تعداد بازدید : ۷۱۹
کد خبر : ۱۹۱۴۸۸
دبیر انجمن زغالسنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
افزایش قیمت ها خبر خوشایندی برای اقتصاد کشور نیست؛ ولی روند قیمت ها به نفع صنعت زغالسنگ است.
به گزارش بورس نیوز، در بورس تهران ۳ شرکت زغالسنگی با نمادهای: «کپرور» ، «کطبس» و «کشرق» حضور دارند که هر 3 نماد این گروه امروز با صف خرید مواجه بودند. از ابتدای سال جاری تا کنون کطبس تقریبا 75 درصد، کپرور 45 درصد و کشرق حدود 15 درصد رشد قیمت داشته اند. ظرفیت اسمی «کپرور» بالغ بر ۲۲۰ هزار تن، «کطبس» ۲۷۰ هزار تن و «کشرق» ۵۰ هزار تن است.
محصول اصلی شرکت زغالسنگ پرورده طبس کنسانتره زغالسنگ  کک شو ؛ محصول شرکت زغالسنگ نگین طبس زغالسنگ خام کک شو؛ و  محصول شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود نیز زغالسنگ خام کک شو است. زغالسنگ خام به مراتب ارزش افزوده بالاتری دارد. با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی انتظار رشد سودآوری زغالسنگی ها می رود.

سعید صمدی دبیر انجمن زغالسنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد : مبنای قیمت گذاری زغالسنگ، 26.5 درصد شمش فولاد خوزستان بوده و تقاضای فولاد داخلی اثر بیشتری نسبت به نرخ ارز بر قیمت زغالسنگ دارد. اما قیمت زغالسنگ بعد از تعیین فرمول فعلی، رشد مناسبی داشته و می توان گفت نرخ کنونی زغالسنگ افزایش تقریبا 80 درصدی نسبت به نرخ مدت مشابه سال قبل دارد. با این نرخ به تحقق سودهای مناسب در شرکت های زغالسنگی بسیار خوشبین هستیم.

وی در ادامه افزود: نقطه قوت دیگر صنعت زغالسنگ، عدم وابستگی به ارز و واردات  است که در شرایط فعلی و تحریم ها، آسیب پذیری صنعت را کم کرده است. همچنین حدود 60 درصد از هزینه های این صنعت، هزینه های نیروی انسانی است که نسبت به سایر هزینه ها، نوسان کمتری دارد. افزایش نرخ ارز و محدودیت های تحریم هم از جذابیت واردات زغالسنگ کاسته و زغالسنگ داخلی وضعیت نسبتا با ثباتی دارد. این موارد سرمایه‌گذاری در سهم های زغالسنگی را جذاب تر کرده است.

این فعال صنعت زغالسنگ در مورد تفاوت محصول تولیدی شرکت های زغالسنگی گفت: شرکتی که زغالسنگ خام تولید میکند، اولین مرحله از چرخه تولید بوده ودر شرایط فعلی حاشیه سود بیشتری هم نسبت به تولیدکنندگان کنسانتره دارد. ضمن اینکه تولیدکنندگان زغالسنگ، وابستگی کمتری به ماشین آلات داشته و عمده هزینه هایشان مربوط به هزینه های حقوق و دستمزد کارگران است. در حالی که تولیدکنندگان کنسانتره، زغالسنگ خام را فرآوری می کنند که هم حاشیه سود کمتری دارد و هم وابستگی بیشتری به ماشین آلات صنعتی دارند. 

دبیر انجمن  زغالسنگ ایران در خاتمه تاکید کرد: البته افزایش قیمت ها خبر خوشایندی برای اقتصاد کشور نیست؛ ولی روند قیمت ها به نفع صنعت زغالسنگ است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: