تعداد بازدید : ۷۱۹
کد خبر : ۱۸۳۸۰۰
کارشناس بازار ارز در گفت و گو با بورس نیوز؛
۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
کارشناس بازار ارز گفت: کشف قیمت اولین و مهم ترین هدف از ایجاد هر بازاری محسوب می شود اما در حال حاضر قیمت ارز مشخص بوده پس دلیلی برای راه اندازی بازار حواله های ارزی وجود ندارد.

به گزارش بورس نیوز، چند روز پیش رئیس‌کل بانک مرکزی از راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده نزدیک خبر داد که به گفته برخی کارشناسان در این صورت معامله اسناد مالی یا کالاها با شفافیت بیشتری انجام شده و در بازار معاملات آتی کالاها در آینده نیز تحویل داده می‌شوند و همچنین به موجب راه اندازی بازار حواله های ارزی نیز تحولاتی در بازار ارز ایجاد می شود اما ایجاد چنین بازارهایی به دلیل جذب نقدینگی تاثیراتی برای بورس نیز به همراه خواهد داشت.

در این خصوص میثم رادپور کارشناس بازار ارز به بورس نیوز گفت: بازارهای مالی از لحاظ تمرکز، تشکل، رسمیت و سازمان یافتگی به دو دسته بورس و فرابورس تقسیم می شوند .

وی با بیان اینکه هرچه بازار سازمان یافته تر و رسمی تر باشد بیشتر به بورس نزدیک است، تصریح کرد: اگر این شاخص های در بازاری کمتر یافت شود می توان آن را فرابورس دانست.

رادپور با اشاره به اینکه در بازاری مانند بورس اوراق بهادار تهران سفارش ها و خریدوفروش به طور متمرکز انجام می شود، افزود: در راستای ایجاد شفافیت هیچ معامله ای خارج از آن این بازار انجام نخواهد شد و فرآیند سفارش گیری، سفارش‌دهی و کار با کارگزاری ها در اتاق پایاپای به طور متمرکز صورت می پذیرد.

کارشناس بازار ارز با تاکید براینکه بورس نسبت به دیگر بازارها متشکل تر، نظارت پذیرتر و متمرکزتر است، ادامه داد: در این بازار قوانین و مقررات تعیین می شود بعنوان مثال برای هر سهمی دامنه نوسان تعیین می شود که این امر سقفی برای افزایش قیمت آن ها محسوب می شود.

رادپور با اشاره به اینکه در مقابل بازار بورس، فرابورس قرار دارد، گفت: فرابورس بازاری چندتکه و پراکنده محسوب می شود زیرا اتاق پایاپای مرکزی ندارد و برخی از پرداخت ها نیز در خارج از کشور انجام می شود .

وی با بیان اینکه فرابورس ذاتا بازاری غیرمتمرکز است، ادامه داد: بیش از 95درصد حجم معاملات بازار جهانی ارز در OTC و حجم بسیار کمی از این معاملات در بورس انجام می شود.

کارشناس بازار ارز با اشاره به اینکه معاملاتی که در بورس انجام می شود به صورت متمرکز خواهند بود، تصریح کرد: یعنی این معاملات مانند بازار آتی ارز در تابلو قرار می گیرند اما در بازار نقدی و حواله ارز اینگونه نخواهد بود.

وی با بیان اینکه بازار آتی ارز در آمریکا و هند نیز وجود دارد،ادامه داد: حجم این معاملات هم در مقایسه با حجم معاملات جهانی ارز بسیار کم است.

رادپور با اشاره به اینکه بازاری مانند حواله ارزی مانند بورس متشکل نخواهد بود زیرا اتاق پایاپای در آن وجود ندارد، گفت: برخی از تسویه وجوه این بازار در خارج از کشور انجام می شود مانند کاری که صراف ها انجام می دهند.

وی ادامه داد: باید دید که بازارحواله های ارزی دارای چه کارکردی است که در فرابورس و OTC یافت نمی شود.

رادپور با بیان اینکه کشف قیمت اصلی ترین هدف راه اندازی بازارها محسوب می شود، ادامه داد: اما در حال حاضر نیز قیمت اصلی ارز کاملا مشخص بوده و شفافیت لازم در این زمینه وجود دارد صراف‌ها نمی توانند معاملاتی را خارج از نرخ تعیین شده انجام دهند.

وی با بیان اینکه یک شبکه متشکل از صراف‌ها، دلال‌ها و بانک‌ها در دوحه و اماراتی قراردارند که واسطه گر بازار ارز ایران بازار ارز ایران محسوب می شوند.

رادپور با اشاره به اینکه بازار حواله متمرکز نمی شود، افزود: در دیگر کشورها نیز بازار نقدی ارز و بورس حواله وجود ندارد .

وی خاطرنشان کرد: نظام اقتصادی کشور و ساختار بازار ارز از مهم ترین مشکلات بازار ارز ایران محسوب می شوند.

رادپور با تاکید براینکه در حال حاضر نیز قیمت ارز مشخص بوده پس دلیلی برای راه اندازی بازار حواله های ارزی وجود ندارد، ادامه داد: در حال حاضر بین قیمت خرید و فروش پوند انگلیس و ین ژاپن نیزاختلافات جزئی وجود دارد.

کارشناس بازار ارز با بیان اینکه هدف از راه اندازی بازار حواله‌های ارزی ایجاد فضایی شبیه به بورس است، گفت: برخی از افراد مقصران اصلی نوسانات ارزی را دلالان می دانند اما به عقیده من دلالان به بازار کمک می کنند.

وی با بیان اینکه باید برای صراف ها یا معامله کنندگان ارز قانون پولی و مالیاتی دقیقی را تدوین کنند، گفت: به دلیل عدم وجود اتاق پایاپای در این بازار نمی توان معاملات آن را پیگیری کرد به همین دلیل بازار جهانی ارز غیرمتمرکز است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: