تعداد بازدید : ۱۵۲۱
کد خبر : ۱۹۵۴۰۲
مدیر استارت‌آپ زیما در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
مدیر استارت‌آپ زیما گفت: براساس قانون ابلاغی توسط فرابورس، پلت فرم‌ها باید زیرمجموعه یک نهاد مالی قرار گیرند که این امر موجبات ایجاد وابستگی به نهاد‌های مالی را فراهم می‌کند.

قوانین فرابورس عاملی برای وابستگی پلت فرم‌های مالی به نهاد‌ها

حمید کامیاب مدیر استارت‌آپ زیما در گفتگو با بورس‌نیوز با بیان اینکه زیما یک پلت فرم کراد تامین مالی جمعی محسوب می‌شود، گفت: هر شخص، گروه یا موسسه‌ای می‌تواند پروژه یا کمپینی را ایجاد و حمایت دیگران را جلب کند که صاحب پروژه پاداش یا سهمی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

وی ادامه داد: فعالیت این مجموعه در قالب پاداش و خیریه انجام می‌شود و اغلب پروژه‌ها نیز در خصوص گردشگری و محیط زیست هستند.

کامیاب با بیان اینکه فرابورس قوانینی را در خصوص تامین مالی پروژه‌ها تدوین و ابلاغ کرده است، ادامه داد: در صورت ورود به حوزه سهام و تسهیلات باید قوانین فرابورس در نظر گرفته شود که در خصوص این قوانین نیز نقد‌هایی مطرح می‌شود.

مدیر استارت‌آپ زیما با بیان اینکه این شرکت باید به‌عنوان زیرمجموعه یک سازمان در ایران فعالیت کند، افزود: زیما پلت فرمی آنلاینی بوده که در آن سرمایه‌گذار وجود ندارد و عموم مردم با فعالیت در این سامانه می‌توانند به صورت خرد برای پروژه‌های مختلف تامین سرمایه انجام دهند.

وی با بیان اینکه زیما تاکنون از تسهیلات حمایتی دولت بهره‌مند نشده است، گفت: به‌عنوان مثال اگر هزینه اولیه اجرای طرحی در حوزه گردشگری نیازمند ۲۰میلیون تومان هزینه اولیه باشد هرکسی می‌تواند ۱۰۰هزار تومان کمک کند که در صورت اجرای طرح پاداشی به حامیان تعلق می‌گیرد، اما اگر سهم فردی یک میلیون تومان در نظر گرفته شود این فرد در سود و زیان پروژه سهیم خواهد بود که در این زمینه فرابورس قوانینی را تنظیم کرده است.

کامیاب با بیان اینکه طرح‌های مربوط به محیط زیست در قالب خیریه تامین مالی می‌شوند، افزود: به‌عنوان مثال در مقابل کاشت صد هکتار درخت یا نجات یک گونه جانوری صرفا ایمیل تشکر یا عکسی از حیوان در حال انقراض دریافت می‌کنید بنابراین این حوزه درآمدی برای شرکت در پی نخواهد داشت.

فعال حوزه استارت‌آپ‌ها با بیان اینکه تاکنون فرهنگ‌سازی در زمینه تامین مالی از طریق سرمایه‌های خرد برای عامه مردم انجام نشده است، ادامه داد: بخشی از این حمایت‌ها گلریزان محسوب می‌شوند که خارجی‌ها نیز از این روش استفاده می‌کنند، اما به دلیل اینکه آنلاین انجام می‌شود هنوز جایگاه مطلوب خود را در ایران به دست نیاورده است.

کامیاب خاطرنشان کرد: رقبای زیما با حدود سه سال فعالیت در حوزه خیریه درآمد زیادی به دست آورده‌اند، اما هدف ما اختصاص پاداش به سهام‌های مختلف بوده هرچند که جلب اعتماد مردم برای فعالیت در این پلت فرم کار آسانی نیست.

وی با بیان اینکه قوانین فرابورس یکی از موانع فعالیت این شرکت محسوب می‌شود، تصریح کرد: براساس قانونی که ابلاغ شده پلت فرم‌ها باید زیرمجموعه یک نهاد مالی قرار گیرند که این امر موجبات ایجاد وابستگی به نهاد‌های مالی را فراهم می‌کند.

کامیاب افزود: برای ورود به بازار سرمایه باید تحت نظارت یک نهادمالی قرار بگیریم که پس از آن فرابورس نیز مجوز لازم را صادر کند، اما قطعا این نهاد‌ها به سهم‌های کم قانع نخواهند بود.

مدیر استارت‌آپ در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از آینده استارت‌آپ‌ها در ایران چگونه خواهد بود، گفت: باید برای کسب و کار‌هایی که در حوزه مدیریت پول فعالیت می‌کنند نظارت‌های لازم توسط نهاد‌های بالاسری انجام شود و شرکت‌ها نیز از الگو‌های خارجی استفاده کنند که در این صورت می‌توان به آینده استارت‌آپ‌های مالی در ایران امیدوار بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: