تعداد بازدید : ۲۳۲۴
کد خبر : ۱۸۵۲۵۷
در پی سفر رئیس جمهور به ترکیه؛
۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
ایران امیدوار است در روزهای سخت تحریم‌های آمریکا، ترکیه مسیری برای تسهیل تجارت و مراودات مالی و بانکی بین‌المللی ایران باشد و راه را برای دور زدن تحریم‌ها هموار کند.


به گزارش بورس نیوز، رئیس‌جمهور و هیات همراه او که شامل بیشتر وزرا و مردان اقتصادی دولت می‌شدند، آخر هفته شلوغ و پرکاری را در ترکیه پشت سر گذاشتند و حاصل مذاکرات مقامات عالی ایران و ترکیه را باید فصلی جدید در روابط دو کشور به‌خصوص در حوزه اقتصادی دانست. ایران امیدوار است در روزهای سخت تحریم‌های آمریکا، ترکیه مسیری برای تسهیل تجارت و مراودات مالی و بانکی بین‌المللی ایران باشد و راه را برای دور زدن تحریم‌ها هموار کند. اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار باروحانی گفت:« کسی نباید از آنکارا انتظار تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران را داشته باشد.»

حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در طول مذاکرات دوجانبه برافزایش سقف تجارت بین دو کشور و رسیدن آن به 30 میلیارد دلار توافق و تأکید کردند. حجم تجارت دو کشور در پایان سال ۲۰۱۷ به ۱۰.۷ میلیارد دلار رسید. البته حجم مبادلات تجاری دو کشور پس از 4 سال کاهش، در سال 2017 رشد کرد زیرا حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 2012 به بالاترین رقم خود یعنی 21.9 میلیارد دلار رسیده بود. اما با توجه به تغییر سیاست‌های ترکیه و نزدیکی این کشور به عربستان در مقطعی و اختلافات شدید بین نگاه سیاسی ایران و ترکیه بر سر مناقشات در سوریه و همچنین تحریم‌های ایران حجم تجارت دو کشور کاهش شدید پیدا کرد و در سال‌های 2015 و 2016 به ترتیب به 9.7 و 9.6 میلیارد دلار رسید که در سال 2017 با رشد 1.1 میلیارد دلاری روبه‌رو شد.

مقامات عالی‌رتبه دو کشور ایران و ترکیه امیدوار هستند با نزدیکی نگاه سیاسی بتوانند از این فرصت برای توسعه روابط اقتصادی هم استفاده کنند. نکته‌ای که در پایان پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه و در بیانیه‌ مشترک هم دیده می‌شود، در بخشی از این بیانیه با تأکید بر گسترش روابط اقتصادی آمده است: «طرفین تمایل خود را برای انجام هرگونه اقدام لازم به‌منظور افزایش تجارت فی‌مابین به هدف 30 میلیارد دلاری به‌وسیله تقویت سازوکارهای موجود مانند کمیسیون اقتصادی مشترک، شناسایی زمینه‌های جدید همکاری اقتصادی و توسعه اقدامات مقتضی برای برقراری مشارکت تجاری نزدیک‌تر و نیز تدارک شرایط بهتر برای سرمایه‌گذاران در دو کشور، تسهیل حمل‌ونقل کالا و افزایش مشارکت بخش خصوصی در همکاری تجاری و بازرگانی مورد تأکید قراردادند و بر اهمیت ارائه تضمین‌های لازم به بخش خصوصی همانند ایجاد فضای امن و مطلوب برای سرمایه‌گذاری تأکید کردند، اراده خود را مبنی بر ارتقای زیرساخت‌های حمل‌ونقل و گمرکی برای حفظ ارتباطات اقتصادی مستمر منطقه‌ای که به ثبات منطقه کمک می‌کند اعلام کردند، از همکاری در حوزه انرژی ابراز رضایت نموده و نیز بر تمایل خود برای ارتقای سطح همکاری در این زمینه بر پایه منافع متقابل در آینده مجدداً تأکید کردند.»

حسن روحانی در همایش تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه با تأکید بر حرکت دو کشور از تجارت ترجیحی به سمت تجارت آزاد از آمادگی ایران برای حمایت و تأمین شرایط لازم جهت حضور سرمایه‌گذاران ترک در بازار انرژی ایران خبر داد و گفت:« دو طرف تصمیم گرفتند تسهیلات بیشتری برای ورود و خروج و فعالیت بازرگانان و مردم دو کشور فراهم کرده و در ارتباط با ایجاد تسهیلات بانکی، پولی و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور تصمیمات خوبی اتخاذ کردند.» هدف‌گذاری 30 میلیارد دلاری در رابطه اقتصادی دو کشور ازجمله موضوعات مورد گفت‌وگوی مقام‌های ایران و ترکیه بود که روحانی دستیابی به این هدف را به مناسب بودن شرایط و تسهیلات مالی بین دو کشور و نقش‌آفرینی سازنده مؤسسات، بانک‌ها، صندوق، بیمه، کشتیرانی و حمل‌ونقل مشروط دانست. علاوه بر این‌ها تصمیم دو کشور به ایجاد شهرک‌های صنعتی برای بهره گرفتن از امکانات یکدیگر جهت رشد و توسعه صنعتی از دیگر موضوعاتی بود که در مسیر حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بخش خصوصی مورد تأکید روحانی و اردوغان قرار گرفت. روحانی همچنین بر حمایت ایران از فعالیت و سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع بالادستی و پایین‌دستی انرژی تأکید کرد رئیس‌جمهور تجارت آزاد و نرخ‌های ترجیحی را از اهداف ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی دانست و ضمن تأکید بر اینکه امروز این هدف در برخی اقلام محقق شده و باید سطح و میزان این اقلام را هر چه بیشتر توسعه داد، دستیابی به این اهداف را به نفع منطقه و دو ملت دانست.

اردوغان در مراسم استقبال از روحانی به زبان فارسی شعری از حافظ را برای او خواند که شاید همین را بتوان سمبلی از دور جدید روابط دوجانبه و نگاه کشور ترکیه به ایران دانست:«درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد/ نهال دشمنی بر کن که رنج بی‌شمار آرد»


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: