تعداد بازدید : ۱۲۱۳
کد خبر : ۳۷۹۵۱
۲۸ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰

با افزایش محدودیتها علیه ایران در ماههای اخیر، فروش بنزین به هواپیماهای متعلق به جمهوری اسلامی در فرودگاههای اروپا ممنوع شده و تنها در دو شهر آزاد می باشد.

به گزارش خبرنگار "آینده" از اواسط تابستان سال جاری، فرودگاههای اروپا در اقدامی هماهنگ از فروش بنزین به هواپیماهای ایرانی خودداری كرده و موجب شده اند تا هواپیماهای متعلق به جمهوری اسلامی با صرف هزینه سنگین و ساعات طولانی، برای تهیه بنزین به دو فرودگاه وین و هامبورگ پرواز كنند.

این پرواز اضافی علاوه بر ایجاد نارضایتی درز مسافران، موجب تحمیل زیان سنگینی به شركتهای هواپیمایی شده، به نحوی كه تا 40 درصد هزینه های پرواز را افزایش می‌دهد.

اقدام هماهنگ شركتهای فرودگاهی در اروپا براساس تحریم یكجانبه ایالات متحده آمریكا وضع شده است و به تدریج موجب كاهش سفر هواپیماهای ایرانی به اروپا به دلیل عدم تمایل مسافران و زیان شركتها خواهد شد و به نظر می رسد این تحریم فراقانونی با هدف وارد كردن فشار به دولت ایران صورت گرفته باشد.

در این حال، تهدید روز گذشته وزارت خارجه به اقدام متقابل و عدم فروش بنزین به هواپیماهای اروپایی در صورت تحقق می‌تواند موجب بهانه‌گیری مجدد و لغو پروازهای این شركتها به ایران و انتقال خطوط پروازی ایران اروپا از پروازهای مستقیم فعلی به پروازهای غیرمستقیم از طریق دبی یا استانبول منجر گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تأیید خودداری بعضی از شركت‌های نفتی از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در برخی فرودگاه‌های اروپایی اعلام كرده است در صورت ادامه این روند، جمهوری اسلامی نیز «مقابله به مثل» خواهد كرد. وی همچنین تصریح كرد كه ادامه دادن این رویكرد از سوی برخی از شركت‌‌های نفتی «می‌تواند منافع خود آنها را در رابطه با گردشگری و تردد هواپیماها محدود كند و به آن‌ها خسارت مادی وارد كند». وی روز سه‌شنبه در انتقاد از این اقدام شركت‌های نفتی گفت: «این مسئله خارج از چارچوب‌های بین‌المللی و حتی قطعنامه غیرقانونی شورای امنیت است و بر اساس مقررات بین‌المللی این كار صحیح نیست.»

هرچند وی به درستی گفته كه این اقدام فراتر از تحریمهای شورای امنیت است، عدم فروش بنزین به هواپیماهای اروپایی می تواند زمینه ساز بهانه های مجدد شود.

به نظر می رسد پس از تصویب قطعنامه تشدید تحریمهای ایران در شورای امنیت سازمان ملل روند تحریمهای فراقانونی و یكجانبه آمریكا و اروپا با هدف فلج كردن ارتباطات و مبادلات ایران با جهان شدت گرفته و در ماههای پیش رو به اوج برسد.

هرچند این هدف محقق نخواهد شد، اما نتیجه این گونه اقدامات، افزایش هزینه های ارتباطات مالی بازرگانی و خدماتی با جهان است كه با توجه به محدود بودن درامدهای نفتی، زمین گیر كردن تدریجی اقتصاد كشور را هدف گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: