تعداد بازدید : ۱۴۵۴
کد خبر : ۱۹۵۳۳۳
این پتروشیمی در حاشیه امن؛
۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
برآورد‌ها حاکی از آن است، در صورتی که «شیراز» با همین فرمان حرکت کند، توانایی شناسایی سودی چند برابری نسبت به گذشته را دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «پتروشیمی شیراز» در ۵ ماهه نخست سال جاری ۱۴۶۵ میلیارد تومان درآمد فروش شناسایی کرد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد جالب توجه ۷۷ درصدی را حکایت می‌کند.

«شیراز» شعر سودآوری سرود

با توجه به پیش بینی فروش مقداری ۲ میلیون تن از انواع محصولات در دوره ۱۲ ماهه سال ۹۸، این شرکت با تحقق فروش ۷۹۰ هزار تن محصول، تا دوره ۵ ماهه، ۴۰ درصد پیش بینی‌ها را پوشش داده است.

«شیراز» شعر سودآوری سرود

همان‌طور که در تصویر بالا مشخص است، «پتروشیمی شیراز» فراتر از انتظار‌ها عمل کرده و جهش مطلوبی در درآمدزایی رقم زده است. این شرکت بهار ۹۸ را با تحقق ۶۷.۷ تومان سود به ازای هر سهم به پایان رساند، در حالی که بهار سال ۹۷ سود ۵۷ ریالی ساخته بود. در صورتی که «شیراز» با همین فرمان حرکت کند، توانایی شناسایی حدود ۱۲۰ تومان سود برای هر سهم در پایان دوره ۶ ماهه را دارد.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان حاکی از آن است که «پتروشیمی شیراز» با رشد حاشیه سود در چند دوره اخیر همراه بوده است. حاشیه سود ناخالص ۴۲ درصدی در سال مالی ۹۶، در دوره ۳ ماهه نخست سال ۹۸ به ۵۷ درصد رسیده است. این در حالی است که حاشیه سود ناخالص گروه محصولات شیمیایی، به صورت میانگین، ۴۷ است و اختلاف حدود ۱۰ درصدی با «پتروشیمی شیراز» دارند. بنابراین، از این منظر، عملکرد «شیراز» بهتر از میانگین گروه بوده است. هر چند که در این بخش رتبه دهم را در گروه دارا است.

«شیراز» شعر سودآوری سرود

نگاهی به ساختار بهای تمام شده این شرکت بیانگر آن است که سربار حجم بالایی از بهای تمام شده تولید را به خود اختصاص می‌دهد که در این میان، هزینه استهلاک نقش بسیار پررنگی دارد.

«شیراز» شعر سودآوری سرود

به طور متوسط، «پتروشیمی شیراز» گاز مصرفی خود را ۷۰۰ تومان خریداری می‌کند. بهای تمام شده تولید اوره برای این شرکت ۸۱۰ هزار تومان در هر تن است که این محصول را در فصل اول سال ۹۸، در بازار داخل به نرخ ۱.۶ میلیون تومان و در بازار خارج با نرخ ۱.۹ میلیون تومان به فروش می‌رساند. در سال ۹۷ نرخ داخل و خارج اوره به ترتیب و به صورت میانگین ۱.۳ و ۱.۵ میلیون تومان بود.

در مجموع باید گفت که «شیراز» توانایی شناسایی درآمد و سود فراتر از انتظار را دارد و باید به انتظار گزارشات بهتر از این شرکت نشست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: