تعداد بازدید : ۹۸۳
کد خبر : ۱۹۵۲۲۵
«بپاس» صدرنشین ذخیره سازی؛
۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
یکی از بخش‌های مهم و اثرگذار در شناسایی سود شرکت‌های بیمه، ذخایر فنی است که یک حفره امنیتی در این بخش وجود دارد و ایهام را در صورتی‌های مالی می‌سراید.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس‌نیوز؛ بر اساس قانون، شرکت‌های بیمه ملزم‌ هستند تا در راستای ایفای تمامی تعهداتی که به موجب قرارداد‌های بیمه مستقیم و قرارداد‌های بیمه اتکایی به عهده گرفته‌اند، ذخایر فنی را در حساب‌های خود لحاظ کنند.

محاسبه ذخایر فنی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده به طوری‌که در کشور‌های توسعه یافته که دارای ضریب نفوذ بالای بیمه هستند، این ذخایر جایگاه بالایی در صورت‌های مالی دارد.

سود «بیمه ها» بیمه نیست

قابل ذکر است که ذخایر فنى متعلق به بیمه‌گذاران است و ارقام بزرگی را به خود اختصاص می‌دهد؛ به گونه‎ای که در برخى کشور‌ها میزان ذخایر شرکت‌هاى بیمه از بانک‌ها بیشتر است.

در صورتی که ذخایر فنی در مسیر صحیح سرمایه‌گذارى نشود، ممکن است از فعالیت‌هاى مخرب اقتصادى همچون دلالى و بورس‌بازى سر در بیاورد که هم منافع بیمه‌گذاران و هم اقتصاد ملی را به مخاطره می‌اندازد.

نگاهی به ترازنامه شرکت‌های بیمه نشان می‌دهد که سرفصل ذخایر حق بیمه بیشترین حجم از کل بدهی‌ها را تشکیل می‌دهد.

بر اساس آخرین گزارش‌های مالی منتشر شده، شرکت «بیمه پاسارگاد» با نماد «بپاس» رقمی در حدود ۳۷۰۶ میلیارد تومان را به عنوان ذخایر حق بیمه لحاظ کرده و از این حیث رتبه اول را در بین شرکت‌های بیمه حاضر در بازار سرمایه دارا است.

«بیمه کارآفرین» با نماد «وآفری» و همچنین «آسیا» به ترتیب با ذخایر حق بیمه ۳۰۴۷ و ۲۹۵۵ میلیارد تومان، در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

در تصویر ذیل، رتبه بندی شرکت‌های بیمه بر اساس مبلغ ذخایر حق بیمه لحاظ شده در ترازنامه صورت‌های مالی را مشاهده می‌کنید.

سود «بیمه ها» بیمه نیست

بر اساس این گزارش، بیمه «خاورمیانه» که بیش از هر چیز، در زمینه بیمه عمر فعالیت دارد، کمترین ذخیره را لحاظ کرده است. بیمه‌های «حکمت» و «حافظ» نیز کمترین ارقام را به خود اختصاص داده اند.

در این خصوص باید عنوان کرد که دستورالعمل مدون و مشخصی جهت محاسبه واقعی برخی از ذخایر نظیر ذخیره خسارت‌های معوق وجود ندارد. بنابراین، این‌گونه ذخایر به صورت دستی و بر اساس تعداد پرونده‌های خسارتی موجود برآورد می‌شود و شرایط و یا سلیقه مدیران در نمایش این رقم می‌تواند دخیل باشد. این موضوع از این نظر اهمیت دارد که کم نشان دادن رقم ذخایر موجب افزایش صوری و موهوم مبلغ سود می‌شود. به همین دلیل معمولا مبالغ ذخایر با ایراد و ابهام از سوی حسابرسان گزارش می‌شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.