گفته كه این اقدام فراتر از تحریمهای شورای امنیت است، عدم فروش بنزین به هواپیماهای اروپایی می تواند زمینه ساز بهانه های مجدد شود.

به نظر می رسد پس از تصویب قطعنامه تشدید تحریمهای ایران در شورای امنیت سازمان ملل روند تحریمهای فراقانونی و یكجانبه آمریكا و اروپا با هدف فلج كردن ارتباطات و مبادلات ایران با جهان شدت گرفته و در ماههای پیش رو به اوج برسد.

هرچند این هدف محقق نخواهد شد، اما نتیجه این گونه اقدامات، افزایش هزینه های ارتباطات مالی بازرگانی و خدماتی با جهان است كه با توجه به محدود بودن درامدهای نفتی، زمین گیر كردن تدریجی اقتصاد كشور را هدف گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.