تعداد بازدید : ۸۷۸
کد خبر : ۱۹۲۷۶۰
صحرایی در همایش انجمن حسابداران خبره ایران تاکید کرد:
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
مدیرعامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه در سال های اخیر ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه افزایش یافته است، گفت: اوراق مالی طلایی درسه سال گذشته نرخ موثری بالاتر از 24 درصد داشته است

رشد ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه/نرخ موثر اوراق طلایی به 24 درصد رسید

به گزارش بورس نیوز، صحرایی در همایش «تامین مالی از بازارسرمایه» که در محل سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، عنوان کرد: در کشور با مشکلات تامین مالی رو به رو هستیم. در عرصه جهانی تامین مالی متکی به اعتبارات بانکی بوده اما پس از بحران‌های جنوب شرقی آسیا و آسیا این رویکرد تغییر کرده و به سمت بازارهای سرمایه تغییر جهت داده است.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران نیز به منابع بانکی وابسته بوده و نمودارها نشان از رشد آن دارد. اما اتکای صنایع به تامین مالی از طریق بانک‌ها آنها را ضعیف کرده است.

مدیرعامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه سه ابزار تسهیلات بانکی، اوراق بهادار و اوراق سهام از جمله ابزارهای تامین مالی در کشور هستند، عنوان کرد: باتوجه به شرایط کشور 70 درصد تامین مالی کشور متکی به تسهیلات بانکی است و تنها 5 درصد از آن از طریق بازار سرمایه تامین می‌شود. این درحالی است که تنها 23 درصد از تامین مالی کشور ژاپن از طریق بانک‌ها صورت گرفته، 26 درصد از طریق بازار سهام و 52 درصد آن را نظام بازار بدهی بر عهده دارد.

صحرایی ادامه داد: عمق تامین مالی کشوربراساس آمارهای دریافتی براساس تسهیلات بانکی است و تنها 6 درصد آن متکی بر بازارهای سرمایه است.

وی با بیان اینکه ساختار تامین مالی در اقتصاد ایران دولتی است، اظهار کرد: این ساختار بر 4 پایه تسهیلات بانکی، بودجه عمرانی دولت، سرمایه‌های خارجی و بازار سرمایه استوار است.

این مقام مسئول تاکید کرد: در سال 97 بازار سرمایه به دلیل افزایش بازار سرمایه فیزیکی رشد بیشتری به همراه داشت.

صحرایی با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد نیازمند تغییر روش تامین مالی از بانک محور بودن به بازار بدهی هستیم، افزود: در نگاهی گذرا در سال 90 بانک‌ها 76 درصد تامین مالی کشور را بر عهده داشتند و این رقم در سال 97 به 86 درصد افزایش یافته است. اما به صورت نموداری تنها یک درصد افزایش را مشاهده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در سال 97 بازار سرمایه ایران نقش رو به رشدی در تامین مالی سرمایه‌گذاری‌ها داشت.

مدیرعامل شرکت بورس تهران افزایش حجم نقدینگی را یکی از چالش‌های تامین مالی در کشور دانست و گفت: 17500 هزار میلیارد ریال تا آذر 97 حجم نقدینگی در کشور بوده که باعث افزایش فاصله طبقاتی درکشور شده و آسیب‌های زیادی به دهک‌های پایین می‌زند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌های این عرصه این است که بیش از 60 درصد تسهیلات بانک‌ها به سرمایه در گردش و کمتر از 15 درصد آنها به ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

به گفته وی، با توجه بعه اینکه بودجه عمرانی کشور در تنگناهای مالی قرار داشته است تامین مالی از طریق این بودجه در سال‌های گذشته روند کاهشی به خود گرفته است و بخش قابل ملاحظه ای از این بودجه نیز محقق نشده است.

صحرایی به نقش اندک سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی نمی توان به سرمایه‌گذاری‌های خارجی متکی بود.

وی عنوان کرد: اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق سفارش ساخت و... از جمله ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه هستند که در سال‌های اخیر به تامین مالی کمک کردند.

وی به اوراق مالی طلایی اشاره کرد و گفت: برای عملیاتی شدن این اوراق پس از استفاده از این ابزار دستورالعمل آن اضافه شد که مشکلات آن را کمتر کرده و ابزار قابل ملاحظه ای در تامین مالی بوده است. نرخ موثر این اوراق در سه سال گذشته بالای 24 درصد بوده است.

صحرایی اظهار کرد: در نحوه ثبت این اوراق مشکلات و ابهاماتی وجود داشت که ما از حسابرسان انتظار داریم روش‌های ثبت آن را به بنگاه‌ها آموزش دهند و از مکانیسم آموزشی خود استفاده کرده تا روند یکسان در ثبت این اوراق میان شرکت‌ها استفاده شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: