تعداد بازدید : ۱۰۸۵
کد خبر : ۱۷۹۸۳۶
با افزایش نرخ ارز و قیمت‌های سرسام آور خودروهای سنگین؛
۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱
رییس سازمان فروش گروه صنعتی مایان فولاد گفت: حتی در صورت رفع ممنوعیت واردات خودرو، آینده خوبی با قیمت فعلی نرخ ارز در انتظار بازار خودروهای تجاری نیست.

به گزارش بورس نیوز، مجید مدنی گفت: به طور قطع با عادی شدن جریان واردات خودرو خریداران خودروهای تجاری تنها به خریداران دولتی یا حقوقی منتج خواهد شد و بازار با رکود بسیار شدیدی مواجه می‌شود.

وی افزود: در این شرایط تنها خریداران دولتی با تاییدیه بودجه‌هایی تحت اختیار و همچنین حقوقی‌ها نیز با هدف توسعه فعالیت خود اقدام به خرید این خودروها خواهند کرد و به صورت کلی فروش و تقاضا برای خرید بسیار کاهش خواهد یافت.

رییس سازمان فروش گروه صنعتی مایان فولاد با تاکید بر اینکه با به وجود آمدن چنین روندی، شرکت‌های پخش ناگزیر به تغییر رویه فعالیت خود می‌شوند، تصریح کرد: حدود 12 سال پیش شرکت‌ها با مشکل پخش کالا مواجه بودند به طوری که هر خودرو 3 تا 4 بار توزیع مویرگی انجام می‌داد و در نهایت راننده آن تغییر می‌کرد اما هم اکنون به دلیل رکود اقتصادی، بیشتر شرکت‌های پخش یک یا دو دور پخش کرده و به آشیانه‌های خود باز می‌گردند.

مدنی ادامه داد: در صورت پیشروی قیمت ارز و حتی باقی ماندن در قیمت فعلی، خودروهای تجاری با مشکل مواجه می‌شوند چرا که قدرت خرید وجود ندارد و از سوی دیگر نیز به دلیل افزایش قیمت خودرو، قیمت خدمات نیز افزایش می‌یابد ضمن آن که شاهد مشکلات عدیده ای همچون افزایش قیمت باربری و حمل بار نیز خواهیم بود.

وی راهکار کاهش اثرات این روند بر روی خودروهای تجاری را وارد شدن بانک‌ها و لیزینگ‌ها به عرضه فروش اعلام و تصریح کرد: همکاری بانک‌ها و لیزینگ‌ها و در عین حال عرضه خودروها با اقساط کم بهره کمک بزرگی در این شرایط خواهد بود هرچند که هم اکنون در بازار فعلی نیز بسیاری از لیزینگ‌ها از فروش عقب کشیده‌اند.

وی با بیان این که بازار کار در صنف مواد غذایی، دارویی، ارایشی و بهداشتی مساعد است، ادامه داد: به غیر از این حوزه‌ها سایر فعالیت‌های اقتصادی با افت و رکود مواجه هستند و در این شرایط خریداران خودروهای تجاری برای بازپرداخت اقساط خود با مشکلات جدی مواجه هستند که این امر خود همکاری بانک‌ها را می‌طلبد.

مدنی یادآور شد: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برای واردات خودرو، احتمال افزایش بار برای سایر استان‌ها افزایش می‌یابد که این امر می‌تواند کمک بزرگی برای خریداران خودروهای تجاری باشد. اما در حال حاضر تنها خریداران این خودروها ارتش، سپاه و نیروی انتظامی ‌است که به آن‌ها تکلیف شده و باید نسبت به انجام تکالیف خود اقدام کنند.

رییس سازمان فروش گروه صنعتی مایان فولاد اجرای طرح نوسازی ناوگان تجاری را راهکاری برای بهبود بازار خودروهای تجاری دانست و افزود: در صورت اجرایی شدن دستور دولت مبنی بر نوسازی این ناوگان و اختصاص 50 درصد قیمت خودرو به صورت تسهیلات بلاعوض و 30 درصد به صورت تسهیلات بلند مدت، می‌توان به بهبود شرایط امیدوار بود هرچند که هم اکنون لیزینگ‌ها خواستار دریافت سود 28 درصدی هستند که این امر بازار را قابل اتکا نخواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "سدور" شنیده می‌شود

مجمع عمومی شرکت سیمان دورود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ برگزار خواهد شد.

"کی بی سی" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کی‌بی‌سی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ برگزار می شود.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "شاملا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت معدنی املاح ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران "کخاک" گرد هم می‌آیند

مجمع عمومی شرکت صنایع خاک چینی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: