تعداد بازدید : ۸۲۲
کد خبر : ۱۹۱۷۷۹
با کدام نگاه، قضاوت می کنیم!
۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
صنعت خودرو ایران در حالی که می توانست در دوران پساتحریم، به نوسازی و بهسازی وضعیت خود بپردازد، تمام وقت و انرژی خود را برای رویارویی با برخی تصمیمات و قوانین احساسی و بی منطق هدر داد.

به گزارش بورس نیوز، پس از انتشار صورت های مالی سایپا، ارقامی که این گزارش در سایت کدال آماده بود حاشیه های زیادی را برای سایپا ایجاد کرد. برخی بر این باورند که سایپایی ها در این گزارش به جای گفتن واقعیت ها، تنها عدد سازی کرده اند.

متاسفانه در بسیاری از اتفاقات مشابه به دلیل نبودن نگاه کارشناسی، قضاوت هایی سطحی و عامیانه باعث شده است که حواشی بسیاری برای شرکت ها به وجود بیاید و گویی سایپا نیز از این مهم مستثنی نیست.

یکی از مهمترین اشکالاتی که به این گزارش مالی گرفته می شود، قیمت اعلام شده خودروهای تولیدی سایپا است. نرخ‌های فروش، براساس قيمت فروش خالص سهم شركت سايپا پس‌ از كسر هزينه‌هاي دولتي (ماليات ارزش افزوده، عوارض شماره‌گذاري، بيمه شخص ثالث و خدمات پست و ناجا) بوده و بر خلاف ادعای برخی از افراد، قیمت های محصولات سایپا تا پایان دی ماه 97 هیچگونه افزایشی پیدا نکرده زیرا مجوزی برای این مهم به این خودروساز داده نشده بود.

سایپایی ها برای تعهداتی که ایجاد کرده بودند، مکلف به فروش محصول با قیمت های قبل بوده بنابراین از افزایش قیمت خودرو خبری نبود و این مهم تا آخرین ماه سال 97 نیز ادامه داشت. از اواسط بهمن ماه بود که بالاخره وزارت صمت اعلام کرد که زین پس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده باید قیمت گذاری خودرو را به جای شورای رقابت انجام دهد و بر همین اساس مبنای قیمت گذاری تغییر و به فرمول 5 درصد کمتر از حاشیه بازار تبدیل شد.

اما حتی این مصوبه نیز سایپا مجبور بود تعهدات قبلی خود را همچنان با قیمت های سابق تحویل دهد بنابراین از قیمت گذاری با فرمول جدید بهره ایی نبرد.

بخشی از تعهدات سال 97 به سال جدید رسید و در دوماهه ابتدای سال 98 نیز سایپا عملا متعهد به تحویل خودروهای پیش فروش شده در سال 97 بود و نرخ اعلام شده همچنان پایین تر از بازار محاسبه شد.

سال ها زیادی صنعت خودرو به دلیل قیمت گذاری دستوری عملا نتوانست حق خود را از بازار دریافت و تنها دلالان از آب گلالود ماهی های بزرگ صید کردند و این صنعت خودرو بود که از این صید حتی استخوان ماهی هم نصیبش نشد.

خودروسازان ایرانی به دلیل اتفاقاتی که در خلال سال های 91 تا 97 برایشان رقم خورد عملا وضعیت مالی خوبی را تجربه نکردند. اين شركت‌ها تا اواخر سال گذشته امكان افزايش بهاي فروش محصولات خود را متناسب با رشد سرسام آور هزينه‌هاي مواد اوليه و نهاده‌هاي توليد نیافتند و این زیان خودروسازان را صد چندان کرد.

متاسفانه در سال 98 همچنان به دلیل برخی تصمیمات مانند پیش فروش های اجباری خودروسازان برای کاهش حواشی بازار که به تعهدات سنگین صنعت خودرو در نزد مردم تبدیل شد، آثار سوء بسیار زیادی بر سایپا و صنعت خودرو تحمیل کرده است واین تغییرات قیمت گذاری همچنان نتوانسته است نوش داروی این صنعت گران بها اما بیمار شود.

مدیران جدید صنعت خودرو از جمله مدیرعامل تازه وارد سایپا با اتخاذ سیاست‌هایی در زمینه افزایش تولید، حرکت به‌سمت تولید خودروهای جدید و اصلاح سبد محصول، افزایش عمق داخلی‌سازی محصولات، کاهش هزینه‌ها، ارتقای بهره‌وری، تسریع در عرضه خودرو به بازار، بهبود همکاری با قطعه‌سازان و رونق زنجیره تامین تلاش کرده کسب‌وکار مجموعه را رونق بخشیده و امیدواری ها را نسبت به آینده این گروه افزایش دهد.

در این راه اگر قرار باشد صنعت خودرو فدای برخی سیاسی کاری ها و ندانم کاری ها شوند، تمام تلاش های مدیران و کارکنان سایپا و ایران خودرو بر باد خواهد رفت و این صنعت نیمه جان دیگر نخواهد توانست ادامه حیات دهد!

محمد علی رفیعی
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: