تعداد بازدید : ۱۲۳۸
کد خبر : ۱۸۹۸۵۹
نگاه آبسیم به بازارهای 97؛
۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
در سال ۹۷ شاهد رویدادهای گوناگون در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی بودیم و به سالی پرخبر و پرحاشیه تبدیل شد. از خروج ترامپ از برجام تا گرانی دلار و کالا‌های اساسی، زمان زیادی سپری نشد و تمام بازارها را تحت تاثیر قرار داد؛ اما در این میان، بورس تهران ظاهرا دچار بیماری کم‎تحرکی شده است.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، سال 97 با همه اتفاقات و افت و خیزها به پایان رسید؛ سالی که مملو از اتفاقات سیاسی و اقتصادی بود و هر کدام به نوعی بر معیشت مردم اثر گذاشتند.

Image result for stock market

مسئله ارز را میتوان به عنوان مهمترین چالش سال 97 بیان کرد؛ چرا که دایره اثرگذاری بسیار بزرگی دارد و بسیاری از بازارهای دیگر را با خود همگام کرد.

اعلام خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریمها، بهانه ای شد تا اقتصاد بیش از پیش دچار تلاطم و سردرگمیشود و در این بین، بخاری از کشورهای اروپایی برای ایران گرم نشد.

به این ترتیب، تنش‌های ارزی از یک‌ طرف و بی‌برنامه بودن دولت از طرف دیگر، موج شدید تورم را به بخشهای مختلف اقتصاد وارد کرد.

بر این اساس، در طی سال 97 بازار سکه و طلا بیشترین رشد شاخص و نرخ را تجربه کرد. قیمت طلا 18 عیار و سکه بهار آزادی در پایان سال نسبت به ابتدای سال، رشد 180 درصدی را به ثبت رساند.

نرخ دلار نیز در این مدت 163 درصد رشد کرد؛ هر چند که تغییرات ارز در برههای از زمان بسیار شدید و بیشتر از این ارقام بود.

با رشد نرخ ارز و تحریم قطعات خودرو، بازار خودرو نیز گرم شد و بهانه ای به دست خودروسازان داد تا به جهشی بلند، بر قیمتهای خود بیافزایند. قیمت کنونی خودروها با کیفیت و ارزش واقعی آنها فاصله بسیار زیادی دارد.

بازار مسکن نیز از این قافله جا نماند و با وجود این که چندین سال است که در رکود سنگین به سر میبرد اما در این مدت کوتاه نیامده و بر قیمتها و شاخصهای خود افزود.

بورس، پرحاشیه اما کم تحرک / آیا عقب ماندگی بازار سهام در سال 97 جبران می‎شود!

اما به سراغ بازار سرمایه برویم؛ جایی که بسیاری از سرمایه‎‏گذاران همچنان چشم انتظار رشد آن هستند.

شاخص کل بورس تهران در سال 97 حدود 86 درصد رشد کرد و از بازارهای دیگر جا مانده است. این در حالی است که انتظارات بر آن است افزایش تورم و رشد شاخص سایر بازارها، بر قیمت سهمهای موجود در بازار سرمایه اثر بگذارد؛ همان‎گونه که به دلیل مذکور، درآمدهای عملیاتی رشد کرد و شاهد تعدیلات مثبت در سودسازی شرکتها بودیم.

اما در مجموع، بورس تهران همگام با سایر بازارها حرکت نکرد و انتظارات را برآورده نساخته است. بنابراین، میتوان در حال حاضر بازار سهام را کمریسک‎ترین بازار برای سرمایه‏گذاری معرفی کرد و برآورد میشود در سال 98 این عقب ماندگی جبران شود.

با همه این اوصاف، به نظر شما کدام بازار برای سرمایهگذاری در سال 98 مناسب‎تر است؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: