تعداد بازدید : ۷۳۳
کد خبر : ۱۸۷۱۲۰
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز:‏
۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
بازارسرمایه در چند سال گذشته نقش مهمی در تأمین نیاز مالی شرکت‌ها داشته و امیدواریم که ضریب نفوذ بازار سرمایه با افزایش کدهای سهامداری از طریق سهام عدالت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و فرهنگ‌سازی که سازمان بورس دنبال می‌کند؛ تقویت شود.

نقش دولت در جذب منابع باید نزولی شود / افزایش کدهای سهامداری از طریق سهام‌عدالت

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در گفت‌وگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان این مطلب گفت: در بازارسرمایه، ریسک‌ها قابل مدیریت هستند و با مهندسی مالی می‌توان ریسک‌ها را در بازار سرمایه مدیریت کرد.

وی ادامه داد: در مورد بانکداری شرکتی و تأمین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه موضع‌گیری‌های خوبی در این ماه‌ها صورت گرفته و طبیعتاً تأمین مالی شرکتی در بورس یکی از راهکارهایی است که باید با کاهش نرخ تأمین مالی در کشور و با تسهیل دسترسی به منابع مالی برای شرکت‌های تولیدی به رشد اقتصادی، اشتغال بیشتر، صادرات بیشتر منجر می‌شود.

محمدی تأکید کرد: بازار سرمایه این آمادگی را اشته تا برای شرکت‌ها تأمین مالی کند و تاکنون 4500 میلیارد تومان برای شرکت‌ها تأمین مالی انجام داده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته بیش از 10 هزار میلیارد تومان برای شرکت‌ها تأمین مالی فقط از طریق انتشار اوراق رخ داد و اگر بخواهیم افزایش سرمایه شرکت‌ها را در نظر بگیریم، این عدد به بیش از 30 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور اظهار داشت: البته طبق قانون بودجه بازار سرمایه برای دولت بالای 50 هزار میلیارد تومان تأمین مالی انجام می‌دهد و اگر ازاین‌رو نگاه کنیم، باید جایگاه تأمین مالی شرکتی ارتقا پیدا کند.

وی افزود: نقش دولت در جذب منابع باید کاهش پیدا کند و نقش بخش‌خصوصی و تعاونی‌ها بیشتر شود؛ شرکت‌های بورسی شفاف‌ترین شرکت‌های کشور هستند، مالیات خوبی می‌پردازند و اشتغال خوبی ایجاد می‌کنند و به همین دلیل باید از ایشان حمایت شود.

مقام اول بازار سرمایه کشور ضمن بیان این مطلب که بازار سرمایه به سهم خودش تلاش خواهد کرد تا هم نرخ تأمین مالی را کاهش دهد و هم ابزارهای متنوعی را که دارد برای شرکت‌ها به کار گیرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 10 میلیون و 500 هزار نفر کد سهامداری در کشور وجود دارد که نسبت به کشورهای همسایه عدد بسیار بالایی است، یعنی ضریب نفوذ بازار سرمایه ایران به لحاظ تعداد مناسب است اما به لحاظ سهام شناور آزاد باید بیشتر شود.

وی افزود: بحثی که بورس و همه ارکان کشور در مورد آن تلاش کردند، توسعه سرمایه‌گذاری و ترویج سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بود. کسانی که نسبت به بعضی از ملاحظات ازجمله مدیریت ریسک بیشتر توجه دارند، می‌توانند در یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذاری کنند.

محمدی گفت: بحث دیگر بازار سرمایه در فضای فعلی، فرهنگ‌سازی است. برنامه‌های متعددی داریم از بحث بازی‌سازی تا لیگ ستارگان بورس و همچنین لیگ الگوریتم‌های بورسی که هم‌اکنون در حال برگزاری است. نمایشگاه‌ها و همایش‌های مختلفی در دست اقدام است و بورس و رسانه؛ نیز ارتباط خوبی دارند.

وی افزود: از این حیث سازمان بورس خود را موظف به فرهنگ‌سازی بیشتر می‌داند. امیدواریم که ضریب نفوذ بازار سرمایه با افزایش کدهای سهامداری از طریق سهام عدالت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و فرهنگ‌سازی که سازمان بورس دنبال می‌کند؛ تقویت شود.

این مقام مسئول در بازار سرمایه در موردانتقاد برخی افراد از عرضه‌های اولیه در شرایط رکود بازار و اقتصاد ایران گفت: تنها یک عرضه در دورانی که بازار کمی خود را تصحیح می‌کرد اتفاق افتاد و آن نیز عرضه گهر زمین بود که بسیار موفق بود اما؛ ما هم اعتقادداریم که شادابی سهام موجود در بازار باید اولویت اول بازار سرمایه باشد.

محمدی تصریح کرد: به‌طور طبیعی سازمان بورس تلاش خواهد کرد زمان‌بندی عرضه را از بورس تهران و فرابورس به‌طور دقیق‌تر دریافت کند. جاهایی هم سهامداران علاقه دارند که سهام جدید بیاید، انشا الله با زمان‌بندی بهتری انجام خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: