تعداد بازدید : ۸۶۴
کد خبر : ۱۸۴۴۱۶
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
زعفران محصولی بوده که ارزآوری کلانی برای کشور داشته و ایجاد ارزش‌افزوده برای آن، بهترین راه درآمدزایی از طلای سرخ است.

محمدحسین روشنک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، با اشاره به برداشت زعفران مرغوب طی سال جاری اظهارکرد: صنعت بسته‌بندی زعفران طی سال‌های گذشته با رشد کیفی مناسبی همراه بوده و برندهای متعددی در سراسر خراسان با بهره‌وری از صنایع بسته‌بندی توانسته‌اند نام تجاری بین‌المللی برای خود در سطح دنیا بدست آورند.

وی ادامه داد: بهترین و مرغوب‌ترین زعفران طی کشت سال‌جاری بدست آمد که با استاندارد به مراتب بالاتری نسبت به سال‌های گذشته همراه شد ضمن آنکه رعایت بهداشت در برداشت نیز از جمله اولویت‌هایی بوده که کشاورزان به آن هر ساله اهمیت می‌دهند.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه باید ضعف‌های بازاریابی را پوشش داد، تصریح کرد: یکی از ایرادات چرخه صنعت زعفران در کشور عدم بازاریابی صحیح جهانی بوده و فله فروشی بیشتر در دستور کار قرار داشته است؛ در بخش دیگری که زعفران با بسته‌بندی صادر شد نیز آنقدر کیفیت نامرغوب بود که رقبای فله‌خر توانستند با بسته‌بندی بهتر، مانع از کاهش کیفیت زعفران شوند.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان به نحوه قیمت‌گذاری زعفران نیز اشاره داشت و گفت: قیمت‌گذاری محصولات روستا باید از حیطه دولت خارج شده و دولت از خیر تعهدسپاری بگذرد و اجازه دهد محصولاتی که جنبه صادراتی دارد با بهترین قیمت فروش، جنبه صادراتی را بگیرد تا ارز صادراتی به کشور بازگردد.

وی اضافه کرد: قیمت زعفران دارای نرخی واحد نبوده و حدود قیمت زعفران از نوع نرخ صادراتی آن حدود هزار تا 1100 دلار است؛ امروز نرخ صادرات زعفران با قیمت 600 دلار تا 1100 دلار که بهترین نوع زعفران و مرغوبترین آن این قیمت است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به اینکه زعفران را نباید تنها محصول داخلی دانست، تاکید کرد: یکی از ضعف‌های بزرگ صنعت زعفران، نگاه عرضه داخلی بوده و همین راه اشتباه باعث شده تا ابتدا فله‌فروشی و سپس بسته‌بندی ضعیفی از سوی تولیدکنندگان مشاهده شود.

روشنک تاکید کرد: زعفران محصولی بوده که ارزآوری کلانی برای کشور داشته و ایجاد ارزش‌افزوده برای آن، بهترین راه درآمدزایی از طلای سرخ است.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه بورس‌کالا، برای زعفران مفید بوده، تصریح کرد: تاکنون ارتباط کشاورزان با بورس‌کالا فراگیر نبوده اما ایجاد بازار سفته‌بازی برای کالاها مناسب نیست، در نمونه‌ای باید مثال زده شود که عینا دیده شد که زعفران در تهران کیلویی 22میلیون تومان فروخته شد اما زعفران کیلویی 7 میلیون تومان بود؛ اوراق‌بازی و سفته‌بازی حلال به نفع کشاورز سر زمین تمام نمی‌شود و اگر مکانیزم‌ها تغییر نداشته باشد، زعفران نمی‌تواند شاهد جهشی در بورس باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: