تعداد بازدید : ۲۸۶۱
کد خبر : ۱۹۴۸۰۴
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی در گفت و گو با بورس نیوز مطرح کرد:
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
در شرایط فعلی که امکان واردات کالا با ارز آزاد وجود ندارد تولیدکنندگان در راستای تامین مواد اولیه خود با صف های طولانی برای دریافت صلاحیت تخصیص ارز مواجه می شوند که در صورت تک نرخی شدن، واحدهای تولیدی از جمله تولیدکنندگان صنعت غذا با آرامش بیشتری می توانند واردات مواد اولیه مورد نیاز خودرا انجام دهند.

به گزارشبورس نیوز، صنعت غذا به‌عنوان یکی از صنایع پیشران از ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی فراوانی برخوردار بوده و نقش مهمی را در مسیر تحقق هدف‌گذاری‌های کلان ایفا می کند و به‌عنوان یکموتور محرک می تواند بخشی از صنعت و تولید داخلی را راه بیندازد.

برخی از کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی اقتصاد ایران، صنعت غذا زمانی می‌تواند به‌عنوان بخشی از پازل رشد اقتصادی اثرگذار باشد که ظرفیت‌های خاموش و پنهان آن آشکار شود اما؛ در حال حاضر عواملی همچون دو نرخی شدن ارزموانعی را در مسیر رشد این صنعت قرار داده اند. 

در این خصوص کاوه زرگران،دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران نیز به خبرنگار بورس نیوز گفت:دلار 4200 تومانییکی از عوامل ایجاد شرایط نابه هنجار در اقتصاد ایران محسوب می شود بنابراین؛ همه فعالان اقتصادی از جمله اعضای اتاق بازرگانی بیانیه های متعددی در خصوص ضرورت تک نرخی شدن ارز ارائه کردند و انتظار می رود دولت نیز در این راستا اقداماتی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی در راستای واردات مواد اولیه خود باید بوروکراسی اداری طولانی را پشت سر بگذارند، افزود: این امر ناشی از اعمال نظارت های خاص برایتخصیص ارزاست.

زرگران با بیان اینکه حذف دلار 4200 تومانی برای صنعت غذا همانند آزاد کردن زنجیری از پای واحدهای تولیدی است، ادامه داد: در شرایط فعلی که امکان واردات کالابا ارز آزاد وجود ندارد تولیدکنندگان در راستای تامین مواد اولیه خود با صف های طولانی برای دریافت صلاحیت تخصیص ارز مواجه می شوند که در صورت تک نرخی شدن، واحدهای تولیدی با آرامش بیشتری می توانند واردات مواد اولیه مورد نیاز خودرا انجام دهند.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با اشاره به اینکه ارز بازار آزاد را با هزینه کمتری می توان انتقال داد، گفت: ارز آزاد آسانی به هر کشوری انتقال می یابد در حالی که انتقال ارز دولتی (که دولت تنها در تعداد محدودی از بانک های دنیا ارائه می دهد) بهتامین کنندگان اصلیهزینه های زیادی در بردارد که این امر موجبات افزایش قیمت موادغذایی را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه آزاد کردن نرخ ارز موجب کاهش هزینه های تولید می شود، افزود: دو نرخی شدن ارز مشکلاتی در راستایتامین سرمایه در گردشبنگاه های تولیدی ایجاد می کند که درصورت تک نرخی شدن سرمایه در گردش این بنگاه ها نیز به دو برابر افزایش می یابد بنابراین دولت باید اقدامات لازم را در راستای تک نرخی کردن ارز انجام دهد.

زرگران با اشاره به اینکه دولت باید به مصرف کنندکان نیز توجه ویژه ای داشته باشد، افزود: روش پرداخت یارانه ای که از طریق ارز آزاد به مردم اختصاص می یابد باید تغییر کند به نحوی که حتی در صورت تک نرخی شدن نرخ ارز بازهم دولت طریق باید از طریق اعمال روش هایی همچون اختصاص یارانه الکترونیکی،کالاهای خوراکیرا به قیمت ارزان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

همچنین فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: درشرایط فعلی علاوه بر مشکلات ناشی از دو نرخی بودن ارز شرکت های دارویی با مشکلات ناشی ازکمبود نقدینگینیز دست و پنجه نرم می کنند بنابراین سود سهامداران خود را به سختی پرداخت می کنند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی صنعت دارو تحریم نیست اما با مشکلات ناشی از مشکلات بانکی و تامین مواد اولیه مواجه است،ادامه داد: اخیرا زمزمه هایی در خصوص آزادشدن نرخ ارز شنیده می‌شود که این امر موجبات حال خوش سهم هایداروییرا فراهم کرده است.

اردبیلیون جهانی با بیان اینکه هنوز زمان قطعی تک نرخی شدن ارز مشخص نیست،تاکید کرد: به دلیل انتشار اخباری در خصوص تک نرخی شدن ارز در حال حاضر سهام شرکت های دارویی وغذاییدر شرایط مطلوبی قرار گرفته اند.

مدیرعامل کارگزاری جهان سهم با اشاره به اینکه قاچاق دارو و موادغذایی بهانه ای برای آزاد شدن نرخ ارز محسوب می شود، تصریح کرد: دونرخی شدن ارز موجبات افزایشقاچاق داروو غذا را فراهم کرد که در صورت تک نرخی شدن ارز میزان قاچاق اینمحصولاتنیز کاهش می یابد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: